Procesory AMD Epyc to idealne konstrukcje dla serwerów, systemów obliczeniowych, a nawet superkomputerów – potwierdzają to kolejne duże zamówienia na maszyny. Z nowych procesorów będzie również korzystać Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych.
Superkomputer dla Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF)
Nowy superkomputer ma bazować na modułach Atos BullSequana XH2000 z procesorami AMD Epyc 7742 (generacja Rome). Producent nie ujawnił ani nazwy ani dokładnej specyfikacji technicznej systemu, ale ma on oferować moc obliczeniową rzędu 40 PFLOPS - byłby on więc 5-krotnie wydajniejszy niż maszyny Ventus i Anemos obecnie wykorzystywane przez ECMWF.
Naukowcy wyjaśniają, że nowy sprzęt pozwoli na przeprowadzanie pomiarów w jeszcze wyższej rozdzielczości, poprawę wiarygodności prognoz ekstremalnych zjawisk pogodowych i w efekcie powinien się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ludzi. Z potencjału systemu będą mogły korzystać setki naukowców z ponad 30 państw skupionych wokół Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych.
Superkomputer zostanie zainstalowany w nowym centrum obliczeniowym w Bolonii we Włoszech (maszyna zostanie postawiona jeszcze w tym roku, ale będzie można z niej korzystać dopiero od 2021 roku). Kontrakt z firmą Atos opiewa na kwotę ponad 80 milionów euro.
Źródło: ECMWF, AMD, Flickr (foto)
Warto zobaczyć również:
- Karty graficzne Intel Xe - producent szykuje mocne uderzenie w segment profesjonalny (ale nie tylko)
- Nvidia przygotowała najmniejszy superkomputer na świecie - jest mniejszy od karty kredytowej
- Procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo brytyjskich głowic jądrowych
Komentarze
26AMD zgarnęło kontrakt na Superkomputer Frontier. Bedzie to nr. 1 na świecie. Intel co prawda dostarczy CPU do Superkomputera Aurora, ale on będzie o 1/3 słabszy.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-przygotowuje-pierwszy-eksaskalarny-superkomputer-aurora.html
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/frontier-najwydajniejszy-eksaskalarny-superkomputer-na-bazie-proc.html
Tak więc wkrótce, to AMD będzie miało zaszczytny tytuł, dostawczy CPU, do najwydajniejszego komputera na świecie. Dodatkowo będzie to też najefektywniejszy energetycznie Superkomputer. Na dokładkę mimo o 1/3 większej wydajności będzie tylko o 1/5 droższy.
Podsumowując Frontier/AMD wygrywa w kategoriach:
1. Wydajność.
2. Wydajność/Cena
3. Wydajność/Wat
Dla mnie to nokaut.
A teraz wchodzi na rynek AMD Rome czyli 2ga generacja procka serwerowego. Jest on o tyle lepszy, że startuje już od 8 rdzeni, a kończy chyba na 128, plus 2 wątki na rdzeń. Te procki nie ustępują niczym prockom Intela. jedynym słabszym liczbowo parametrem jest ..... cena :)
A teraz pomyślmy , że Zen 2 zaraz będzie już tylko starszym bratem a w najgorszym wypadku nadającym się już do domu spokojnej starości a to tylko w ciągu jednego skoku generacyjnego.Trzeba poczekać i zobaczyć jak będzie w rzeczywistości.Pojawienie się kolejnej generacji Zen w tym przypadku oznaczonej numerem 3 to dokonanie kolejnego skoku w technologii jakby nie patrząc o kolejne 20lat.A to tylko w ciągu nieco ponad roku.Następny cud ze strony AMD to będzie Zen 4 a wnioskując ich dobre kontakty z firmą Samsung to pewnie jeszcze Zen 5.Dla nas to będzie ledwie pewnie 15 miesięcy ale dla samej technologii to jakbyśmy pokonywali najpierw 20 lat , potem 40 lat a następie 80 lat, tak to widzę gdy Samsungowi uda się okiełznać 3nm GAAFET do opłacalnej produkcji.Szybko zapomnimy o starym i zobaczymy jakie firmy przetrwają.W tym wyścigu technologicznym będą mogli przetrwać tylko najlepsi.Oczywiście dla byłych liderów też znajdzie się odpowiednie miejsce i nie po darmo powstały pociągi Retro.