Ankieta przeprowadzona przez TNS/Infratest na zlecenie Fujitsu Siemens Computers udowodniła, że elastyczność rozwiązań jest najważniejszą cechą dla użytkowników notebooków. Okazało się, że aż 85% przedsiębiorstw w Europie używa urządzeń przenośnych w codziennej pracy. Wynika z niej również, że 34 procent wszystkich komputerów w europejskich firmach to notebooki. Liczby te ukazują wyjątkowy wzrost w stosunku do 2005 roku, gdzie laptopy stanowiły dużo mniej niż 30 procent.
Ponieważ obecnie praca nie sprowadza się do rutynowego siedzenia w biurze, na tym samym miejscu przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, pojawiła się stała potrzeba mobilności warsztatu pracy - szczególnie wśród kadry kierowniczej. Kiedy pracownicy wciąż się przemieszczają, krążąc między pociągiem, a samolotem, czekając na terminalach, sprawy nie mogą czekać aż wszyscy będą w biurze. Rozwiązaniem jest sprzęt przenośny taki jak telefony, PDA i, coraz bardziej ważne dla świata biznesu, notebooki.
Duze firmy wciąż znajdują się na czele jeżeli chodzi o używanie sprzetu przenosnego, lecz małe i średnie przedsiębiorstwa nie pozostają w tyle. Mimo tego, że w poprzednich latach praca zdalna była dostępna jedynie dla kadry kierowniczej, obecnie ponad 70 procent firm używa wsparcia przenośnych urządzeń w wielu działach. Wszystko to w celu zwiększenia wydajności pracy.
Uczestnicy ankiety, jako najważniejszy parametr, wymienili swobodę i elastyczność pracy. Dopiero później znalazła się mozliwość połączeń bezprzewodowych. Trzy czwarte przedsiębiorstw używa notebooków wykorzystujących powyższe cechy. WLAN - szczególnie w domowych biurach - wciąz jest preferowanym źródłem dostępu do internetu i komunikacji. Jednakże w większych firmach połączenia bezprzewodowe cieszą się coraz większym uznaniem. Ponad 50 procent firm, zatrudniajacych więcej niż 100 pracowników, używa tego typu sieci.
Kluczem jest technologia UMTS, która już jest używana wielu miejscach, oraz niskie ceny, sprawiające, że taki typ łączności jest szczególnie atrakcyjny dla środowisk biznesowych, oferując całkowitą kontrolę kosztów.
W związku z tym, podczas produkcji notebooków w większym stopniu zwraca się uwagę na zintegrowane moduły 3G/UMTS. Korzyści takie jak lepszy zasięg, dzięki wbudowanej antenie, dłuższy czas pracy na baterii oraz zabezpieczenie karty SIM przed zniszczeniem lub kradzieżą, czynią z technologii połączeń przy użyciu mobilnych urządzeń „ważny temat” dla 60 procent wszystkich europejskich przedsiębiorstw. Nie jest zaskakujące to, że 71 procent użytkowników korzystających z komunikacji bezprzewodowej uważa to za istotną cechę przy zakupie notebooka biznesowego. Również 68 procent posiadaczy takich zintegrowanych rozwiązań nie wyobraża sobie pracy bez nich.
Pomimo entuzjazmu, wiele firm pozostaje sceptycznych do urządzeń przenośnych. Badacze rynku z TNS odkryli, że przyczyną obaw jest bezpieczeństwo. Ryzyko utraty danych jest na czele listy, bezpośrednio za nim znajduje się nieautoryzowany dostęp do danych i sieci przedsiębiorstwa, kradzież sprzętu oraz „zarażenie” wirusami i robakami internetowymi. Z tychże powodów Fujitsu Siemens Computers wyposażyło biznesowe notebooki w pakiet zapewniający bezpieczeństwo, w którego skład wchodzi opcjonalny czytnik linii papilarnych, czy też kart procesorowych SmartCard.
"Rezultaty ankiety są wyraźną informacją o tym, co jest ważne dla klientów biznesowych, gdy wybierają notebook, jak również o potrzebach firm korzystających z urządzeń mobilnych," powiedział Andreas Thimmel, naczelny wiceprezes sektora biznesowego w Fujitsu Siemens Computers. “Zaimplementowaliśmy wiele z tych rezultatów do procesu produkcji naszych notebooków biznesowych nowej generacji. Rozumiemy, że nasi klienci chcą ponad wszystko elastyczności i łatwej w użyciu mobilnej łączności. Odpowiadamy im największym na rynku wachlarzem produktów ze zintegrowanymi rozwiązaniami połączeniowymi. Nasz najnowszy, uniwersalny design dla wszystkich produktów udowadnia, że nie tylko wiemy co nieco o technologii, lecz również o estetyce.”
Tabele z przeznaczeniem do druku są dostępne do ściągnięcia pod adresem fsc-mediaserver.com.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!