Smartfony Huawei Mate 30 bez Google Play - producent będzie lansował własny sklep
System Android bez wsparcia i usług Google to coś, do czego nikt w Europie nie jest przyzwyczajony. Huawei ma pomysły na poradzenie sobie bez współpracy z Google, ale trudno wyrokować czy i kiedy zaczną one dobrze działać.
Alternatywy dla Google Play
Okrojona wersja systemu w Huawei Mate 30, Huawei Mate 30 Pro oraz Huawei Mate 30 RS to oczywiście pokłosie szeroko komentowanych napięciać na linii USA - Chiny. O ile na rynku chińskim brak wsparcia i usług Google nikogo z tamtejszych użytkowników już nie dziwi, w innych częściach świata będzie czymś nowym, czymś co może zauważalnie ograniczyć zainteresowanie nowymi smartfonami Huawei. Jak producent zamierza temu zapobiec?
Lansowany pomysł wydaje się najprostszym z możliwych. Zakłada bowiem dynamiczny rozwój AppGallery, czyli sklepu dostępnego na urządzeniach mobilnych Huawei. Nie jest szczególnie popularny, zmienić mają to jednak solidne inwestycje i pokusy, jakie producent przygotował dla deweloperów. Zdecydował się przeznaczyć miliard dolarów na działania zachęcające deweloperów do zainteresowania się tworzeniem dla AppGallery i szeroko pojęty rozwój platformy. Będzie chętniejszy do dzielenia się zyskami - odda deweloperom 85% zysków z aplikacji/gry, w porównaniu z 70%, które oferuje Google.
Poza tym nie jest wykluczone, iż smartfony pozbawione Google Play będą oferowały nie tylko AppGallery, ale też zewnętrzne sklepy - F-Droid i Aptoide. Wprawdzie to dla Huawei mniej opłacalne rozwiązanie, ale jeśli przyczyni się do pozostania użytkowników z marką, to bardzo realne.
Jak zainstalować Google Play na własną rękę
Można przypuszczać, że niektórzy z użytkowników (nazwijmy to, ci bardziej świadomi mobilnego świata) zdecydują się zainstalować Google Play na własną rękę. To możliwe i mniej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Sprowadza się do pobrania paczki APK (np. z apkmirror) i przejścia krótkiego procesu instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, aby w ustawieniach smartfona aktywować opcję pozwalającą na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.
Trudno teraz wyrokować, które z powyższych rozwiązań będzie wybierane najczęściej. Żadne nie wydaje się idealne, każde niesie za sobą pewne ograniczenia. Być może pojawi się jeszcze inne, póki co to bowiem pierwsze komentarze po wczorajszej premierze smartfonów, a na konferencji producent nie poświęcał temu tematowi najwięcej uwagi.
Źródło: bgr, Huawei
Komentarze
12od lat czekam na słuchawkę otwartą na dowolny ROM, niekoniecznie z androidem który już mi bokiem wychodzi, tak samo jak iOS.
Nie widzę tutaj sukcesu AppGallery poza rynkiem Chińskim. Może od wersji Huawei Mate 50 albo 60 będzie się to zmieniać. Problem w tym, że 95% ludzi po prostu używa smartfonu, nie grzebie i nie kombinuje. Te 95% nie wrzuci sobie Google Play i będzie narzekać na brak apek. A do nadgonienia w ich ilości są lata świetlne. No, chyba że ktoś używa tylko social mediów to nic nie traci i różnicy nie zauważy :)