Mike Schropp zbudował obudowę z klocków LEGO dla trzech komputerów, które zajmują się wykonywaniem obliczeń rozproszonych.
Zapewne gdy byliście młodsi, nie raz zastanawialiście się co można zbudować z klocków LEGO. Czy nie wpadło Wam kiedyś do głowy, aby zrobić z nich... obudowę dla komputera? Muszę przyznać, że sam osobiście nigdy nie wpadłem na tak dziwny pomysł. Okazuje się jednak, iż Mike Schropp z USA zbudował taką konstrukcję i to nie dla jednego, a aż trzech komputerów.
Obudowa robi naprawdę duże wrażenie, a do jej wykonania wymagane było użycie ponad 2000 plastikowych klocków LEGO – wszystko bez użycia choćby kropli kleju. Warto jednak zaznaczyć, że do mocowania płyt głównych wykorzystano aluminiowe belki, które opierają się na zewnętrznych ściankach „budowli”. Na uwagę zasługuje również staranne ukrycie przewodów zasilacza. Każdy z trzech komputerów składa się z następujących podzespołów:
- procesor Intel Core i7 2600K podkręcony do 4,7 GHz
- płyty głównej ASUS P8P67-M
- 2 GB (2 x 1 GB) pamięci DDR3 Kingston HyperX
- karty graficznej Sapphire Radeon HD 5570
- dysku SSD Corsair (w jednym komputerze zamontowano dysk firmy Mushkin)
- coolera Thermaltake Frio
Dodatkowo dla wszystkich komputerów udostępniono jeden dysk WD Caviar Blue WD2500AAKX. Za zasilanie komputerów odpowiada jeden zasilacz Antec High Current Pro o mocy 1200 W, natomiast o odpowiednie temperatury wewnątrz obudowy dba osiem 140 mm wentylatorów firmy Areocool.
Cały zestaw kosztował Mike'a 2000 dolarów (bez klocków LEGO), natomiast waży on około 15 kilogramów i pobiera z sieci 670 W energii. W ciągu dnia potrafi on uzyskać nie mniej niż 135 000 punktów w obliczeniach rozproszonych World Community Grid. Dla porównania, poprzedni zestaw konstruktora składał się z 4-rdzeniowego procesora AMD Phenom, pobierał 350 W energii i był w stanie uzyskać dziennie około 10 000 punktów.
Więcej o komputerach w obudowie z klocków LEGO możecie przeczytać na blogu konstruktora.
Więcej o obudowach dla komputerów:
- Cooler Master Cosmos II pojawi się po wakacjach
- Computex: monstrualna obudowa Silverstone - 19 miejsc na karty rozszerzeń
- Cooler Master Silencio 550: cicha obudowa w dobrej cenie
- Cooler Master - funkcjonalna i niedroga obudowa
źródło: Total Geekdom
Komentarze
46Całkiem oryginalny pomysł.:))
Ale kolo moglby bardzie zmodernizowac obudowe; no wiecie dodatkowe dzwiczki, miejsca na wiatraki jakis neonik i by bylo GITEZ.
Tak sobie myślę gdzieś pewnie mam jeszcze moje stare klocki może cobie CM Dominatora złożę ;p
Fajny pomysł.
wiecej info tutaj: http://www.cyfronet.krakow.pl/uslugi_obliczeniowe/?a=rack
A pomysł świetny, wychodzi na to, że pora iść do piwnicy i poszukać klocków :D:D:D
zobaczcie sobie takie LEGO :)
http://www.youtube.com/watch?v=y0aenI560Bs
Zobaczcie np stronke :)
http://www.youtube.com/watch?v=MtDdukfCods&NR=1&feature=fvwp