Sony Vaio T: ultrabooki w magnezowo-aluminiowej obudowie - specyfikacja
Pierwszy taki komputer w ofercie Sony
Sony oficjalnie ogłosiło swoją pierwszą serię ultrabooków Vaio T. Komputery dostepne będą w wersjach z 13- lub 11-calowym ekranem LCD z podświetleniem LED.
Wyposażono je zgodnie ze standardem w procesory Intel Core (na razie brak informacji czy będą to również Ivy Bridge) i 4 GB pamięci DDR3. Do zakupu producent zachęca pełną wersją Adobe Acrobat X Standard w cenie ultrabooka.
Ultrabooki to komputery zbytnio od siebie się różnią. Tak jest z pewnością pod względem wewnętrznego wyposażenia w procesory, pamięć, dyski SSD lub HDD i ekrany 13 lub 11 cali. Zastosowana platforma sprzętowa nakłada ograniczenia na grubość urządzenia, która w większości modeli wynosi zazwyczaj 18 mm (cieńsze mogą być jedynie brzegi).
W przypadku Sony Vaio T w wersji z 13-calowym ekranem wymiary wynoszą 226 x 17,8 x 323 mm. Waga tego modelu to z kolei 1,6 kilograma co oznacza, że jak na ultrabooka Sony Vaio T13 jest dość ciężką konstrukcją. Są jednak cięższe modele jak HP Envy 14 Spectre.
Tym czym mogą popisać się producenci jest ogólny kształt całej bryły ultrabooka, a także liczba wyprowadzonych wyjść. Mamy tu dwa trendy - klinowate konstrukcje podobne do Macbooka Air oraz przypominające płaskie pudełko takie jak w Toshibie Portege Z830. Sony Vaio T to ta druga kategoria.
Obudowę Sony Vaio T wykonano z magnezu i anodyzowanego aluminium. Po lewej stronie znajdziemy otwór wentylacyjny, złącze zasilacza oraz dwa porty USB 3.0 i 2.0. Po prawej stronie umieszczono złącze słuchawkowe, czytnik kart pamięci SD i MS Pro Duo, port LAN oraz wyjście HDMI i VGA.
Multimedialne możliwości Sony Vaio T zapewnia wbudowana kamera 1,3 Mpix z sensorem Exmor i głośniki stereo z technologiami xLOUD i Clear Phase (służą poprawie jakości i głośności dźwięku docierającego z niewielkich głośników).
Specyfikacja ultrabooków Sony Vaio T ma zależeć od modelu, a obecnie znamy jedynie parametry 13-calowego modelu, który wyposażono w mobilny procesor Core i3-2367M, 4 GB pamięci RAM i hybrydowy dysk HDD 320 GB (w tym przypadku dodatkowy 32 GB dysk SSD pełni rolę pamięci podręcznej):
Po otwarciu pokrywy obudowy tylna część ultrabooka minimalnie się unosi.
Sony chwali się wydajnym akumulatorem, który pozwala na pracę przez 9 godzin (modele z dyskiem SSD) oraz do 90 dni czuwania. Mozliwe jest także wykorzystanie ultrabooka jako przenośnej ładowarki, która naładuje akumulator podłączonego przez port USB 3.0 smartfona.
Szkoda, że Sony wprowadzając do dystrybucji produkt wiele miesięcy po prezentacji prototypu nie wspomina w oficjalnej informacji nic o Ivy Bridge (przykładowy model wyposażono w Sandy Bridge). Ale nie stawiajmy jeszcze kropki nad i. Być może inne wersje konfiguracyjne będa szczodrzej wyposażone.
Sony Vaio T trafi do sprzedaży w połowie czerwca. Nie znamy jeszcze oficjalnych cen, ale prawdopodobnie będą one na tym samym poziomie co innych ultrabooków. W Wielkiej Brytanii cena najprostszego modelu ma zaczynać się od 679 funtów (około 3500 złotych).
Więcej o ultrabookach:
- Lenovo IdeaPad U300s - test, cena i opinie
- Intel Letexo: hybrydowy ultrabook typu slider
- Dell XPS 13: ultrabook z podświetlaną klawiaturą w Polsce - cena i specyfikacja
- Ultrabooki niedługo będą popularniejsze od tabletów
- Asus Ultrathin U82U: smukły notebook z procesorem AMD APU E-450
- Dell XPS 13: ultrabook z podświetlaną klawiaturą w Polsce - cena i specyfikacja
Źródło: Sony
Komentarze
6A tak do lapa to Panasonic robił dobre w obudowach magnezowych, po CF-27 za młodu skakałem i przeżył, a tu od patrzenia mam wątpliwości.