Noctua, słynąca z wysokiej klasy akcesoriów chłodzących podzespoły komputerowe, wprowadziła do swojej oferty uniwersalny i wydajny zestaw do chłodzenia procesorów - NH-C14. W razie potrzeby cooler może pracować jako konstrukcja niskoprofilowa.
Nowy cooler Noctua jest większą wersją dostępnego już na rynku modelu NH-C12. Na konstrukcję typu top-flow składa się radiator z aluminiowymi finami oraz sześć miedzianych niklowanych rurek cieplnych wygiętych w kształcie litery C.
Warto przeczytać: | |
Całość owiewają dołączone w zestawie dwa 140 mm wentylatory NF-P14 FLX, które zostały wyposażone w olejowe łożysko SSO. Ich prędkość obrotowa może wynosić 750 (z adapterem ULN o głośności 10,1 dBA), 900 (z adapterem LN o głośności 13,2 dBA) i 1200 obrotów na minutę.
W najbardziej wydajnym trybie hałas osiąga poziom 19,6 dBA, a wentylatory przepompowują 110 metrów sześciennych powietrza na godzinę. W trybie ULN cooler jest bardzo cichy, jednakże jego wydajność spada wtedy do 71,2 metra sześciennego na godzinę. W razie potrzeby radiator pozwala na montaż także 120 mm wentylatorów.
Radiator waży 700 gramów. Po zainstalowaniu jednego wentylatora waga całości wynosi 850 gramów, a po dołączeniu drugiego wentylatora - równy kilogram.
Domyślnie obydwa wentylatory montuje się nad i pod radiatorem, jednak z myślą o posiadaczach niskich obudów producent przewidział możliwość zdjęcia górnego wentylatora, co ograniczy wysokość chłodzenia do 105 mm. Jeżeli jednak ktoś chciałby zadbać o niższą temperaturę podzespołów wokół procesora (pamięci RAM, sekcji zasilania oraz mostku północnego), to możliwe jest z kolei zamontowanie tylko jednego wentylatora nad radiatorem.
Noctua NH-C14 jest kompatybilna z podstawkami LGA 1366, LGA 1156, LGA 1155, AM3 i AM2. Mocowanie konstrukcji na dwóch podstawkach od AMD możliwe jest dzięki zastosowaniu technologii SecuFirm2, czyli multi-gniazda systemu mocowania.
Noctua NH-C14 będzie dostępna w sprzedaży w grudniu, a jej cena wyniesie 75 euro. Razem w zestawie otrzymamy pastę termoprzewodzącą NT-H1.
Źródlo: Noctua
Polecamy artykuły: | ||
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było | TOP-10: Monitory | G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie |
Komentarze
17to będzie stress :) czy jest gorsza\lepsza od poprzedników.... hmmmm myśle że wyniki bedą gorsze :( dla tej nowości
Jak już coś robią to mogło by to mieć jakiś wygląd, a nie tak bez składu i ładu.
Zastanawia mnie czy ciepło z tych długich heat-pipe'ów będzie szybko odbierane i rozpraszane przez radiator.
Mam pewne wątpliwości.