Koniec z problemem odblasków na ekranach monitorów, telewizorów i innych urządzeń
Koniec problemów z odblaskowymi szklanymi powierzchniami wyświetlaczy, udane zdjęcia wykonane przez szybę, dobrze widoczne eksponaty w muzeum. To wszystko możliwe dzięki zaprezentowanemu przez Nippon Electric Glass, podczas konferencji FPD International 2011, bezodblaskowemu szkłu.
Nippon Electric Glass (NEG) do stworzenia takiej „niewidzialnej” szyby wykorzystał supercienkie nanometrowej grubości (dokładnych danych brak) powłoki antyodblaskowe naniesione na powierzchnię szkła z obu stron. Podobny patent od wielu lat stosuje się podczas produkcji obiektywów fotograficznych i wszelkiej optyki, ale tym razem taką powłoką pokryto nie niewielką soczewkę, ale dużą taflę szkła.
Po lewej stronie zwykłe szkło z odbijającym się otoczeniem, a po prawej szyba NEG.
W porównaniu ze zwykłym szkłem, które odbija 8% padającego światła, szyba NEG ma ten współczynnik na poziomie jedynie 0,5%. Nie jest doskonale, ale dla obserwatora z zewnątrz wystarczająco mało, aby, w połączeniu z przepuszczalnością światła prawie identyczną jak zwykłego szkła (tylko 0,1% przyciemnienie), taką szybę uznać za przezroczystą.
Internauci komentujący „wynalazek” zarzucają duże niebezpieczeństwo jakie stwarza produkcja szyb z taką powłoką. Przytaczane są przykłady ptaków, które mogą rozbijać się o takie szyby, a nawet ludzi, którzy ich nie zauważyli i ulegli wypadkowi. Ale przecież nikt nie zmusza do stosowania takiego szkła w każdej sytuacji. Na pewno producenci wszelkiego rodzaju wyświetlaczy czy muzea ucieszą się z takiego rozwiązania.
Ta pantera wyglądałaby lepiej, gdyby nie odblaski na szybie oddzielającej ją od zwiedzających zoo gości.
Więcej o ciekawych technologiach:
- Przeźroczysty wyświetlacz Samsunga
- Toshiba: ekran 6,1" o rozdzielczości 2560x1600
- Microsoft HoloDesk: hologram 3D w zasięgu ręki
- Aparat Lytro zawsze zrobi ostre zdjęcie
- Microsoft OmniTouch - projektowalny ekran dotykowy
- Sól kuchenna pozwala uzyskać 5 TB na jednym talerzu HDD
- Autofocus jeszcze lepszy dzięki pomysłom naukowców
Źródło: www.geek.com
Komentarze
31a przy takich... hmm...
ubezpieczenie wzrośnie :)
w muzeach za to będzie pełno tłustych śladów po ludzkich nosach xD
A jak z odpornością na parę wodną?
;P
saddam
Powłoki antyodblaskowe też.