Najnowszy model z rodziny The Ultimate Force (TUF), płyta ASUS SABERTOOTH P67, wykorzystuje opracowany niedawno chipset Intel P67 i obsługuje nową generację procesorów Intel Sandy Bridge.
Warto przeczytać: | |
Mocna płyta ASUSa dla procesorów Sandy Bridge | |
Procesory Tegra w nawigacji BMW |
Przypomnijmy, że modele z rodziny TUF zapewniają maksymalną wytrzymałość - mogą pracować temperaturach od -10 do 60 stopni Celsjusza lub przy wysokiej wilgotności (około 90 proc). Dzięki bardzo ostrym kryteriom stosowanym podczas produkcji i komponentom klasy militarnej, są w stanie zapewnić stabilne funkcjonowanie nawet w wysokich amplitudach temperatur.
Płyta SABERTOOTH P67 wyposażona została w podstawkę LGA 1155 i czery banki pamięci DDR3. Można zainstalować w nich moduły pamięci o taktowaniu do 1886 MHz, które mogą pracować w trybie dwukanałowym. Posiada takie gniazda rozszerzeń jak: 2x PCIe 2.0 x16 z obsługą NVIDIA SLI oraz AMD CrossFireX, 10 złączy SATA i 18 złączy USB (w tym 4 USB 3.0).
Płyta optymalizuje zużycie energii za pomocą technologii Thermal Armor i Thermal Radar oraz wykorzystuje cyfrową sekcję zasilania DIGI+ VRM.
ASUS Thermal Armor składa się między innymi z odpornej na temperaturę powłoki, pokrywającej większość płyty głównej, w celu ochrony przed ciepłem emitowanym przez podłączone karty i komponenty. Zapewnia też szybkie rozpraszanie ciepła emitowanego przez samą płytę. Specjalny układ kieruje chłodne powietrze do najbardziej krytycznych części płyty głównej, dzięki czemu Thermal Armor zwiększa przepływ powietrza i redukuje temperaturę do 13%.
ASUS Thermal Radar - na płycie rozmieszczonych jest dwanaście czujników, które na bieżąco monitorują rzeczywistą temperaturę w najbardziej krytycznych częściach płyty głównej. SABERTOOTH P67 wykorzystuje te odczyty, aby odpowiednio dostosować prędkość wentylatorów procesora i obudowy. Dzięki przyjaznemu interfejsowi graficznemu, użytkownicy mogą kontrolować temperaturę przy pomocy gotowych profili lub ręcznie zmieniając ustawienia w zależności od potrzeb. Niezależnie od wyboru, rozwiązanie to zapewnia doskonałe chłodzenie całego systemu.
ASUS DIGI+ VRM to cyfrowa regulacja zasilania, dzięki której użytkownicy mogą za pomocą prostego interfejsu zmieniać ustawienia zasilania płyty głównej. DIGI+ VRM posiada też tryb automatycznego dostosowywania ustawień zasilania.
Specyfikacja:
- gniazdo LGA 1155 dla procesorów drugiej generacji Intel Core i7/Core i5/ Core i3
- chipset Intel P67 Express
- 4x DIMM, max 32GB, DDR3 1866MHz
- 2x PCIe 2.0 x16 z obsługą NVIDIA SLI/AMD CrossFireX
- 4x SATA 6Gb/s, 4x SATA 3Gb/s, 1x Power eSATA, 1x eSATA
- 2x USB 3.0 przedni panel, 2x USB 3.0 tylny panel, 14x USB 2.0
- Intel Gigabit LAN
- 8-kanałowy dźwięk
Firma ASUS daje 5-letnią gwarancję na to, że SABERTOOTH P67 będzie działać przy obciążeniach porównywalnych z obciążeniami serwerowymi. Sugerowana cena brutto wynosi 819 zł.
Źródło: ASUS
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
24Jestem ciekaw jeszcze, bo nie widać, jak mocna jest sekcja zasilania ile ma kanałów, czy jakby to nazwać.
Cena o 100-200zł mniejsza i płyta idealna :P
Sam pomysł też jest fajny by zasłonić prawie.wszystko.
wildthink może masz racje nie przemyślana pod względem kurzu pod osłonką.
"Tylko" 10 fazowa sekcja zasilania i ten nieszczęsny brak zatrzasków na dole przy bankach pamięci..
Powinno to pomóc w wyciąganiu pamięci, przy dłuższych kartach graficznych, ale z drugiej strony, pamięć jest słabo dociśnięta i spotkałem się z przypadkami jak raz widać 2GB, a raz 4GB :/ Dotyczy to szczególnie pamięci z dużymi radiatorami jak OCZ Reaper. Ten patent stosują też w serii P7P55D i sabertooth x58 i p55. Zamiast pomagać, przeszkadza..