Systemy operacyjne

Twój komputer zwolnił? Aktualizacja Windows 11 może być problemem

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze aktualizacje systemu Windows 11 wywołują problemy, na które użytkownicy coraz częściej się skarżą. Nic dziwnego – ich komputery zaczęły się włączać dłużej niż zwykle, a nośniki SSD – działać zdecydowanie wolniej.

Firma Microsoft zdecydowanie sugeruje użytkownikom regularne aktualizacje komputerów. Co do zasady jest to słuszne działanie – pozwalające zadbać o bezpieczeństwo i zapewniające dostęp do najnowszych funkcji. Niestety ostatnie aktualizacje Windows 11 przy tym wszystkim potrafią spowodować niemałe problemy. 

Aktualizacja Windows 11 może spowolnić SSD

Ukazujące się od marca 2023 roku aktualizacje znacząco wpływają na wydajność SSD. Niestety – negatywnie. Szczególnie zauważalne jest to podczas wykonywania zadań, które intensywnie wykorzystują dysk, takich jak przenoszenie dużych plików pomiędzy różnymi katalogami.

Doniesienia o problemach można znaleźć między innymi w serwisie Reddit. Tamtejsi użytkownicy skarżą się na wyraźnie obniżenie wydajności SSD po zainstalowaniu następujących aktualizacji: 

  • KB5023706
  • KB5023778
  • KB5025239 (obowiązkowa)
  • KB5026372 (obowiązkowa)
  • KB5027231 (obowiązkowa)
  • KB5027303

Jednocześnie, niektórzy użytkownicy potwierdzili, że odinstalowanie tych aktualizacji przyniosło pozytywny skutek w postaci przywrócenia poprzedniej wydajności SSD. To zdaje się potwierdzać, że źródłem problemu są właśnie te kompilacje. 

Nie dziwią więc negatywne komentarze. Użytkownicy skarżą się, że Microsoft skupia się na dodawaniu nowych funkcji i coraz większym wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zaniedbując przy tym podstawy systemu operacyjnego.

Źródło: Windows Latest, inf. własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    PerfectDAY
    2
    Zwalnianie działania to jeszcze nie tragedia wystarczy odinstalować aktualizacje i sprawa rozwiązana. Mi ostatnio aktualizacja W10 zabiła system i nie chciał wystartować. 2 godziny męczyłem się z przywróceniem. Denerwujące są te ich mini aktualizacje. Co druga coś w systemie psuje.
    • avatar
      3XF7E7LA7
      2
      hahha jak dobrze że na darmowych, bez inwigilacji dystrybucjach Linuxa nie ma takich problemów.
      • avatar
        krabk
        1
        Pamiętam jak mój pierwszy komputer z prockiem 700 MHz i 64 MB ramu uruchamiał błyskawicznie wszystkie aplikacje na win 98. Dziś po prostu nie chce się producentom optymalizować oprogramowania
        • avatar
          Szamajama_Okutasi
          1
          U mnie jak zwykle nie zaobserwowałem żadnych błędów. W sumie to jeszcze nie miałem żadnego z tych opisywanych w internetach po różnych aktualizacjach.
          • avatar
            wojtek_pl
            1
            W sumie to nie dziwi, że Windows 11 spowalnia komputer...
            • avatar
              piterk2006
              0
              Ja mam to samo po ostatniej aktualizacji win 10. Otwieranie worda czy zdjęcia 1 raz po uruchomieniu systemu to katorga. Kilka sekund czekania na nvme pcie 4.0.
              A przed aktualizacjami była to 1 sekunda max.
              • avatar
                Daj chipsa
                0
                Po instalacji systemu najlepiej wyłączyć opcję automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji. Wtedy jest spokój.
                • avatar
                  Kenjiro
                  0
                  Ba, lepsze kwiatki ostatnio sadzi MS. Poprawka KB5027121 dla serwerów (to samo co KB5027117 dla W10) psuje .NET Framework i niektóre aplikacje przestają działać.
                  • avatar
                    uraharu
                    0
                    miałem ten problem tydzień temu :/ myślałem, że dysk nvme pada i kupiłem nowy. Potem czym okazało się, że to przez aktualizacje windowsa :/
                    strasznie irytujące
                    • avatar
                      RAQ73
                      0
                      na jablku nie mam tych problemow...

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login