Urządzenie wykorzystywało procesor o taktowaniu 4,77 MHz i 256 KB pamięci RAM, ale część zastosowanych rozwiązań jest wykorzystywane do dzisiaj.
W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Mowa tutaj o modelu T1100, który stał się symbolem innowacyjności firmy i przedmiotem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.
Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 1985 roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4,77 MHz, 256 KB pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia do 640 KB), stacja dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów. Ekran miał tutaj rozdzielczość 640 x 200 pikseli (80 kolumn i 25 wierszy) i oczywiście był monochromatyczny.
Pomimo tego, że pod względem wydajności laptop nie wyróżniał się na tle komputerów stacjonarnych, T1100 oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze „zaledwie” 4,1 kg – to coś czym nie mogły pochwalić
się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.
Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T1100 do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultra-mobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.
Model Toshiba T1100 został wyceniony na 1899 dolarów. Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa. Jako ciekawostkę można dodać, że radziecka firma Elektronika wydała bliźniaczą (lub jak kto woli podrobioną) wersję laptopa o oznaczeniu MS 1504.
Źródło: Toshiba
Komentarze
14