Gadżety

HoloLens 2 - nowe gogle Microsoftu otwierają drzwi do innowacji

przeczytasz w 2 min.

Gogle Microsoft HoloLens 2 stają się faktem. Nowa generacja urządzenia o olbrzymim potencjale jest już gotowa, by optymalizować pracę. 

Rynkowa premiera gogli Microsoft HoloLens 2 za nami

Microsoft zapowiedział gogle HoloLens 2 na początku tego roku i teraz wreszcie jest gotowy, by oddać pierwsze egzemplarze w ręce użytkowników. Niezmiennie: użytkowników biznesowych – jak na razie gadżet, choć ma też niemały potencjał rozrywkowy, przeznaczony jest konkretnie do zastosowań profesjonalnych. 

Już pierwsza generacja urządzenia była wykorzystywana przy projektowaniu albo też kontrolowaniu jakości, a Polacy wymyślili, że można dzięki niemu odbyć wirtualny spacer po miejscu, które jeszcze nie zostało wybudowane. Gogle Microsoft HoloLens 2 we wszystkich tych zastosowaniach mają radzić sobie jeszcze lepiej, a do tego powinny otworzyć drzwi do kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

Czym są gogle HoloLens 2 i czym różnią się od tych pierwszych?

HoloLens 2 to gogle rzeczywistości mieszanej. To technologia oparta na rzeczywistości rozszerzonej, a więc rozwiązaniu polegającemu na nakładaniu wirtualnych obiektów na autentyczny obraz i wzbogacaniu lub modyfikowaniu w ten sposób widzianego otoczenia. Dodatkowo jednak możliwe jest współdzielenie oraz wchodzenie w interakcję z tymi cyfrowymi przedmiotami. 

W zaprojektowaniu gogli HoloLens 2 firmie Microsoft pomógł Qualcomm. Dostarczył mianowicie układ Snapdragon 850 zapewniający odpowiednią moc obliczeniową. Dzięki niemu wszystko działa płynnie, a to z kolei, że obsługa nikomu nie powinna sprawić kłopotu, jest efektem zastosowania dobrze przemyślanego systemu sterowania poprzez śledzenie ruchów dłoni i oczu. Obsługa gestów to cenny dodatek do tego rozwiązania.

W porównaniu do pierwszej generacji, nowe gogle HoloLens mają nie tylko działać płynniej i być prostsze w obsłudze. Wśród kolejnych atutów znajdują się: niższa waga, konstrukcja dostosowana do osób noszących okulary oraz znacząco zwiększone pole widzenia – z 34 do 52 stopni. Microsoft podkreśla znaczenie braku przewodów – jak tłumaczy: „wszystko, czego potrzebujesz, masz przy sobie”

HoloLens 2 części

Co konkretnie znajduje się w środku? Oto specyfikacja gogli Microsoft HoloLens 2:

  • Optyka: przezroczyste soczewki holograficzne
  • Rozdzielczość: silniki 2k 3:2
  • Gęstość holograficzna: ponad 2500 radiantów
  • Czujniki: 4 kamery światła widzialnego, 2 kamery IR, czujnik głębi, akcelerometr, żyroskop, magnetometr
  • Kamera: 8 Mpix (filmy 1080p/30fps)
  • Audio: 5-kanałowy mikrofon, głośniki z dźwiękiem przestrzennym
  • Rozumienie człowieka: śledzenie dłoni, śledzenie wzroku, sterowanie głosem
  • Rozumienie środowiska: śledzenie pozycyjne 6 DoF, siatka środowiskowa w czasie rzeczywistym
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 850 SoC
  • Pamięć operacyjna: 4 GB DRAM LPDDR4x
  • Pamięć masowa: 64 GB UFS 2.1
  • Łączność przewodowa: USB typu C
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0
  • Waga: 566 g

Ile kosztuje rewolucja w pracy? Cena gogli HoloLens 2 nie jest niska

Ci, którzy mieli już okazję przetestować gogle HoloLens 2, zwracają uwagę na to, że zapewniają one najpełniejsze doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej, a do tego są najprostsze w obsłudze. Mają więc olbrzymi potencjał i mogą uprzyjemnić, ułatwić i zoptymalizować pracę wielu osób, przede wszystkim biznesmenów, serwisantów i specjalistów innego typu. 

HoloLens 2 gogle

Oczywiście to wszystko w sytuacji, gdy firmy zdecydują się na dodanie takich gadżetów do wyposażenia pracowników, a zakup pojedynczego egzemplarza wiąże się z wydatkiem od 3500 dolarów wzwyż.

Źródło: Microsoft, CNET, The Verge, TechCrunch

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kapitan Nocz
    0
    do puki branża porno w to nie wejdzie, to te gogle nie mają przyszłości :) Smutne ale cala ta cudowna technologia pewnie do tego się właśnie sprowadzi, na szczęście koniec ludzkiej cywilizacji już zdaje się niedługo :D
    • avatar
      Warmonger
      -2
      Kolejna wspaniała technologia bez realnego zastosowania. Historia jak z IoT - dopóki nie zobaczę, nie uwierzę ;)
      • avatar
        kkastr
        0
        Fajny gadżet do zabawy. Do pracy jednak, dopóki nie powstanie dobry soft, praktycznie bezużyteczny. Dziś jest dużo dobrego sprzętu, ale soft ciągle nie nadąża i sprzęt się częściowo marnuje. Przykładowo: ruchome lotki i komputery w rakietach stosowano już 50 lat temu, ale dopiero niedawno, dzięki opracowaniu odpowiedniego oprogramowania rakiety kosmiczne zaczęły samodzielnie lądować w pionie. I właśnie opracowanie niezawodnego softu zajęło firmie SpaceX najdłużej.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login