Sony i TSMC spróbują zażegnać problem z brakiem dostępności półprzewodników
Dwóch gigantów technologicznych - TSMC oraz Sony może nawiązać sojusz i uruchomić wspólną fabrykę półprzewodników, która ma rozwiązać problem z brakiem ich dostępności w przemyśle.
Współpraca Sony i TSMC dla dobra przemysłu technologicznego
Według doniesień Reuters, Sony i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) prowadzą obecnie rozmowy dotyczące uruchomienia wspólnej fabryki półprzewodników w Kumamoto. Jej główne produkty mają być wykorzystywane w przemyśle fotograficznym (sensory do aparatów i kamer) oraz motoryzacyjnym (samochody elektryczne i o konwencjonalnym napędzie).
Wspólna fabryka Sony i TSMC ma rozpocząć działalność najpóźniej do 2024 roku.
Koszt inwestycji szacuje się na ok. 800 miliardów jenów (ponad 7 miliardów dolarów), a rząd Japonii zadeklarował pokrycie maksymalnie połowę tej kwoty. Sony ma natomiast przejąć mniejszościowy udział w nowym przedsiębiorstwie.
Popyt na samochody oraz telefony stale rośnie i w najbliższym czasie nie zmaleje, zatem problem z dostępnością półprzewodników może się pogłębiać.
Żadna z firm nie wypowiedziała się jeszcze na temat możliwej współpracy. Nie są więc znane żadne szczegóły dotyczące skali produkcji. Natomiast w świetle deklaracji ze strony TSMC (który jest jednocześnie głównym dostawcą Apple) z lipca, jakoby firma aktywnie poszukiwała nowych rozwiązań dotyczących zwiększenia produkcji - pogłoski o uruchomieniu wspólnej fabryki razem z Sony wydają się wysoce prawdopodobne i możemy spodziewać się kolejnych wiadomości na ten temat w najbliższym czasie.
Dotacja ze strony rządu Japonii wymaga spełnienia jednego warunku
Produkcja półprzewodników, które mają jedno z kluczowych zastosowań w przemyśle jest istotne z tego względu, że zapewnia ono bezpieczeństwo ekonomiczne konkretnego państwa. Z kolei w obliczu konflików występujących pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami - dobrze dla każdej strony posiadać dostawców na swój rynek na własność.
Japończycy dostkonale zdają sobie z tego sprawę i warunkiem olbrzymiej (bo ponad 3 miliardów dolarów) dotacji jest zobowiązanie się sojuszu Sony i TSMC do pierwszeństwa w dostawach na rynek japoński. Ich rząd już od dawna prowadzi działania, które mają sprowadzić kluczowych producentów z sektoru nowych technologii do Japonii.
Źródło: Reuters
Komentarze
10