Procesory

Wzrost wydajności w grach. Wystarczy aktywować funkcję

przeczytasz w 2 min.

Lepsza wydajność w grach na nowych procesorach Intel? To możliwe! Wystarczy skorzystać z funkcji Intel Application Optimization, która pozwala uzyskać naprawdę spory wzrost osiągów.

Nowa generacja procesorów firmy Intel nie przynosi rewolucji, więc też nie oferuje znacznego przyrostu wydajności – potwierdzają to nasze testy modeli Core i9-14900KCore i7-14700K. Ciekawostką może być jednak funkcja Intel Application Optimization.

Intel Application Optimization poprawia wydajność w grach

Przy okazji premiery nowych procesorów, producent zaprezentował funkcję Intel Application Optimization (APO), która pozwala lepiej wykorzystać potencjał funkcji Thread Director i efektywniej zoptymalizować działanie rdzeni pod kątem danej aplikacji. Warto jednak zaznaczyć, że technologia działa tylko z kompatybilnymi aplikacjami i tylko z najnowszymi procesorami Core 14. generacji (co akurat wydaje się sztucznym ograniczeniem, skoro modele Core 13. generacji bazują na dokładnie tej samej architekturze).

Intel Application Optimization

W materiałach marketingowych producent chwalił się, że APO pozwala znacząco poprawić płynność animacji w grach - w Rainbow Six Siege może się przełożyć na wzrost średniej płynności animacji o 13%, a w Metro Exodus aż o 24% (względem standardowo działającego procesora).

W rzeczywistości można uzyskać jeszcze większy przyrost wydajności, co potwierdził jeden z użytkowników serwisu Reddit.

LightMoisture sprawdził działanie funkcji APO na konfiguracji z procesorem Intel Core i9-14900K i kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 4090. Jest z tym trochę „bawienia się”, ale wyniki wyglądają naprawdę zachęcająco.

Rainbow Six Siege - wydajność bez Intel APO

Rainbow Six Siege - wydajność z Intel APO
Porównanie wydajności w Rainbow Six Siege - bez funkcji Intel APO (u góry) i z funkcją Intel APO (na dole)

W Rainbow Six Siege aktywowanie APO przełożyło się na wzrost wydajności z 512/659 fps do 622/867 fps (mówimy więc o wzroście o odpowiednio 21% i 32%).

Metro Exodus - wydajność bez Intel APO

Metro Exodus - wydajność z Intel APOPorównanie wydajności w Metro Exodus - bez funkcji Intel APO (u góry) i z funkcją Intel APO (na dole)

W Metro Exodus wyniki są nieco gorze, ale i tak bardzo dobre – aktywowanie APO przełożyło się na wzrost płynności z 149/274 fps na 159/340 fps (czyli odpowiednio o 7% i 24%).

Widać zatem, że funkcja Intel Application Optimization rzeczywiście działa i potrafi przełożyć się na spory wzrost osiągów. Co prawda obecnie lista kompatybilności nie jest bogata, ale, gdy się poszerzy, funkcja może to być ważnym argumentem przy zakupie nowych procesorów Intela.

Źródło: Intel, Reddit @ LightMoisture, YouTube @ Talon's Tech

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Silver
    13
    Wzrost nie bierze się znikąd więc czekamy na wiarygodne test czy faktycznie to usprawnienie działania aplikacji 32 bitowej czy np zarządzanie zadaniami - boost na rdzeniu czy też przerzucenie na inne (innymi słowy zwiększenie wykorzystania samego procesora). A może czego można się po nich spodziewać - przetaktowanie ponad limit procesora w czasie rzeczywistym?
    • avatar
      antytalent
      6
      Świetnie, dziękujemy bardzo. Jeszcze tylko wysupłam te 10-15 tys na nowy cpu i kartę pokroju rtx 4080 żeby uzyskać te 10% wzrostu fps. Żaden problem.
      • avatar
        pwil2
        5
        Przyrosty są pewnie tam, gdzie najbardziej zawodziły te wolne rdzenie, do których pierwszoplanowe zadania przydzielał system.

        Pod W10 wystarczyło odpalić takiego CB15 i rdzenie P się nudziły, a E się pociły dając wynik na poziomie procesora 6gen. Pod W11 było lepiej, ale jak widać nadal z tym różnie.
        • avatar
          PITUCH3
          4
          intel zaczyna sie bawić w slajdy jak AMD
          po testach 2%
          kotlecik :P
          • avatar
            Marucins
            1
            "Widać zatem, że funkcja Intel Application Optimization rzeczywiście działa i potrafi przełożyć się na spory wzrost osiągów. Co prawda obecnie lista kompatybilności nie jest bogata, ale, gdy się poszerzy, funkcja może to być ważnym argumentem przy zakupie nowych procesorów Intela."

            Działa dla dwóch gier z D. Co to za tytuły? Kompletna skrajność. Czemu nie ma tam listy TOP 10 ogrywanych gier np. ze STEAM!?
            Bo taka to niby super duper funkcja.
            • avatar
              FranzMauser
              0
              Jest tańsze i oszczędniejsze rozwiązanie, a przy tym bardziej przyszłościowe: Kup AMD na AM5!.
              • avatar
                GejzerJara
                0
                żadna sensacja. już od dawna instrukcje kodu są wykonywane przez mikrokod, i to jako out of order z predykcją. intel w gen14 skopiował pomysł amd, że kolejnością wykonania może zarządzać AI. akurat AMD zrobiło to całkowicie adaptacyjnie, w miarę wykonywania kodu, AI się go uczy na bieżąco aby optymalizować wydajność. W przypadku tego cudownego narzędzia Intela chodzi jedynie o to, że narzędzie od razu wpycha do CPU wcześniej wyuczone dane dla konkretnej aplikacji. Właśnie dlatego nie wszystkie aplikacje są z tym zgodne, lecz jedynie te dla których są już wyliczone dane dla AI.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login