Wiemy już dokładnie, jakie edycje Windows 7 pojawią się na rynku wraz z premierą tego systemu. Będzie ich łącznie 6.
Microsoft ma zamiar skupić się na dwóch najważniejszych – Windows 7 Home Premium dla użytkowników domowych oraz Windows 7 Professional dla małych firm. Oprócz nich ogólnodostępne będą również Windows 7 Enterprise, stworzona z myślą o małych i średnich firmach oraz Windows 7 Ultimate, przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Na rynkach rozwijających się zobaczymy jeszcze Windows 7 Starter, stworzony z myślą o niedrogich komputerach przenośnych, oraz Windows 7 Home Basic jako tańszą odmianę systemu do domu.
Najważniejsze cechy poszczególnych edycji:
Windows 7 Starter – możliwość uruchomienia maksymalnie trzech aplikacji, możliwość dołączenia do grupy domowej, poprawiony pasek zadań oraz obsługa list skrótów
Windows 7 Home Basic – brak ograniczeń liczby uruchomionych jednocześnie aplikacji, podgląd na żywo miniaturek okienek w pasku zadań, zaawansowana obsługa sieci (w tym możliwość współdzielenia połączenia internetowego) i Centrum Mobilności
Windows 7 Home Premium – Aero Glass, zaawansowana nawigacja pomiędzy oknami, udoskonalone wsparcie dla różnych formatów plików multimedialnych, ulepszone Windows Media Center, obsługa multi-touch oraz pisma ręcznego
Windows 7 Professional – możliwość dołączania do sieci typu managed network oraz domen, ochrona danych za pośrednictwem sieciowego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, szyfrowanie NTFS i możliwość łatwego drukowania na wybranej drukarce dzięki funkcji Location Aware Printing
Windows 7 Enterprise i Windows 7 Ultimate – szyfrowanie danych przy pomocy BitLockera, obsługa DirectAccess, pozwalająca na łatwe połączenie z sieciami korporacyjnymi opartymi na Windows Server 2008 R2, obsługa BranchCache oraz możliwość blokowania nieautoryzowanego oprogramowania za pośrednictwem AppLockera.
Komentarze
41Powinna być Home Premium, Professional i Ultimate/Enterprise ;d
Więcej wersji to tylko marketingowy bełkot. Pewnie za BOX HP trzeba bedzie dać 1000pln ;d
Gdyby Vista była w dwóch wersjach tak jak XP, to nie było by dezorientacji dla przeciętnego użytkownika i pewnie jej notowania nie byłyby takie niskie. Pomijając oczywiście jej mankamenty. Dla mnie nie ma ich zbyt dużo. W zasadzie mogę się tylko doczepić do tego że po roku użytkowania jest "mułowata" i niesamowicie "puchnie" na dysku ;-)
Nie rozumiem po co wersja: Windows 7 Home Basic? (AERO to luxus?)
ENTERPRISE vs ULTIMATE?
Czy ktoś chciałby mieć dwie różne wersje Windows na jednym kompie?
QFT.
W zasadzie ten podzial jest bardziej zorientowany na typ sprzetu na ktorym Windows 7 bedzie chodzil. Starter dla slabych netbookow. Home Basic dla slabszych laptopow i PC (a moze i mocniejszych netbookow), Home Premium dla uzytkowinow z mocniejszym sprzetem, Ultimate dla entuzjastow i dwie odmiany dla firm Professional i Enterpise. Praktycznie wszystkie segmenty rynku pokryte i to jest dobre rozwiazanie.
Dodam jeszcze że Windows XP miał więcej niż 2 wersje, czyli:
Windows XP Home
Windows XP Professional
-----------------------
Windows XP Media Center Edition
Windows XP Tablet PC Edition
Windows XP Media Center Edition 2005
Windows XP Starter Edition
i jeszcze parę korporacyjnych :P
Windows XP Reduced Media Edition
faktycznie zaawansowana... rotfl.. jak zwykle z igly widły wszyskie elementy z enterprise powinny być w standardowym systemie.
w800i: 1 aplikacja java, odtwarzacz, stoper, minutnik, alarm, pisanie wiadomości, wysyłanie mms w tle (hmm to już mamy 6 niby aplikacji więc microsoft dał po raz kolejny du -- )
kalkulator w systemie to też aplikacja!!
