Nokia definitywnie kończy z Symbianem - ostatnim smartfonem z tym systemem była...
Teraz będzie już tylko Windows Phone
... Nokia 808 PV. Rewolucyjny z perspektywy mobilnej fotografii, ale niestety niewnoszący, mimo dobrych chęci, świeżego powiewu do segmentu smartfonów z Symbianem. Oficjalne oświadczenie, o zakończeniu produkcji urządzeń z tym systemem, znajdziemy między wierszami w dokumencie podsumowującym wyniki finansowe z ostatniego kwartału 2012 roku. Niektórzy odetchną i powiedzą nareszcie, inni się zmartwią i będą mieli nadzieję, że Nokia w przyszłości będzie wierna nie tylko Windows Phone. Ale każdy przyzna, że Symbian odegrał ważną rolę w historii branży mobilnej. Zwłaszcza że od tej platformy Nokia, a w pewnym sensie cały świat, zaczął na dobre przygodę z komórkami, które były już czymś znacznie więcej niż tylko urządzeniami do dzwonienia i SMSowania.
O zakończeniu prac rozwojowych związanych platformą Symbian wspominaliśmy prawie dwa i pół roku temu. Ale dopiero teraz Nokia zdecydowanie odcina się od Symbiana, choć trzeba przyznać, że w ostatnim kwartale 2012 roku smartfony z tą platformą stanowiły jeszcze jedną trzecią sprzedanych przez ten koncern smartfonów. Było ich 2,2 miliona z 6,6 miliona wszystkich sprzedanych urządzeń. Ta liczba blednie jednak w obliczu pełnej statystyki, która mówi o łącznej sprzedaży w ostatnim kwartale wynoszącej 86,3 miliona egzemplarzy. Mówiąc inaczej, Symbian to tylko 2,5% sprzedanych produktów przez Nokię.
Teraz pełnoprawne smartfony wyprodukowane przez finów będą miały instalowany tylko Windows Phone (5% całkowitej sprzedaży w ostatnim kwartale). Musimy także pamiętać o linii produktów Asha Touch. W statystykach sprzedażowych nie zostały ujęte jako smartfony, ale w wielu opracowaniach są one brane pod uwagę jako urządzenia tego typu. Nokia w ostatnim kwartale 2012 roku sprzedała 9,3 miliona egzemplarzy Asha Touch, co przekłada się na 10,8% całkowitej liczby sprzedanych urządzeń.
Nokia 5230
Zamiast rozwodzić się nad archetypem smartfona i deliberować, co nim jest, a co nie, cofnijmy się w czasie i przypomnijmy sobie kilka faktów z historii Symbiana. O ile Nokia 808 PV jest ostatnim smartfonem z tą platformą (Nokia Belle), to największa liczba sprzedanych egzemplarzy jednego modelu z Symbianem należy się prawdopodobnie Nokii 5230. Sprzedano 150 milionów (według dostępnych danych) tych smartfonów, począwszy od końca 2009 roku. Samsung musi jeszcze popracować, aby osiągnąć ten rezultat z całą serią Galaxy S. Ciekawe czy uda się to jeszcze przed premierą modelu Galaxy S IV?
Wracając do platformy Symbian. Zadebiutowała ona pod tą nazwą pod koniec ubiegłego wieku. Wtedy fiński koncern był tylko jednym ze współudziałowców założonej podówczas spółki Symbian Ltd. Pozostali to Ericsson, Motorola i Psion, który zapoczątkował rozwój tej platformy kilka lat wcześniej. Przez niezorientowane w rynku mobilnym osoby, Symbian często był utożsamiany z systemami z serii S60. A to tak naprawdę tylko jedna z kilku platform programistycznych dla środowiska Symbian, która była stosowana w smartfonach Nokii, LG i Samsunga. Symbian stosowano również w smartfonach Sony Ericsson, Motorola, Siemens, Fujitsu i innych.
W 2008 roku powołano organizację non-profit Symbian Foundation, w której ramach kontrolowany był rozwój tej platformy, a kod został upubliczniony na zasadach Open Source. Od 2011 roku jedyne smartfony z zainstalowanym Symbianem nosiły logo Nokia lub Virtu. Teraz można powiedzieć, że padł ostatni bastion Symbiana, choć wiedzieliśmy, że to nastąpi w momencie, gdy Nokia ogłosiła swoje plany współpracy z Microsoftem. Wtedy zaprzestano także używania marki Symbian. Dlatego też ostatnie edycje systemu, które trafiły na rynek w postaci aktualizacji, noszą nazwę Nokia Belle.
Nokia 7650 - pierwszy masowo produkowany smartfon z Symbianem i platformą S60 z listopada 2001 roku. Ten, jak i wiele kolejnych, nie miał jeszcze dotykowego ekranu.
Symbian niejednokrotnie kojarzy się nam ze smartfonami wyposażonymi w fizyczną klawiaturę, choć ostatnie jego wersje obsługiwały już dotykowy jej wariant. Pierwszy Symbian stosowany przez Nokię miał numer 6.1, w międzyczasie pojawiły się Symbian^1 (wersja 9.4) i Symbian^3 (wersja 9.5). Ostatnia wersja tego systemu o numerze 10.1 nosi nazwę Nokia Belle Feature Pack 2 i wprowadzona została trzy miesiące temu. Platforma będzie wspierana jeszcze przez kilka lat, ale w schyłkowym okresie jej wsparcia zapewne niewiele osób będzie mogło pochwalić się, że korzysta ze smartfona z Symbianem.
Każda recenzja Nokii 808 PV poświęca wiele miejsca wbudowanemu aparatowi cyfrowemu. O systemie operacyjnym mamy już tylko krótką wzmiankę.
Patrząc się na historię Symbiana można powiedzieć, "co się odwlecze to nie uciecze". Symbian miał być odpowiedzią na coraz większe apetyty Microsoftu na rynek mobilny pod koniec lat 90. XX wieku. Kilka lat później, w czasach świetności Symbiana i smartfonów Nokii, spółka Symbian Ltd. nabyła od Microsoftu prawa do technologii ActiveSync, która pozwoliła synchronizować pocztę z serwerami Microsoft Exchange. A ostatecznie Nokia, która najdłużej była wierna Symbianowi, "oddała się" w ręce koncernu z Redmond.
Źródło: Nokia
Komentarze
32Symbian skonczyl sie na N95..
A ja uważam, że:
"był DOBRY ale teraz są jeszcze lepsze" - bardziej przystosowane do dzisiejszych wymagań.
10 lat temu zawierał wszystko co było potrzebne. Telefony zaś działały płynniej niż dzisiejsze Androidy na 4 rdzeniach.
Nokia 5800 259 euro \wazystho dziala, tylko maly RAM\
Motorola Dext 259 euro \najpierw z Andoid 1.6 dno, duze bolesci,teraz 2.2 duzo lepiej\
LG E 900 z WINM 7.5 199 euro \pieniadze wyrzucone w bloto\
Samsung Galaxy Note 599 euro \prawdziwu Krol, mialby 2 Gb RAM i wiekszy akkumulator bylby Panem Cesarzem\
W P1i zanim ci się apka odpali czasem i dwie sekundy czekasz ;)
Co nie zmiania faktu, że to najlepszy telefon jaki miałem
UIQ3 był fajnym systemem, powolny i mało popularny, ale sprawiał dużą radosć z modowania itp.