Rządowe media nie będą mogły już tak łatwo siać propagandy na TikToku
Na TikToku, oprócz masy różnych materiałów, mniej lub bardziej przydatnych czy zabawnych, pojawiają się też filmiki pochodzące od mediów państwowych. Platforma chce, by każdy użytkownik wiedział, z jakim dokładnie źródłem ma do czynienia.
TikTok wprowadza nowe zasady oznaczania mediów państwowych
W ubiegłym roku TikTok, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, rozpoczął działania mające na celu walkę z dezinformacją na platformie. Wówczas oznaczane były specjalną etykietą rosyjskie media kontrolowane przez państwo. Teraz platforma zdecydowała się rozszerzyć funkcję na inne kraje, w tym Polskę.
Treści pochodzące od organizacji medialnych, których treści podlegają kontroli krajowych rządów, będą lepiej widoczne. Specjalna etykieta poinformuje, z jakiego źródła pochodzi dany filmik, co zapewni przejrzysty kontekst.
Naszym celem w oznaczaniu mediów powiązanych z państwem jest zapewnienie użytkownikom dokładnego, przejrzystego i umożliwiającego podejmowanie działań kontekstu, gdy wchodzą w interakcję z treściami z kont medialnych, które mogą przedstawiać punkt widzenia rządu.
W zeszłym roku firma rozpoczęła program pilotażowy dotyczący oznaczania mediów powiązanych z państwem i spotkała się z wieloma ekspertami ds. mediów, politologami, naukowcami oraz przedstawicielami organizacji międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego z całego świata. Dzięki temu opracowano niezależnie zweryfikowaną metodologię, która pozwoli podejmować decyzje dotyczące etykietowania mediów powiązanych z państwem.
Jak TikTok będzie oceniać niezależność redakcyjną?
Oceniając niezależność redakcyjną, firma będzie brała pod uwagę misję organizacji, praktyki, przywództwo, zarządzanie i podejmowane przez daną organizację decyzję. Dodatkowa kontrola będzie stosowana wobec podmiotów, które mogą być w dużym stopniu uzależnione od finansowania państwowego, bezpośrednio i np. poprzez reklamy lub dotacje. Na tej podstawie TikTok dokona kategoryzacji podmiotu i przypisze odpowiednią etykietę do profilu konta i jego zawartości.
TikTok umożliwi odwołanie się od podjętej przez serwis decyzji, jeśli dany podmiot uzna, że został błędnie zakwalifikowany w procesie. Wówczas będzie on musiał przedstawić dodatkowe informacje, które potwierdzą jego niezależność redakcyjną.
Źródło: newsroom.tiktok.com
Komentarze
15