trzy razy szybsza sprzedaż
Według najnowszego raportu firmy analitycznej Juniper Research, sprzedaż Ultrabooków gwałtownie wzrośnie. Do 2016 roku ludzie zakupią trzykrotnie więcej tego typu urządzeń niż tabletów.
Obecnie tablety sprzedają się bardzo dobrze dzięki mocnej promocji ze strony producentów. Niewielkie wymiary oraz, w przypadku słabszych modeli, niewygórowana cena sprawiają, iż stały się one produktami, po które chętnie sięgają użytkownicy. Natomiast Ultrabooki mimo, bądź co bądź przeciętnie długiego okresu obecności na rynku, nie zdołały zapewnić sobie dobrych wyników sprzedaży.
Na taki stan rzeczy z całą pewnością miała wpływ końcowa cena produktu, która mało, że do zachęcających nie należała, a wręcz odpychała potencjalnych nabywców. Osoby ceniące sobie przenośność często wówczas wybierały coś z bogatej oferty tabletów, zaś inni kupowali albo niewielkiego netbooka bądź klasycznego laptopa.
Teraz jednak według najnowszych szacunków ma się to zmienić. Już w 2016 roku prognozowana suma łącznych dostaw tabletów na całym świecie może wynosić około 253 milionów, natomiast niewiele mniej bo 178 milionów mają stanowić Ultrabooki. Stanie się to głównie z powodu zauważalnej redukcji ceny, Ultrabooki przestaną być już drogie, a rok 2012 przyniesie również kolejnego gracza w tym segmencie a mianowicie AMD, które wchodzi ze swoim projektem Ultrathin.
Wejście AMD może Intela nie cieszy, ale z pewnością pozwala sądzić, iż rynek będzie rozwijał się bardziej dynamicznie. Szczególnie, iż produkcje AMD mają być tańsza przy zachowaniu co najmniej porównywalnej wydajności. Według ekspertów największą bolączką Ultrabooków była właśnie ich cena, teraz kiedy w 2012 roku ona spadnie, mogą one wznieść się na szczyt sprzedaży.
Nie sama cena będzie tutaj czynnikiem decydującym. Firma analityczna zdaje się wyraźnie wskazywać na nadchodzący system Windows 8, który pozwoli na lepsze zarządzenie energią, a zarazem na dłuższą pracę ultrabooków bez dodatkowego źródła zasilania.
CEO Intela - Paul Otellini, zgadza się z przedstawioną tendencją, lecz jednak wskazuje na nieco inne jej przyczyny. Jego zdaniem Ultrabooki zyskają na popularności głównie ze względu na zastosowanie w nich elementów znanych z tabletów, czyli ekranów dotykowych - których pełną obsługę zapewni Windows 8.
Rozwijanie sprzedaży Ultrabooków wcale nie oznacza wyparcia z rynku tabletów, a wręcz przeciwnie, wciąż będą one dominować, chociaż tempo wzrostu sprzedaży będzie szybsze w przypadku tych pierwszych.
Wzrost popularności Ultrabooków będzie swego rodzaju aktem kanibalizmu względem netbooków i notebooków, choć w największym stopniu ucierpią właśnie netbooki, których sprzedaż może spaść, aż o 1/3.
Czy najbliższe lata będą należały do Ultrabooków?
Więcej o Ultrabookach:
- Acer Aspire S3: Ultrabooki wkraczają do Polski
- Intel inwestuje w Ultrabooki 300 mln dolarów
- Standard WiGig zastąpi przewody w Ultrabookach
- AMD wejdzie na rynek Ultrabooków. Zgrozi Intelowi?
- AMD Ultrathin odpowiedzią na Ultrabooki Intela
Źródło: Cnet, Slashgear
Komentarze
35Jako klient chcesz obejrzeć katalog.
Teraz jako handlowiec mam dwa wyjścia:
1. Pokazać dany produkt na tablecie.
2. Nosić ze sobą 30 katalogów.
Tablet to taka ramka do zdjęć.Z nieco lepszym sprzetem w obudowie.
Nie wyobrażam sobie przy kliencie prosić o czas bo laptop się włącza. :)
Idealny pomysł do przeglądania stron, do YT, gdzie moc obliczeniowa nie jest potrzebna.
Fajne urządzenie energooszczędne.
Z tabletem pojdziesz wszędzie, nawet na WC :) czy do wanny.
Zrób to samo z netbookiem czy lapem tradycyjnym, powodzenia.
Poza tym, w aucie to idealne urządzenie ktore nie zajmuje sporo miejsca, odtwarza filmy i umożliwia komunikacje ze swiatem (jesli posiada wejscie na kartę sim).
Osobiście myśle ze ultrabooki nie beda wlasnie m.in z tego co napisalem powyzej az tak popularne. Ale zobaczymy.
ps.
Chociaz patent podpinania klawiatury to ciekawy pomysł i z tabletu robi nam sie netbook.
Napisza na takim tablecie 60 stronnicowy tekst do KNF'u... Powodzenia :)
narazie mam netbooka, nad ultrabookiem bede sie zastanawial w przyszlym roku jezeli jego cena bedzie ponizej 3000.
natomiast jestem za standartowym ultrabookiem
ma być moc ,cienki profil ,długość działania na baterii
i rozsunięte od siebie porty USB bo matołki robią je za blisko siebie !!!
"Do 2016 roku ludzie zakupią trzykrotnie więcej tego typu urządzeń niż tabletów."
"Już w 2016 roku prognozowana suma łącznych dostaw tabletów na całym świecie może wynosić około 253 milionów, natomiast niewiele mniej bo 178 milionów mają stanowić Ultrabooki."
Czyli 3x większa sprzedaż od dziś do 2016 podczas gdy dziś praktycznie rynek ultrabooków nie istnieje (nie bez powodu i nie jest nim cena - ultrabooki nie nadają się do pracy na nich, a do reszty zwykłemu użytkownikowi lepiej się nadaje tablet), a do roku 2016 ma się dopiero zbliżać do tabletów... więc skąd ta 3x większa sprzedaż? Już pomijam, że to dosyć specyficzne stanowisko, bo praktycznie wszystkie firmy analityczne wróża ultrabookom krótką karierę, a tabletom w 2016 50% rynku komputerów mobilnych (kosztem ultrabooków, netbooków i laptopów), a modułowe rozwiązania jak Asus Transformer, Asus Padfone oraz spodziewanych wzrostów przekątnej do 12-13 cali w tabletach z dołączaną stacją dokującą jak w transformerze (w praktyce robiącą z tabletu (nawet takich które same są stacją dokującą dla cienkich smartfonów) po podłączeniu do stacji ultrabooka tylko z większą ilością sensorów - jedyna różnica jest taka, że to są tablety i nie zawsze mają x86 (a i z x86 będą), ale i tu za kilka lat przestanie to być ważne jaka jest architektura).
Na rynku PC widać tendencje do "crossoverów" i raczej one w tym układzie będą naturalną drogą ewolucji - ni to tablet, ni to ub, ni to laptop itd. itp.