Koniec ze zbyt krótkimi kablami.
Dzięki elastycznym przewodom z robodenu, które opracowała japońska firma Asahi Kasei Fibers, nie będziemy musieli martwić się o zerwanie rozciągniętego nawet o połowę kabla zasilania czy przewodu USB.
Gdy planujemy okablowanie wnętrza nowego komputera lub łączymy urządzenia, zależy nam aby przewody zajmowały jak najmniej miejsca. Często konieczność zapewnienia odpowiedniej długości przewodu, np. jedynie podczas podłączania, zmusza do kupna dłuższych niż jest to konieczne kabli. I co? Zamiast porządku mamy plątaninę kabli.
Można wyobrazić sobie sytuację, gdy rozciągany kabel owija się wokół różnych przedmiotów i tylko dzięki jego sporej wytrzymałości i szczęściu nie doprowadzamy do ich zerwania.
Badacze z Ashai Kasei Fibers, firmy która zajmuje się produkcją elastycznych materiałów, opracowali rozciągliwy materiał Roboden. Można go wykorzystać do produkcji kabli zasilających lub sygnałowych USB, co ucieszy posiadaczy akcesoriów komputerowych zmagających się ze zbyt krótkimi kablami.
Przewód z Robodenu, nawet w przypadku rozciągnięcia do 150% oryginalnej długości, nie traci swoich własności, a po ustaniu siły rozciągającej wraca do poprzedniego wymiaru. Co więcej, Roboden odporny jest nie tylko na rozciąganie ale i na skręcanie.
Bodźcem do opracowania Robodenu przez Japończyków są prace nad humanoidalnymi robotami, których zewnętrzna powłoka powinna być elastyczna, a jednocześnie musi zawierać odpowiednie nienadmiarowe okablowanie. Na wideo demonstrującym Roboden widać również jego zalety w przypadku urządzeń z ruchomymi głowicami, które połączone są z komputerem kablem.
Twórcy zapewniają, że kable sprawdzą się w różnorodnych zastosowaniach wymagajacych ciągłego ich rozciągania - sport, medycyna, komputery.
Więcej o ciekawych technologiach:
- Najlżejszy materiał na świecie wykonano z niklu
- Akumulatory jutra: szybkie ładowanie i długa praca
- Mask-bot - robot z niezwykle ludzką, wirtualną twarzą
- Koniec z problemem odblasków na ekranach monitorów, telewizorów i innych urządzeń
Źródło: Physorg, wideo: DigInfo TV
Komentarze
22Komputer? Tylko myszka...
Zmeczenie materialu sie klania.