Szklane włókna, które zrewolucjonizowały światową komunikację, pomogły opracować interfejs umożliwiający niepełnosprawnym sterowanie protezami. Rozwiązanie to pozwoli także odczuwać bodźce takie jak dotyk i ciepło.
Warto przeczytać: | |
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Sounthern Methodist University (SMU) na zlecenie Departamentu Obrony USA w ramach programu pomocy dla weteranów wojennych. Ich rezultatem jest lekki i energooszczędny dwukierunkowy system przesyłu sygnałów elektrycznych z i do ludzkiego układu nerwowego. Poza rehabilitacją osób, które utraciły kończyny lub zostały sparalizowane w wyniku wypadków, umożliwia łatwe tworzenie implantów lub usuwanie chronicznego bólu bez potrzeby przecinania nerwów, co dotychczas prowadziło do paraliżu bolącego organu. Być może nowa technologia pomoże także w walce ze schorzeniami psychicznymi.
Do światłowodów można z łatwością podłączyć tysiące sensorów, które będa przekazywać precyzyjne dane o dotyku lub temperaturze. Tym samym pacjent będzie odczuwał te bodźce dokładnie w miejscu, w którym one występują.
Przewaga włókien optycznych to również niewielka masa, elastyczność oraz brak ryzyka odrzutu przez układ odpornościowy ludzkiego organizmu. Volkan Outen, kierownik innego zespołu pracującego na SMU twierdzi, że sztuczne nerwy w niedalekiej przyszłości uda się połączyć z superczułymi detektorami światła. Użyteczne "sztuczne oczy" są wykorzystywane już dzisiaj, ale zastosowanie światłowodów może poprawić ich parametry w stopniu takim, jak miało to miejsce w dziedzinie telekomunikacji zrewolucjonizowanej przez szklane włókna.
Fantaści już snują wizje ludzi całkowicie zdrowych, wspomaganych przez zdobycze nowoczesnej techniki podłączone bezpośrednio do układu nerwowego oraz mózgu wspieranego przez ogromna moc obliczeniową komputerów. Dokonanie zespołu badaczy to pierwszy krok otwierający drogę do takich możliwości.
Źródło: SMU
Polecamy artykuły: | ||
Przegląd rynku: obudowy PC | 5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków | 100 porad do Windows 7 |
Komentarze
17ale wiem ze światłowody wysylaja sygnal super szybko ;p
czyliii jak ktos chce sobie wymienic uklad nerwowy na swiatlowody
to czy nie czasem jego reakcje beda równie szybkie jak internet? ( oczywiscie nie ten w polsce )
czy reakcja czlowieka ze swiatlowodami nie bedzie kilka razy lepsza od reakcji czlowieka?
uklad nerwowy to sygnal " elektryczny " wysylany do kregoslupa potem mozgu chyba, swiatlo a elektrycznosc to troche roznica ?
swiatlo to chyba najszybsza predkosc w galaktyce tak mi sie wydaje..
Jak oni chca wysylac sygnaly w ciele czlowieka ?