Xiaomi w Polsce - już niedługo to nie tylko smartfony - co nas czeka w 2017
Xiaomi rozpoczyna rok 2017 w Polsce z przytupem. Najpierw zobaczymy akcesoria, w tym router oraz Mi Box i najciekawsze smartfony z 2016
W ubiegłym roku za sprawą firmy ABC Data marka Xiaomi oficjalnie trafiła na polski rynek. Możemy kupować smartfony tego popularnego Chińskego producenta (duże C nie bez powodu) bezpośrednio z polskiej dystrybucji i w Polsce realizować wszelkie sprawy z nimi związane. Ubiegły rok był dla Xiaomi w Polsce dużym sukcesem. Sprzedano chyba wszystkie zamówione przez sklepy smartfony, liczba to kilkanaście-, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. Brak dokładnych liczb, ale wiemy, że w grudniu sprzedaż wzrosła dwukrotnie, a co ciekawe w styczniu utrzymuje się na tym samym poziomie.
Najpopularniejsze modele Xiaomi w naszym kraju dystrybuowane przez ABC Data to Redmi 3S oraz Redmi Note 3. Nie jedyne jednak, bo sporym zainteresowaniem cieszyły się również droższe Mi Max oraz Mi5.
Co zobaczymy w 2017 roku? - najpierw akcesoria
Xiaomi nie zamierza zwalniać tempa i co najważniejsze nie chce poprzestawać wyłącznie na smartfonach. W pierwszych miesiącach (koniec stycznia, luty) tego roku nowości spod znaku Xiaomi to będą produkty nie do kieszeni, ale na półkę, na rękę czy do uszu.
I tak już pod koniec stycznia pojawi się w sprzedaży Mi BOX. Jest to niewielkie urządzenie, które zapewnia naszemu projektorowi, telewizorowi czy monitorowi, funkcjonalność podobną do Smart TV. Zaprojektowano je we współpracy z Google w ramach projektu Android TV. Jego zaletą jest znacznie szersze wsparcie dla oprogramowania niż systemy wbudowane w telewizory dzięki dostępowi do całej zawartości sklepu z aplikacjami Google Play. Mamy też wbudowaną usługę streamingu Google Chromecast. Umożliwia wyszukiwanie i sterowanie głosem, a także parowanie przez Bluetooth takich urządzeń jak kontrolery gier. Oferuje też pełne wsparcie dla darmowego odtwarzacza mediów KODI (d. XBMC) na licencji GPL.
Mi BOX może wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 60 kl/s. Wspiera również DTS 2.0, multichannel HD oraz Dolby Digital Plus.
Wraz z Mi Box, które ma rozmiary niewielkiego pudełeczka, podobne do podstawki pod bezprzewodowy telefon stacjonarny, otrzymamy pilot, do którego możemy oczywiście również mówić. O ile zechcemy sterować Mi Box głosowo.
Druga nowość, która pojawi się w podobnym czasie to router Mi W-Fi Router 3. Wyposażony w 128 MB pamięci RAM i 128 ROM, a także cztery specjalnie zaprojektowane anteny mikropaskowe, obsługuje pasma dla 2.4GHz oraz 5GHz. Umożliwia transfer danych do 1167 Mb/s. Niewielka liczba portów na tylnej ściance dowodzi, że Xiaomi stawia na bezprzewodową komunikację w domu. Ale nie tylko, bo router Xiaomi można z powodzeniem będzie wykorzystać w niewielkiej firmie. Co ciekawe, Xiaomi przygotowało mobilną aplikację Mi Router dla Androida i iOS, która pozwala zarządzać routerem z poziomu smartfona.
To nie koniec. Mi Band 2 to inteligentna opaska, którą możemy sparować ze smartfonem (do monitorowania pracy powstała aplikacja Mi Fit). Wyposażono ją w wyświetlacz OLED o przekątnej 0,42” i umieszczony poniżej przycisk dotykowy. Jest to gadżet przeznaczony dla ludzi aktywnych - udostępnia informacje o liczbie wykonanych kroków, pokonanym dystansie, spalonych kaloriach, aktualnym pulsie oraz stanie baterii (działa na jednym ładowaniu do 20 dni). Mi Band 2 można również tak ustawić, aby wibrował, gdy na smartfon przychodzą m.in. połączenia telefoniczne i wiadomości tekstowe. Opaska spełnia normę IP67, zapewniając odporność na kurz i wodę.
Ostatnie z akcesoriów to douszne słuchawki Mi In-Ear. W zestawie otrzymujemy zestaw czterech wymiennych nasadek silikonowych. Działanie przycisku umieszczonego na przewodzie sygnałowym można zaprogramować. Słuchawki dostępne będą w dwóch wersjach kolorystycznych - jasnej (biało-kremowej) i ciemnej (szaro-srebrnej).
