Większość z nas słyszało o Pegasusie i zagrożeniach, jakie stwarza. Istnieje narzędzie, które sprawdza, czy nasz telefon był zainfekowany.
Pegasus to temat stale powracający w mediach. Oprogramowanie izraelskiej firmy NSO Group jest używane do wydobywania danych ze smartfonów. Z powodzeniem może wycisnąć wszelkiego rodzaju informacje bez względu na rodzaj systemu operacyjnego urządzenia.
Kilka pewna głośna sprawa wstrząsnęła opinią publiczną. Okazało się, że szpiegowano polskich generałów. Pegasusa wgrano m.in. generałowi Skrzypczakowi.
Jak działa Mobile Verification Toolkit?
Istnieje sposób, by sprawdzić, czy nasz smartfon padł ofiarą Pegasusa. W tym celu możemy skorzystać z opracowanego przez specjalistów z Amnesty International Mobile Verification Toolkit (MVT). Narzędzie (do pobrania z Githuba) obsługuje urządzenia z Androidem i iOS-em. Proces sprawdzania danych odbywa się jednak za pomocą komputera (Windows, Mac lub Linux).
Urządzenie mobilne należy podłączyć do peceta, gdzie zapisujemy kopię zapasową, która następnie jest skanowana przez MVT. Działanie programu opiera się na interfejsie tekstowym, a całość wymaga znajomości obsługi wiersza poleceń. Pod tym adresem znajdziecie coś w rodzaju instrukcji obsługi oprogramowania.
Według mediów pobranie wszystkich niezbędnych elementów z Githuba zajmuje do 10 minut, natomiast skanowanie kopii zapasowej trwa około dwóch minut.
Adresatami powyższej metody są zaawansowani użytkownicy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne problemy.
źródło: dobreprogramy.pl, wp.pl
Komentarze
12Na przyszłość polecam ująć podobne poradniki w inne słowa i nie przyzwyczajać ewentualnych nieświadomych czytelników do korzystania z narzędzi których się nie zna, dla takich osób może to być bardziej szkodliwe niż ewentualny problem który niby ten program na wykryć.