Eksperci z PandaLabs opublikowali Raport kwartalny dotyczący zagrożeń informatycznych obejmujący okres od kwietnia do czerwca 2010 r. Informuje on m.in. o nowej, potencjalnie niebezpiecznej technice phishingu: Tabnabbing.
Warto przeczytać: | |
Tabnabbing wykorzystuje system przeglądania kart w nowoczesnych przeglądarkach, dając użytkownikom wrażenie, że znajdują się na znajomej stronie internetowej takiej jak Gmail, Hotmail czy Facebook… i kradnąc ich hasła.
Zasada działania jest całkiem prosta.
- Polecenie JavaScript wykrywa, czy użytkownik nie przegląda otwartej wcześniej strony. Kod może zostać użyty do automatycznego przepisania zawartości strony, a także ikony i tytułu, imitując wygląd oryginalnej strony.
- Jeśli po przejrzeniu różnych stron i otwarciu wielu kart użytkownik chce na przykład zajrzeć na konto Gmail, sprawdza, czy odpowiednia karta jest otwarta. W tym wypadku jest to fałszywa strona Gmail. Użytkownik nie pamięta, kiedy wchodził na stronę, a widząc formularz logowania, zakłada, że otwierał ją dawno i sesja wygasła.
- Po wprowadzeniu danych do logowania fałszywa strona zachowuje dane i przekierowuje użytkownika na oryginalną stronę.
- Zaleca się użytkownikom zamykanie wszystkich stron, z których aktywnie nie korzystają.
Trojany znów na szczycie rankingów
W drugim kwartale tego roku największy wzrost odnotowano wśród trojanów, które stanowiły 51,78 proc. wszystkich zagrożeń. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach powróciły tradycyjne wirusy, których liczba wzrosła o 10 punktów w ostatnich dwóch kwartałach. Stanowią one teraz 24,35 proc. nowych zagrożeń.
Na szczycie rankingu infekcji według regionów znów znalazł się Tajwan z ponad 50 proc. zainfekowanych komputerów. Kolejne miejsca zajęły Rosja, Turcja i Polska (45,64%).
Cały raport dostępny jest bezpłatnie pod adresem: http://www.pandasecurity.com/img/enc/Quarterly_Report_PandaLabs_Q2_2010.pdf.
Źródło: Panda
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze gry na lato | TOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010 | Test - na czym najlepiej przenosić dane |
Komentarze
4Zapomnieli dopisać: z tych które użytkownicy przeskanowali naszym skanerem.
Ludzie skanują dopiero wtedy jak jest problem. Ta statystyka pokazuje tylko że za ok 50% problemów z komputerem jest odpowiedzialna infekcja wirusem.
Tylko nakręcają paranoję...