Właściciel Cyfrowego Polsatu kupił sieć Plus
Umowa, na mocy której spółka Spartan Capital Holdings przejmie 100% udziałów w Polkomtelu, do którego należy sieć komórkowa Plus, opiewa na kwotę 18 miliardów złotych. Priorytetem dla Plusa będzie szybki internet mobilny oraz technologia LTE. Są także plany inwestycji w internet stacjonarny.
Sprzedaż Plusa wymagała zgody wszystkich udziałowców Polkomtela, czyli spółek KGHM, PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, Vodafone i Węglokoks. Zależna od Zygmunta Solorza-Żaka spółka Spartan Capital Holdings przejęła wszystkie udziały. Wspomniane 18,1 miliarda złotych pokrywa koszt nabycia sieci Plus (15,1 miliarda), a także spłaty zadłużenia spółki, oraz pokrywa wypłatę dywidend dla dotychczasowych akcjonariuszy.
W oświadczeniu Zygmunt Solorz-Żak powiedział - „Ta transakcja to ogromna szansa dla polskiego rynku telekomunikacyjnego i jest jednocześnie jedną z największych w historii w Europie Środkowo-Wschodniej. Równie ważny jest fakt, że odbywa się ona przy udziale polskiego kapitału”.
Tegoroczne raporty UKE wskazują, że Plus może pochwalić się „prawie” najlepszym internetem mobilnym w kraju. Prawie, gdyż w niektórych segmentach nieco lepiej wypada Play. Jednak pod względem dochodów Plus jest niekwestionowanym liderem z 32,7% udziału w polskim rynku telekomunikacyjnym, którego wartość szacuje się na 42,8 miliarda złotych (dane za 2010 rok).
Czego możemy oczekiwać? Twórca Polsatu skonsolidował w swoich rękach Cyfrowy Polsat, Sferię, jak i Plus, a kontroluje również spółkę Aero 2, która wprowadza sieć mobilną LTE 2500 (częstotliwość 2500 MHz). Dzięki temu powstał potentat rynku mobilnego o bardzo dużym potencjale. Analityk IDC, Magda Borowik uważa, że „imperium” Solorza-Żaka może zagrozić pozycji Grupy TP.
Nowy właściciel Plusa zapowiada, że klienci tej sieci komórkowej, których pod koniec 2010 roku było ponad 14 milionów, będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty mobilnego Internetu i innych usług. Również wszelkie inwestycje związane z wdrażaniem technologii LTE powinny ulec znaczącemu przyśpieszeniu.
Podpisana umowa ma charakter wstępny. Ostateczne przejęcie Plusa wymaga wydania pozytywnej decyzji przez Urzęd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Więcej o internecie i sieciach mobilnych:
- Nie Telia, a Polsat przejmie Plusa?
- Plus i Orange robią najwięcej szumu
- Prędkość internetu - zmierz swój internet
Źródło: PolskaTimes, Wikipedia
Komentarze
47teraz mam orange i kilkukrotnie wyższe transfery
Co do atrakcyjności operatora to kiedyś na pewno powiedział bym Play ale miesiąc temu matka wymieniała umowę na abonament 29zł - oferty:
T-mobile - 29zł, 100 minut +3miechy do wszystkich w T-mobile za free, telefony: Motka Gleam 1zł, Samsung Ch@t 1zł, Nokia C2-01 -1zł
Play - 29zł 120 minut,
telefony: motka Gleam 249zł, Samsung Cha@t 179zł, Nokia C2-01 -149zł
tak było 1 miesiąc temu, teraz nawet w abonamencie za 25zł w T-mobile są tańsze telefony niż w Play-u za 29zł (co prawda play ma więcej minut)
Więc jak komuś zależy na telefonie to teraz bym wybrał T-mobile, jak na minutach to Play, nad Plusem to jeszcze można pomyśleć bo też nie jest źle ale Orange to porażka totalna jak w tedy patrzałem...
Ale ogólnie jak ja bym wybierał do siebie to pewnie wybrał bym Play-a, taki jakiś sentyment mam do tej sieci:) no i w T-mobile jest niezbyt atrakcyjny przelicznik minuta-sms w abonamencie bo jest 1:1(100minut=100sms-ów), a w Play-u 1:2 (100minut=200sms-ów)
PS: to co wyżej napisałem dotyczy tylko abonamentu za 29zł, wyższych nie patrzałem i tam sytuacja może być inna...
Dobrze, ze nie kupil go Vodafone. Kiepska siec i droga.
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105709,9847259,Plus_neka_mojego_zmarlego_meza____list.html