W ciągu dziesięciu lat system Ubuntu zdołał wyrosnąć na trzecią siłę - po Windows i Mac OS X.
Linux staje się od kilku lat całkiem mocnym graczem w sektorze systemów operacyjnych – mówi się, że jest trzecią siłą po Windows i Max OS X. Jedną z najpopularniejszych jego dystrybucji – bo i też jedną z najbardziej przystępnych i intuicyjnych – jest Ubuntu. W październiku system ten świętuje swoją okrągłą, dziesiątą rocznicę istnienia.
Wszystko zaczęło się w drugiej połowie października 2004 roku – od tego czasu regularnie (co pół roku) ukazują się kolejne wersje systemu z aktualizacjami bezpieczeństwa oraz niewielkimi zmianami technicznymi. Od 2005 roku Ubuntu jest finansowane i produkowane przez firmę Canonical, które dba o stały rozwój.
Jak to w październiku, firma Canonical wydała nową wersję Ubuntu – oznaczoną numerem 14.10. Najważniejszymi nowościami w tej edycji są: centrum narzędzi dla deweloperów, obsługa większej liczby drukarek oraz wsparcie dla 64-bitowych układów ARM. Zmiany nie są zatem rewolucyjne, ale można na to też spojrzeć inaczej – być może w ciągu tych 10 lat udało się stworzyć system tak dobry, że nie wymaga już niczego innego, jak tylko poprawek…
A jaka przyszłość czeka Ubuntu? Według wielu obserwatorów, jego twórcy będą chcieli odegrać jeszcze ważniejszą rolę w sektorze systemów operacyjnych. Objawi się to kompatybilnością z większą liczbą urządzeń – jak wiemy Canonical pracuje obecnie nad Ubuntu na smartfony i tablety. Wygląda więc na to, że „trzecia siła” faktycznie chce stanąć do walki z firmami Microsoft i Apple. Jak myślicie, czy realna konkurencja jest jednak w ogóle możliwa?
Źródło: Engadget, Ubuntu Insights
Komentarze
51Dla osób bardziej zaznajomionych z linuksami nic pisać nie muszę o desktopowym, a jedynie mogę polecić Ubuntu server jako świetne środowisko dla małych i dużych firm, serwerów WWW, FTP i innych. Konfiguracja banalna, działanie bezawaryjne, wsparcie ogromne (komendy wspólne wszak z Debianem...).
Chodzi o dwie karty GT755M w laptopie.
Jeśli pojawi się tablet, na którym będę mógł się pozbyć crapowatego androida. Wszystkie bebechy będą bez problemu wspierane, to zainstaluje na nim Ubuntu (Unity). Mi nie jest potrzebna proteza systemowa jaką jest android, czy też zżerający większość zasobów sprzętowych W8.1.
http://www.themukt.com/2014/10/07/kde-plasma-hobbit-movies/