Polska w środku stawki
Unia Europejska przeprowadziła badania dotyczące popularności Internetu w 27 europejskich państwach. Według najnowszych danych, 24 proc. osób z przedziału wiekowego 17-74 nigdy nie korzystało z sieci.
Ostatnie tego typu badania przeprowadzano w 2006 r., od tego czasu sporo się zmieniło. Cztery lata temu, tylko 30 proc. gospodarstwo korzystało z szerokopasmowych łączy internetowych. Dzisiaj wygląda to już znacznie lepiej, 68 proc. mieszkańców posiada dostęp do szybkiego Internetu. Polska jest troszeczkę poniżej średniej, łączami szerokopasmowymi dysponuje w naszym kraju 61 proc. mieszkańców.
Dostęp do Internetu w wybranych krajach europejskich
Coraz więcej osób może uzyskać dostęp do Internetu, wzrost jest zauważalny we wszystkich krajach, jednak różnice są nadal ogromne. Przykładowo z Internetu może korzystać ponad 90 proc. mieszkańców Islandii, Holandii, Luksemburga. Z drugiej strony znajdziemy państwa takie jak Rumunia albo Grecja z wynikami poniżej 50 proc. Polska znajduje się po środku z rezultatem 67 proc.
Zakupy przez Internet najbardziej lubią mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii oraz Szwecji. W tych państwach trzy czwarte użytkowników skorzystało z e-commerce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Ogromne różnice możemy zobaczyć w statystykach dotyczących kontaktu obywateli z urzędami i instytucjami publicznymi. W Danii aż 70 proc. internautów zamiast iść do urzędu, załatwia sprawy przez Internet. A w Polsce? Tylko 14 proc. osób korzystających z Internetu kontaktuje się z urzędami przez Internet.
Polska na tle pozostałych 26 państw wypada średnio. Nadal musimy wiele zrobić, obecnie nadal około jedna trzecia osób nigdy nie korzystała z Internetu. Z usług e-commerce korzysta niecałe 50 proc. mieszkańców Polski.
Więcej na temat Internetu:
- 92% Polaków będzie korzystać z mobilnego internetu
- 1/3 Polaków nie potrzebuje Internetu
- Google i Firefox - czy giganta zastąpi Bing?
- Cisco: Internet za 4 lata - 62,5 tys. DVD w sekundę
Źródło: Eurostat
Komentarze
26Jeśli 1Mb z wiatrem można nazwać szerokopasmowym łączem to wszystko się zgadza. Należy porównać jakość tych łącz i ich przepustowość, a w Polsce z tym biednie.
takie statystyki o kant stołu sobie rozbijcie
Błąd.
Chyba miało być " Polska NA tle..."
chyba chodziło o jedna trzecia?