Do sieci trafiły oficjalne slajdy z prezentacji najwydajniejszej karty graficznej AMD - Radeona HD 6990. Według nich będzie ona wydajniejsza od konkurencyjnego GeForcea GTX 580 średnio o 66%.
Po kilkumiesięcznych wyczekiwaniach oficjalnej specyfikacji Radeona HD 6990 jest ona już dostępna. Do sieci wyciekło kilka slajdów z prezentacji topowej, dwuprocesorowej karty graficznej AMD, która odbyła się... w marcu bieżącego roku. Można więc wnioskować, że prezentacja ta albo się odbyła wcześnie rano 1 marca, albo dopiero nastąpi podczas targów CeBIT.
Warto przeczytać: | |
Radeon HD 6990 nadchodzi - AMD potwierdza | |
Radeon HD 6990 idealny do trzech monitorów |
AMD Radeon HD 6990 zostanie wyposażony w dwa procesory graficzne o taktowaniu 830 MHz, których łączna wydajność wynosi 5,1 Teraflopsa w przypadku pojedynczej precyzji oraz 1,27 Teraflopsa w przypadku podwójnej precyzji.
Wewnątrz nich znalazło się - jak już donosiliśmy - 3072 procesory strumieniowe zgrupowane po cztery w jednym klastrze cieniującym (zgodnie z technologią VLIW4), 192 jednostki teksturujące, 64 jednostki rasteryzujące oraz 256 jednostek Z/Stencil. Oznacza to więc, że mamy do czynienia z dwoma procesorami graficznymi Cayman XT znanymi z Radeona HD 6970, których taktowanie lekko zmniejszono (z 850 MHz do 830 MHz).
Na pokładzie tego monstrum od AMD umieszczono 4 GB (po 2 GB dla każdego rdzenia) pamięci GDDR5 o 256-bitowej magistrali, której taktowanie wyniesie 1250 MHz. Według AMD karta pobiera mniej niż 375 W, a do jej zasilania wymagane jest podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających. Na śledziu znalazł się odpowiedni komplet wyjść wideo by móc korzystać z technologii Eyefinity5x1 – jedno wyjście DVI i cztery miniDisplayPort.
Podobnie jak w przypadku Radeonów HD 6950 i HD 6970, producent także i w tym przypadku obok złącza CrossFire umieścił przełącznik BIOSów. Jednak tym razem nie służy on do bezpiecznego flashowania karty, ale do jej podkręcenie poprzez aktywowanie drugiego BIOSu. Dzięki niemu zwiększymy taktowanie rdzenia z 830 MHz do 850 MHz oraz jego napięcie zasilające z 1,12 V do 1,175 V.
Konsekwencje podkręcenia - zapotrzebowanie na prąd z typowych (na przykład podczas grania) 350 W wzrasta do aż 415 W (maksymalnie do 450 W). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by jeszcze bardziej podkręcić kartę, do czego AMD zachęca ustawiając limity podkręcenia w Catalyst Control Center na ponad 900 MHz dla rdzenia i 1500 MHz dla pamięci. Aż strach pomyśleć ile wtedy prądu będzie pożerała ta karta.
Za doprowadzenie do karty mocy nawet 450 W dba podwójna 6-fazowa, cyfrowa sekcja zasilania, oparta o okłady Volttera zapewniające mniejszą temperaturę oraz pobór mocy. Całość chłodzi układ chłodzenia z dwoma komorami parowymi oraz jedną turbiną umieszczoną w centrum karty. Warto zaznaczyć, że na podobny pomysł wpadła już firma XFX, umieszczając podobne rozwiązanie w Radeonie HD 5970 Black Edition.
Jak już wcześnie pisaliśmy, na śledziu znalazło się pięć wyjść wideo - jedno DVI i cztery miniDisplayPort 1.2. W zestawie z wszystkimi Radeonami HD 6990 dostarczane będą trzy adaptery:
- pasywny z miniDisplayPort na DVI,
- aktywny z miniDisplayPort na DVI,
- aktywny z miniDisplayPort na miniHDMI.
Takie rozwiązanie na pewno ułatwi potencjalnym klientom skorzystanie z technologii Eyefinity, dzięki czemu nie będą musieli kupować droższych monitorów z wejściem DisplayPort. Zastanawia jedynie dlaczego nie zdecydowano się na cztery przejściówki, które pozwoliły by na skorzystanie z trybu Eyefinity5x1.
AMD pochwaliło się także danymi dotyczącymi technologii Power Tune, dzięki której możemy w niewielkim stopniu sterować poborem energii przez akcelerator. Po jej aktywowaniu taktowanie procesora graficznego zmniejsza się o 270 MHz, a wydajność w dalszym ciągu zostaje zachowana na wysokim poziomie.
Średnia wydajność Radeona HD 6990 w stosunku do karty GeForce GTX 580 w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli jest o 67% wyższa. W Crysisie Warhead oraz Dragon Age II przewaga produktu AMD nad kartą NVIDII sięga ponad 100%, natomiast w Medal of Honor i Battlefield Bad Company 2 topnieje ona do lekko ponad 40%.
Jak już pisaliśmy, flagowa karta graficzna AMD zapewnia również komfortową rozrywkę w konfiguracji trzymonitorowej w rozdzielczości 7680x1600.
Wzrost wydajności ze sprzętowego (poprzez przełącznik obok złącza CrossFire) podkręcenia karty sięga od 3% do 8%, a więc stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę znacznie zwiększony pobór energii.
I na koniec informacje o współpracy dwóch kart Radeon HD 6990 w trybie CrossFireX. Wygląda to całkiem obiecująco. Wzrost wydajności w stosunku do jednej karty sięga od 70% w DiRT 2 i H.A.W.X. do nawet 100% w Civilization V, Metro 2033 i benchmarku Unigine Heaven.
Źródło: donanimhaber.com
Komentarze
70http://www.benchmark.pl/uploads/image/HD6990_10(1).jpg
Przyjżyjcie się dokładnie na screen porównanie do GTX580 co widać?
HD6990 OC czyli podkręcona jest szybsza o 67% od GTX580
Znając AMD to podkręcili HD6990 do 900Mhz i porównali do GTX580 ze standardowymi zegarami.
Wiadomo każdy chwali swoje zaczekajmy co nVidia zrobi z GTX590.
Jakiś "fan" AMD jest za to na 100% odpowiedzialny.
Sam posiadam MSI GTX 580 Twin Frozr II i nic więcej do szczęścia nie potrzeba.Lepiej mieć mocną jednoprocesorową grafikę niż takiego kotleta na którym będą mikro przycięcia jak zawsze.
"Całość chłodzi układ chłodzenia" - masło maślane ;P
Nileubie gtx i nvidi :