Intel walczy o Ultrabooki
Chociaż Ultrabooki nie przyjęły się na rynku zbyt dobrze, to Intel nie ustaje w swoich wysiłkach. Po wielu próbach i kolejnych pomysłach padło na pozbycie się prawie wszystkich przewodów. Nie nie chodzi tym razem o specjalne gniazdo "dock" powstałe na bazie Thunderbolta, lecz o zastosowanie bezprzewodowego standardu transmisji danych WiGig.
Ultrabooki miałby być mniejsze od innych urządzeń przenośnych, smuklejsze i nie za drogie. Niestety okazało się inaczej, szczególnie w przypadku ich ceny, która do najniższych nie należy. Nawet sami producenci sprzętu nie są zbytnio zainteresowani wprowadzeniem na rynek produktów Intela, mimo, iż ten uruchomił specjalny fundusz, który miał nieco zmienić w tej kwestii. Niestety i on nie zachęcił producentów do tworzenia Ultrabooków.
Wprowadzenie do Ultrabooków technologii WiGig miałoby pozwolić na niemalże całkowite wyeliminowanie transmisji przewodowej, oczywiście w graniach rozsądku. Za rozwojem wspomnianej technologii stoi organizacja Wireless Gigabit Alliance, do której oprócz Intela należą również między innymi AMD, Broadcom, Cisco, MediaTek, Qualcomm, NEC, Marvell, Nokia, Microsoft, Nvidia, Dell, Samsung, , Panasonic czy też Toshiba.
WiGig to nic innego jak rozwinięcie dobrze znanego nam standardu bezprzewodowego przesyłu danych WiFi 802.11. Nowość do przesyłu danych wykorzystuje pasmo częstotliwości 60 GHz i w najbardziej sprzyjających warunkach pozwala na osiąganie prędkości transmisji danych rzędu 7 Gb/s.
Co ważne, technologia jest kompatybilna z pasmami 5 GHz oraz 2,4 GHz - dzięki czemu zostanie zachowana kompatybilność z innymi urządzeniami bezprzewodowymi.
Intel za pomocą WiGig chce przesyłać wszelkiej maści dane począwszy do strumieni ze złączy audio i wideo, poprzez USB, a kończąc na VGA, DisplayPort, HDMI oraz DVI. Oczywiście nie wszystkie przewody będę mogły zostać wyeliminowane. Ultrabook wciąż będzie musiał być podłączony do źródła zasilania oraz w przypadku wykorzystania takiej technologii jak vPro, zostaniemy zmuszeni do użycia przewodu RJ-45.
Do takiego Ultrabooka trzeba będzie niestety dołączyć specjalny układ WiGig oraz stację dokującą, których cena niestety do zachęcających należeć nie będzie. Jaki ma to związek z ideą tanich Ultrabooków, skoro już teraz są one dość drogie, niewiele osób chce je kupować, a firmy produkować? Czy nowa technologia zachęci nabywców?
Więcej o Ultrabookach:
- Ultrabooki z Intel Ivy Bridge i wyższa rozdzielczość matryc
- Acer Aspie S3 - ultrabooki wkraczają do Polski
- Windows 8 na Ultrabookach w przyszłym roku
- Intel stara się obniżyć ceny Ultrabooków
- Intel inwestuję w Ultrabooki 300 mln dolarów
Źródło: Vr-Zone, Wirelessgigabitalliance
Komentarze
171. Można shakować takie dane.
2. Transfer danych nie jest tak dobry.
3. Inne użądenia wykożystujące Wi-Fi mogą to zakłucać.
zawsze co news o INTELOWSKIM standardzie dotyczącym ultrabooków to się pojawia ten sam srasus