Google umożliwia przyjemniejszą naukę dzięki modelom 3D w rozszerzonej rzeczywistości
Rozszerzona rzeczywistość (AR) daje ogromne możliwości naukowe. Google wprowadziło ją do swojej wyszukiwarki, dzięki czemu można dokładnie obejrzeć liczne przedmioty, zbadać z bliska Apollo 11, przekonać się jak działa ludzki organizm czy odwiedzić wirtualne ZOO.
Doświadczenia z rozszerzoną rzeczywistością są ciekawsze przy użyciu odpowiednich okularów, takich jak Google Glass czy HoloLens 2.
Rozszerzona rzeczywistość od Google
Nauka przy pomocy nowych technologii może być znacznie przyjemniejsza niż ślęczenie nad książkami. Dzięki modelom 3D w wyszukiwarce Google, w prosty sposób można dowiedzieć się więcej.
Oto kilka przykładów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości do nauki w domu.
Wirtualna podróż po ludzkim ciele
Za pomocą telefonu można oglądać 11 układów ludzkiego ciała, m.in. kostny, mięśniowy czy krwionośny. Wystarczy wyszukać konkretny układ w Google, a w wynikach wyszukiwania znajdziemy odpowiedni model z opcją „Wyświetl w 3D”.
Można dokładnie prześledzić całe ludzkie ciało: zobaczyć jak łączą się kości, gdzie przebiegają tętnice oraz jak bije serce. Dzięki modelom 3D można lepiej zrozumieć wielkość organu względem całego ciała. Oczywiście w każdym układzie znajdują się odpowiednio opisane etykiety.
Uczenie się o ludzkim organizmie z książek dostarcza wielu informacji, ale znacznie lepiej jest zobaczyć jak on działa. Wtedy znacznie szybciej da się pojąć np. w jaki sposób serce pompuje krew. Oczywiście zawsze warto po książki sięgać, ale uczenie się nowych rzeczy (zwłaszcza w przypadku dzieci) może okazać się znacznie atrakcyjniejsze w wirtualnej formie.
Świat pod mikroskopem
Chcąc zaoferować lepsze zrozumienie działania najmniejszych części organizmu, Google wprowadziło wiele modeli komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych. Wyszukując np. komórkę zwierzęcą, możemy bez trudu ją powiększyć i zobaczyć jak jądro przechowuje DNA.
Dzięki rozszerzonej rzeczywistości da się przynieść wybraną komórkę do swojej domowej przestrzeni. Wtedy można ją dowolnie obrócić, powiększyć i wyświetlić szczegóły na temat jej elementów.
Odwiedź ZOO i muzeum
Google Arts & Culture oferuje wiele ciekawostek, które są idealne w czasie zamkniętych obecnie muzeów.
Wyszukując na swoim telefonie Apollo 11, zobaczymy realistyczny obraz skafandra kosmicznego Neila Armstronga. Otwarta stanie się także jaskinia Chauvet, w której znajdują się najstarsze znane na świecie malowidła, zwykle niedostępne publicznie.
Nie ma przeszkód, aby obejrzeć również liczne modele zwierząt w 3D. Można je zobaczyć we własnym domu i przekonać się, jakiej wielkości są naprawdę.
oh my! Turn your home into a virtual zoo with #AR. Search for animals on Google using your phone and select “View in 3D” to see them in your space, like this tiger. #Google3Danimals pic.twitter.com/2rIf60MeH1
— Google (@Google) April 10, 2020
Tworząc kolejne modele 3D, Google współpracuje z takimi firmami i instytucjami jak BioDigital, Visible Body i Smithsonian National Air and Space Museum.
Pamiętam jak wiele lat temu, kiedy internet był bardzo drogi i nie oferował takiego bogactwa treści jak dzisiaj, wiele osób posiadało w domach encyklopedie multimedialne na płytach CD. Spędzałam mnóstwo czasu na oglądaniu Luwru, roślin, kotów, ptaków, wnętrza człowieka, czy kosmosu. I sprawiało mi to znacznie więcej frajdy niż siedzenie nad książkowym rysunkiem schematycznym. Zapewne dlatego z przyjemnością zerkam na oferowane teraz przez Google rozwiązania, które są właśnie taką encyklopedią multimedialną przeniesioną do świata rozszerzonej rzeczywistości. Można ją mieć zawsze pod ręką, a także udostępniać znajomym nagrane w AR filmy.
Korzystacie tego rodzaju z rozwiązań do nauki? A może pamiętacie czasy encyklopedii multimedialnych? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło: Google
Warto zobaczyć również:
- Rozwój rozszerzonej rzeczywistości przyspieszy? Niantic nabył 6D.ai i ma wielkie plany
- Okulary Google Glass w podrasowanej wersji (i obniżonej cenie)
- Podczas zabiegu w Krakowie wykorzystano gogle HoloLens
Komentarze
1