Fotografem roku i laureatem nagrody L’Iris d’Or został John Moore
Konkurs World Photography Awards po raz pierwszy zorganizowano w 2008 roku. To już 8 edycja, a nazwa Sony wiąże się z tym, że jest to główny sponsor konkursu oraz fundator nagród sprzętowych. W czwartek 23 kwietnia na uroczystej gali ogłoszono, że fotografem roku i laureatem nagrody L’Iris d’Or został amerykanin John Moore, etatowy pracownik Getty Images. Tytuł fotografa roku w kategorii otwartej otrzymał go Armin Appel z Niemiec, młodzieżowej Yong Lin Tan z Malezji, a studenckiej Svetlana Blagodareva z Rosji. Nieco wcześniej prezentowaliśmy finalistów w tychże kategoriach.
Tradycyjnie dla wielkich konkursów, przyznaje się również nagrodę za całokształt. Tym razem tym wyróżnieniem uhonorowano Elliotta Erwitta z agencji Magnum. W czasie 60-letniej kariery zapracował on na miano fotografa, który znany jest z nieupozowanych, często ironicznych, czarno-białych zdjęć ukazujących życie codzienne. Jego prace - zarówno komercyjne, jak i prywatne - łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.
Laureaci w kategoriach foto otrzymali sprzęt Sony, a także nagrody finansowe. John Moore nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów, a Armin Appel 5 tysięcy dolarów. Svetlana Blagodareva sprawiła niespodziankę również swojej uczelni (Uniwersytet Politechniczny w Sankt Petersburgu), która otrzyma sprzęt wart 35 tysięcy dolarów. Wszystkie prace finalistów będzie można oglądać w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja, razem z ekspozycją ukazującą twórczość Elliotta Erwitta.
Tegoroczna edycja Sony World Photography Awards, największego obecnie konkursu fotograficznego na świecie, przyciągnęła rekordową liczbę uczestników: zgłoszono łącznie 183 737 zdjęć zrobionych przez fotografów ze 171 krajów.
Oto lista nagrodzonych w każdej z konkursowych kategorii i ich prace.
Fotograf roku - John Moore
Zwycięska praca Johna Moore’a zgłoszona została w kategorii profesjonalnej jako reportaż. „Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital” („Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii”) to poruszający reportaż z samego centrum tragicznych wydarzeń. Te zdjęcia jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej za epicentrum tej śmiercionośnej choroby.
Moore, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku, fotografował w ponad 70 krajach na całym świecie. W przeszłości otrzymał już Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo.
Jurorzy - Xingxin Guo (agencja informacyjna Xinhua, Chiny), Jocelyn Bain Hogg (fotografka, Wielka Brytania) oraz Oliver Schmitt (internetowe wydanie tygodnika „Spiegel”, Niemcy) - napisali we wspólnym oświadczeniu: „Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore'a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną”.
W kategorii Wydarzenia bieżące, w której zwyciężył John Moore, kolejne miejsca zajęli.
- 2. miejsce - Valery Melnikov, Rosja
- 3. miejsce - Herman Verwey, RPA
Pozostałe kategorie profesjonalne
Architektura - Zwycięzca: Cosmin Bumbuț, Rumunia
- 2. miejsce - Massimo Siragusa, Włochy
- 3. miejsce - Vadim Sivak, Ukraina
Kultura i sztuka - Zwycięzca: Aristide Economopoulos, USA
- 2. miejsce - Alessandra Bello, Włochy
- 3. miejsce - Rich Wiles, Wielka Brytania (mieszka w Palestynie)
Kampania reklamowa - Zwycięzca: Sebastian Gil Miranda, Francja (mieszka w Argentynie)
- 2. miejsce - Jonathan Syer, Wielka Brytania
- 3. miejsce - Eduardo Leal, Portugalia (mieszka w Wielkiej Brytanii)
Fotografia konceptualna - Zwycięzca: Rahul Talukder, Bangladesz
- 2. miejsce - Daesung Lee, Korea Południowa (mieszka we Francji)
- 3. miejsce - Alejandro Almaraz, Argentyna
Współczesność - Zwycięzca: Scott Typaldos, Szwajcaria
- 2. miejsce - Corentin Fohlen, Francja
- 3. miejsce - Annalisa Natali Murri, Włochy
Krajobraz - Zwycięzca: Simon Norfolk, Wielka Brytania
- 2. miejsce - Peng-Chun Yen, Tajwan
- 3. miejsce - Giulio di Sturco, Włochy
Styl życia - Zwycięzca: Li Fan, Chiny
- 2. miejsce - Dovile Dagiene, Litwa
- 3. miejsce - Ramil Gilvanov, Rosja
Ludzie - Zwycięzca: Giovanni Troilo, Włochy
- 2. miejsce - Johan Bavman, Szwecja
- 3. miejsce - Liza Van der Stock, Belgia
Portret - Zwycięzca: Rubén Salgado Escudero, Hiszpania (mieszka w Birmie)
- 2. miejsce - Dougie Wallace, Wielka Brytania
- 3. miejsce - Jens Juul, Dania
Sport - Zwycięzca: Riccardo Bononi, Włochy
- 2. miejsce - Irina Dainakova, Białoruś
- 3. miejsce - Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur
Martwa natura - Zwycięzca: Donald Weber, Kanada
- 2. miejsce - Peter Franck, Niemcy
- 3. miejsce - Mong-Yong Sim, Malezja (mieszka na Tajwanie)
Podróże - Zwycięzca: Bernhard Lang, Niemcy
- 2. miejsce - Nadia Dias, Indiie
- 3. miejsce - Yoko Naito, Japonia
Fotograf roku - Kategoria Otwarta
Armin Appel, fotograf-amator z Niemiec.
Nagrodzono go za zdjęcie zatytułowane „Schoolyard” („Dziedziniec szkolny”). Zwycięska fotografia, wybrana spośród niemal 80 tysięcy zdjęć zgłoszonych w kategorii otwartej, została wykonana w czasie lotu paralotnią. Przedstawia widziany z lotu ptaka kolorowy dziedziniec szkoły w miejscowości Biberach an der Riss w Niemczech. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród dziewięciu zwycięskich obrazów w kategoriach otwartych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. Jury w kategorii otwartej stanowił zespół ekspertów z World Photography Organisation, któremu przewodniczył Sam Barzilay, dyrektor kreatywny organizacji United Photo Industries (USA).
Fotograf roku - Kategoria Młodzieżowa
Yong Lin Tan, dziewiętnastoletni student z Malezji.
W kategorii młodzieżowej mogą startować osoby do 19. roku życia. Jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcie. Zwycięska, nastrojowa fotografia została wykonana na tyłach domu babci fotografa, w malezyjskim stanie Kedah. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród trzech zwycięskich obrazów w kategoriach młodzieżowych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. Łącznie w kategorii młodzieżowej tegorocznej edycji SWPA zgłoszono 6675 zdjęć.
Fotograf roku - Kategoria Studencka
Svetlana Blagodareva z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu.
Rosjanka pokonała dziewięcioro innych finalistów z całego świata. Program uniwersytecki Student Focus Programme jest jednym z największych na świecie programów dla studentów fotografii, prowadzonym we współpracy z 230 instytucjami na sześciu kontynentach.
Źródlo: Sony
Komentarze
1