Nie od dziś mówi się, że ruch to zdrowie. Okazuje się jednak, że korzyści z bardziej aktywnego stylu życia moglibyśmy odczuć nie tylko indywidualnie, ale też w skali całej gospodarki.
Ruszaj się - dla własnego zdrowia ...i dla dobra gospodarki
Co by się stało, gdyby każdy pracownik na świecie zmienił swój styl życia i chodził lub biegał przez dodatkowe 15 minut każdego dnia? Pewnie czułby się lepiej i byłby zdrowszy, ...ale na tym wcale nie koniec. Opierając się na badaniach Vitality i Rand Europe internetowy serwis The Independent podaje, że wystarczyłby właśnie kwadrans, aby PKB wzrosło w skali globalnej nawet o 100 miliardów dolarów w ciągu roku.
W jaki konkretnie sposób gospodarka miałaby zyskać na naszym ruchu? Lista jest długa. Otwierają ją najprostsze wnioski – takie na przykład, że ruch i przebywanie na świeżym powietrzu pozwalają lepiej dotlenić mózg i tym samym zmniejszyć zmęczenie, a zwiększyć produktywność w pracy. Wieńczą zaś znacznie bardziej dalekosiężne, jak choćby zmniejszenie zapadalności na niektóre choroby (od nadciśnienia, przez cukrzycę, aż po depresję) i wydłużenie życia, co z kolei pozwoliłoby na wydłużenie wieku emerytalnego.
Zbyt często zapominamy o ruchu w erze nowych technologii
W erze nowych technologii ruszamy się coraz mniej i coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To nie sprzyja naszej kondycji (i gospodarce, jak widać, też). Obecnie przyjmuje się, że prawie jedna trzecia światowej populacji to osoby nieaktywne fizycznie, a bezpośrednio ze względu na brak ruchu co roku umierają miliony osób.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności w tygodniu. To absolutne minimum – spełniacie je?
Źródło: The Independent, ABC News
Warto zobaczyć również:
- Wolisz, by menedżerem był robot czy człowiek? Komu z nich bardziej ufasz?
- Doskonały font do programowania? Microsoft udostępnia Cascadia Code
- Ilu ludzi straci pracę przez sztuczną inteligencję?
Komentarze
12