Ściąganie filmów, muzyki, a przede wszystkim seriali to już nie tylko moda, ale w pewnych kręgach wręcz towarzyski obowiązek. To nowy element savoir-vivre'u - wynika z badań wykonanych na zlecenie dziennika Metro. Według raportu firmy Symantec zajmujemy już szóste miejsce w światowym rankingu nielegalnie ściąganych plików. Polskę wyprzedzają tylko USA, Wielka Brytania, Kanada, Hiszpania oraz Brazylia, a jeśli chodzi o liczbę ściąganych gier komputerowych, jesteśmy już drudzy na świecie.
Z badań "Pokolenie wyżu demograficznego", przeprowadzonych na zlecenie dziennika Metro wśród dwudziesto- i trzydziestolatków, wynika, że ściągania z Internetu nie traktujemy jako kradzieży. Z kolei z "Diagnozy Internetu 2009" widać, że również programy komputerowe ściągamy bez zażenowania i właściwie nie interesujemy się, czy plik jest do pobrania za darmo, czy za opłatą.
"Wymiana seriali generuje 50 procent ruchu wszystkich plików w Internecie" - mówi specjalizujący się w badaniach Internetu dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Z jego analiz wynika, że coraz więcej młodych ludzi ogląda seriale telewizyjne nie w telewizorze, ale w Internecie (aż 87 proc. osób do 24. roku życia).
"Chcemy znać losy bohaterów ulubionych seriali natychmiast". - "Gdy na imprezie opowiadamy coś, na co inni czekają, to jesteśmy w centrum zainteresowania" - uważa dr Jarosław Milewski, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i jeden z współautorów "Diagnozy Internetu 2009".
Co ściągamy?
Najczęściej ściągane seriale zagraniczne:
- "Dr House" - 48 proc.
- "Gotowe na wszystko" - 27 proc.
- "Chirurdzy" - 22 proc.
- "Prison break" - 21 proc.
Najczęściej ściągane polskie seriale:
- "Świat według Kiepskich" - 27 proc.
- "Włatcy móch" - 26 proc.
- "Kryminalni" - 19 proc.
Źródło: informacja prasowa
Komentarze
23"czy za opłatą. się osobny, i coraz poważniejszy, problem stanowi ściganie nielegalnych kopii seriali telewizyjnych."
Chyba coś zjdałemś po kropce :)
Te ceny w polsce gier, programów w porównaniu do zaróbków są stanowczo za wysokie...
Jeżeli chodzi o seriale, to u nas seriale nieraz mają pare LAT opóźnienia względem premier amerykańskich ,komuś będzie się chciało czekać tyle czasu żeby sobie z lektorem i reklamami obejżeć?
W ogóle oglądanie na komputerze jest wbrew pozorom lepsze od telewizora, oglądam kiedy JA chcę, nieraz nawet GDZIĘ chcę i KIEDY chcę, mogę sobie w dowolnej chwili przerwać i powrócić do odcinka za dzień dwa, obejżeć tyle odcinków ile mi się aktualnie chce...
Telewizor jako medium z ciągłymi 15 minutowymi reklamami niestety zaczyna umierać!! Ja osobiście mając 20 lat w telewizji oglądam tylko wiadomości, dość już mam reklam w szczególności na polsacie 30 minut filmu - 15 minut reklam + 5 ramówki, 30 filmu -- 15 minut reklam + ramówka...