Koniec z dodatkowymi kablami zasilającymi
Organizacja USB 3.0 Promoter Group, a wraz z nią USB 2.0 Promoter Group, podjęły decyzję o zaakceptowaniu rozszerzenia specyfikacji dotyczącej zasilania urządzeń poprzez porty USB. Teraz będzie możliwe przesłanie do urządzeń nawet do 100 W, co oznacza, że USB zyska rangę uniwersalnego kabla. Przynajmniej w znacznie większym zakresie niż dotychczas.
Na benchmarku już kilka razy opisywaliśmy energooszczędne monitory, które mają tylko jedno złącze - USB. Służy ono do przesyłania zarówno obrazu jak i zasilania. Kabelki USB jako uniwersalne medium połączeniowe do transmisji danych i ładowania to również chleb powszedni - w przypadku smartfonów, tabletów czy kompaktowych aparatów cyfrowych.
Dotychczas jednak specyfikacja USB, która przewiduje maksymalne napięcie 5V, nie brała pod uwagę przesyłania znacznie większej ilości energii w krótszym czasie co pozwoliłoby skutecznie ładować bardziej łakome na prąd urządzenia.
Pomysł uniwersalnego połączenia chodzi inżynierom po głowie od dawna. Kluczowe jest połączenie zdolności do transmisji sygnału jak i dużej mocy. Obecnie USB służy zasileniu jedynie wysoce energooszczędnych komponentów.
Ogłoszona kilka dni temu zaktualizowana specyfikacja USB Power Delivery pozwala na przesyłanie do 100 W kablem USB 3.0 (a także USB 2.0), 10 razy większą niż w przypadku konkurencyjnej technologii Thunderbolt i ponad 20 razy więcej niż pozwala USB 3.0.
Przesył większej ilości energii niesie za sobą oczywiście konieczność zastosowania wyższego napięcia i/lub prądu (zależnie od wybranego profilu działania połączenia), co oznacza wprowadzenie nowych przystosowanych kabli.
Na szczęście nowa specyfikacja, która jest uznawana za krok ku stworzeniu uniwersalnego kabla połączeniowego, nie oznacza konieczności wymiany istniejącego osprzętu USB, ani ryzyka porażenia prądem o dużym natężeniu.
Nowe rozwiązanie będzie kompatybilne z obecna technologią, a także specyfikacją USB Battery Charging 1.2, z tą różnicą, że dzięki odpowiednim narzędziom będzie można ocenić jakie możliwości w zakresie przesyłu energii oferuje dane połączenie USB, podobnie jak można określić szybkość zastosowanego połączenia sieciowego, i wybrać odpowiedni profil zasilania.
Więcej o uniwersalnych technologiach połączeniowych:
- Mobility DisplayPort: uniwersalny standard połączenia smartfona z telewizorem
- Power-over-Fiber: zasilanie poprzez światłowód
- Roboden: kabel zasilania i USB rozciąga się jak guma
- Kabel USB 3.0 zamiast HDMI i DVI
- Jeden kabel, który zastąpi wszystkie
Źródło: USB.org
Komentarze
28Głównie należało pomyśleć o dyskach 3,5" na USB 3.0 oraz monitorach.