Do listy akcesoriów należy doliczyć także pojemne powerbanki, z których Xiaomi jest znany. Na zdjęciu poniżej mamy podobnej pojemności (około 10-11 tys mAh) powerbanki o różnym kształcie.
A potem? Potem 2017 rok obrodzi w smartfony
Nie muszę chyba przytaczać tutaj specyfikacji bo pewnie doskonale je dobrze już znacie. Do sprzedaży w Polsce w lutym i w marcu trafią smartfony Mi Note 2, Redmi Note 4, Redmi 4A. Xiaomi nie chce zasypywać nas zbyt wieloma modelami, ale podać na tacy kilka na tyle różnych smartfonów, by każdy znalazł coś dla siebie.
Tak ten wybór modeli, które trafią do polskiej dystrybucji uzasadnia Łukasz Łyżwa, Xiaomi Product Director.
"Przygotowując się do pierwszego kwartału nowego roku, chcieliśmy, aby nowa oferta smartfonów była jak najbardziej ciekawa i zróżnicowana. Jestem przekonany, że taka też będzie. Flagowiec Mi Note 2 jest nie tylko pięknie zaprojektowany, ale też oferuje możliwości technologiczne, które są niespotykane w wielu telefonach z najwyższej półki. Redmi Note 4 wzorem swojego poprzednika jest bardzo wydajny. Z kolei Redmi 4A był najlepiej sprzedającym się telefonem podczas chińskiego Singles’ Day [odpowiednik Black Friday w Europie i Stanach Zjednoczonych]. W ciągu jednego dnia wartość jego sprzedaży wyniosła prawie 190 mln dol. Tak dużo, bo model, podobnie jak Redmi 4X, oferuje bardzo dobry współczynnik ceny do jakości."
U kogo będzie można to wszystko kupić?
Na razie smartfony i akcesoria Xiaomi można kupić między innymi w sieciach Euro RTV-AGD, Komputroniku, x-kom, morele.net czy cyfrowe.pl - listę znajdziemy na tej stronie. Z sieci komórkowych mamy Play i miejmy nadzieję też Plusa. Być może do końca tego roku dołączy kolejny operator, a nawet dwóch, ale tutaj wiele zależy od decyzji na szczeblu globalnym, bo mowa o T-Mobile i Orange.
Smartfony to dopiero początek
Xiaomi nie chce poprzestać na smartfonach oraz akcesoriach i to nie tylko w Polsce. Firma uważa, że sprzedaż tych urządzeń będzie w przyszłości generowała tylko nieznaczną część dochodów. Warto tu przy okazji dodać, że udziały sprzedaży on-line w łącznych dochodach Xiaomi są coraz mniejsze.
Najważniejszym źródłem dochodów mają być usługi i aplikacja. Xiaomi chce by były to produkty dopracowane i dopasowane do lokalnego odbiorcy dlatego musimy na nie poczekać. Xiaomi zapewnia jednak, że nie będzie tylko podrzędnym graczem. Jego prace nad systemami sztucznej inteligencji, które wspomagają oferowane przezeń narzędzia, są bardzo zaawansowane i stawiają Xiaomi na równi z największymi gigantami rynku IT.
Zresztą Xiaomi również ma ambicje. Czy chce zostać gigantem? To ładnie powiedziane, ale trudno wydusić odpowiedź na tak postawione pytanie od przedstawicieli tej firmy.
Xiaomi Mi Mix - na razie niedostępny w Polsce, chyba że będziesz licytował dla WOŚP
Niezwykle ciekawy, bezramkowy, albo raczej z tak wąską ramką jak dało się zrobić, smartfon Mi Mix budzi duże zainteresowanie. Na razie nie jest on dostępny w Polsce, choć możemy być dobrej myśli. Xiaomi zdradza, że ten smartfon doczeka się niedługo globalnej premiery, a skoro globalnej to…
Tymczasem Xiaomi Mi Mix, w specjalnej wersji z pozłacanymi 18-karatowym złotem elementami ramki tylnego aparatu i czytnika linii papilarnych na tylnej ściance, będzie do wylicytowania w ramach tegorocznej WOŚP.
Przednia kamerka znalazła się? Szukajcie a znajdziecie
Cena wywoławcza wynosi 919 dolarów, czyli tyle, za ile można Mi Mix kupic obecnie w Chinach. Sporo, ale czego nie robi się dla dzieciaków. Jeśli zechcecie wcześniej zobaczyć jakim jest ten wyjątkowy 6,4" smartfon to zapraszamy do warszawskiego CH Wola Park, gdzie smartfon będzie wystawiony do 15 stycznia w salonie Komputronik Megastore na pierwszym piętrze.
Nie musicie długo szukać. Znajdziecie go tu przy wejściu obok wystawy innych, dostępnych już w polskiej dystrybucji smartfonów Xiaomi.
Źródło: Xiaomi, Inf. własna, ABC Data
Komentarze
17