Windows 7 Starter NIE TRAFI DO POLSKI. Będzie sprzedawany w krajach rozwijających się. Widziałem na Youtubie że Viste Starter najwięcej miało Brazylijczyków więc pewnie tam ma największy popyt. Nie wiem nawet czy Starter będzie (i czy jest w przypadku Visty) dostępny w języku angielskim. Obiecuję Wam że nikt z Was w Polsce nie zobaczy ani Windowsa XP, ani Visty, ani tym bardziej 7 w wersji Starter więc się nią nie przejmujcie.
MID - przeznaczona na urządzenia mobilne i słabe netbooki (interfejs zaprojektowany dla małych wyświetlaczy.
Home - typowy domowy szczurek zawierający podstawowe funkcje i bez głupawych ograniczeń jak starter (Antyvirus + firewall + stery do karty sieciowej = bezużyteczny system).
Profesjonal - zawiera to co Home + narzędzia rozwinięte do zarządzania systemem (defragmentatory, do partycjonowania, odzyskiwania danych zaawansowany system logów i kontroli wersji i dostępu plików).
Enterprice - to samo co Profesjonal tyle że wszystko chodzi na starszym jądrze i sprawdzonym kodzie (aktualizacje po przetestowaniu masowym przez poprzednie wersje) trafiają tutaj pewne rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo/stabilność i jak się da szybkość.
A tak obecnie mamy :
XP - gry
Ubuntu - wszystko oprócz gier i oprogramowania własnościowego specjalistycznego.
FreeBSD - Server
A sektor mid najlepiej teraz spisują się *nix'y -pzdr.
Czego chcieć więcej?!?
No wiec po kolei...
1. "DWA zintegrowane kodeki audio!" - Hmm? O jakie kodeki chodzi? Z tego co slyszalem to rozwiazania zwiazane z odtwarzaniem audio w Windows 7 sa naprawde obiecujace i zapowiada sie, ze bedzie DUZE usprawnienie w tej materii (np. sluchawki jako osobny playback device)
2. 60+ ikon w Panelu Sterowania - ale wreszcie wszystko uporzadkowane, no i jest w prawym gornym rogu okienka taki pasek do wyszukiwania. Wpisujesz "sou" i na pierwszej pozycji masz "Sound card settings". W menu START jest ten sam pasek wyszukiwania i po wpisaniu "sou" mam "Sound card settings" na 4tej pozycji. Klik, trzy literki wpisane i jestem gdzie chcialem byc. Proste prawda?
3. Automatyczną zmianę ustawień kierowaną "widzi-mi-się" systemu! - do tego naprawde nie moge sie odniesc, bo to argument na poziomie "a u was bija murzynow". W kazdym razie nie zauwazylem takiego zachowania.
4. SuperFetch, który jeszcze skuteczniej zapcha nam pamięć RAM! - kolejny zabawny argument. A po co Ci ten ram? Jarasz sie jak masz 1GB wolnej pamieci, czy co? Idealna sytuacja, to taka w ktorej masz zawsze zajete max, a programy laduja sie "inteligentnie". Czyli tak abys nawet tego nie odczul. SuperFetch krok w ta strone. Moze nie jest idealny, ale pozwala na szybsza prace w wiekszosci przypadkow.
Wersja Starter - tylko rynki rozwijajace sie - czyli tej nie kupisz
Wersja Enterprise - licencja wielostanowiskowa - tej nie kupisz
Wersja Basic - na wolne komputery ( np. netbooki )
a więc pozostaja 3 wersje ....
no ale kazdy lubi ponarzekać nie ?
Sens to to ma tylko w kompach przemysłowych, które i tak cały czas mają tę samą aplikację uruchomioną.