Najmocniejszy polski superkomputer powstanie w Świerku i będzie miał moc 500 teraflopsów
Maszyna posłuży do badań nad bezpieczeństwem wykorzystania reaktorów jądrowych.
Ostatnie notowania listy TOP500 pokazały ciągły progres w rynku najwydajniejszych superkomputerów. Teraz, by zająć miejsce w czołówce wydajnościowej, trzeba wielu petaflopów mocy. Jednak ważny jest także cel i ludzie, którzy stoją za całym projektem. Dlatego 500 teraflopową maszyną, która powstanie w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą na pewno będziemy mogli się chwalić.
500 teraflopsów to pół petaflopsa, czyli można marketingowo uznać kolejny polski superkomputer za maszynę o petaflopowej wydajności. Nie w tym jednak tkwi istota rzeczy, jak mówi prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, Kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk, a miejsce, nawet w pierwszej 60-tce zestawienia TOP500, nie jest najważniejszym celem zespołu naukowców z NCBJ.
Celem jest pełne i sensowne wykorzystanie mocy superkomputera oraz jego energooszczędność. Przy okazji wtrącimy tu pewną uwagę dotyczącą superkomputera Tianhe-2. Piekielnie szybki prawdopodobnie będzie również piekielnie nieefektywnie wykorzystywaną maszyną. Przynajmniej na samym początku, ta konstrukcja to w pewnym sensie sztuka dla sztuki. Tymczasem moc, nienazwanego jeszcze, komputera w Świerku już została zagospodarowana.
Celem będą obliczenia związane z programem rozwoju technologii jądrowej w Polsce. Jednym z odbiorców wyników eksperymentów będzie Państwowa Agencja Atomistyki. Symulacje przeprowadzane w Świerku pozwolą badać różne scenariusze działania reaktorów jądrowych w sytuacjach krytycznych, a także rozprzestrzeniania się zagrożeń w skali kraju. Co prawda polski program jądrowy rozwija się w ślimaczym tempie, jednak technologie jądrowe i nie tylko związane z energetyką, ale na przykład również z medycyną, są tematem zainteresowań naukowców ze Świerku od wielu lat. Dlatego można spodziewać się zapotrzebowania na analizy superkomputerowe.
Superkomputer dopiero powstanie, ale już szykowane są dla niego pomieszczenia i infrastruktura odprowadzająca ciepło. Zdecydowano się w tym przypadku na chłodzenie ciepłą wodą, a przy doborze podzespołów obliczeniowych istotnym kryterium będzie energooszczędność. Ciekawe, która platforma zyska uznanie w oczach naukowców? Intel, AMD, IBM, a może jeszcze inna. Zapowiada się ciekawa batalia, bo przetarg został właśnie ogłoszony.
By odpowiednio zdefiniować wymogi co do nowej maszyny, skonstruowano mniejszą o mocy 17,25 teraflopsów. Wykorzystuje ona 1920 rdzeni, 7,5 TB pamięci RAM i dysponuje 560 TB pamięci masowej. Superkomputer, który ma zostać uruchomiony w 2015 roku będzie miał do dyspozycji 100 TB pamięci i 3 PB pamięci masowej.
Do roku 2015 w świecie superkomputerów zmieni się zapewne jeszcze sporo, dlatego miejsce w pierwszej 60-tce TOP500 nie jest pewne. Podkreślamy jednak, że nie jest to istotne. Większe zapotrzebowanie jest na mniej wydajne, ale własne konstrukcje przystosowane do konkretnych zadań. Dlatego nie spodziewajmy się, że w Polsce powstanie nagle superkomputer o wydajności z pierwszej 10 TOP500. Potrzebniejsze będą maszyny podobne jak Zeus z krakowskiego Cyfronetu (266 teraflopsów, mieszana architektura) czy zainstalowany w tym roku w warszawskim Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Komputerowego Nostromo (około 200 teraflopsów, architektura IBM/BlueGene Q).
Źródło: NCBJ
Komentarze
58Wiem, że nie ta skala mocy co elektrownie, ale czego się bać :)
a dlaczetgo ciepłą woda??? zimna by było bardziej efektywnie...
Niedawno Pan Karol pisał o projekcie ITER, to jest przyszłość. Są też inne obiecujące technologie bazujące na syntezie np. aneutronowej fuzji przy wykorzystaniu metody polywell.
My w świerku będziemy natomiast budować superkomputer, do symulacji rozpadów promieniotwórczych. Lepiej były przeznaczyć te pieniądze dla ITME i UW na Grafen, lub IWC-PAN-u na zielony laser na GaN-ie. W ostateczności zostało by trochę publikacji, bo w świerku to na 1 osobo-rok to się publikuje tyle co nic, w porównaniu z wyżej wymienionymi.
Jak tam wszedłem parę lat temu do lab-ów to myślałem, że się przeniosłem do lat 60-tych.
Jak przeliczyć je na Hz naszych obecnych procków ?
Będzie na czym grać Xbone i Offica 365 trzymać.
WHAT? Od kiedy to odprowadza się CIEPŁĄ wodą?!? :o Oj autor niusa się nie popisał!!! :/