YouTube: eliminuje efekt rolling-shutter - koniec z chwiejącymi się obiektami na filmach
Skuteczna eliminacja drżenia obrazu
Stabilizacja obrazu to narzędzie dostępne w edytorze YouTube już od dawna. Zostało ono wzbogacone o kolejną, bardzo przydatną funkcję - automatyczną eliminację efektu rolling-shutter. Odpowiada on za chwiejące się obiekty na filmach kręconych kamerami z sensorami pozbawionymi globalnej migawki.
Dzisiejsze kamery wideo przeznaczone dla konsumentów i to niezależnie od tego czy zainstalowane w smartfonie czy lustrzance cyfrowej wykorzystują podczas odczytu pojedynczej klatki obrazu technikę przewijającej się migawki (ang. rolling-shutter). Działa ona na tej zasadzie, że obraz odczytywany jest linia po linii, a nie cały jednocześnie. Odbywa się to oczywiście bardzo szybko i zazwyczaj jest niezauważalne na wynikowym wideo.
Gdy jednak bardzo szybko ruszamy kamerą na boki lub w kadrze znajdzie się szybko poruszający się motyw, to na filmie zobaczymy chwiejące się obiekty - zupełnie jakby były wykonane z galaretki. Efektu, który nazwę bierze od typu stosowanej migawki, nie należy mylić z drganiami. Pojawi się on nawet gdy kamera jest nieruchoma, a więc idealnie ustabilizowana.
Rolling-shutter jeszcze bardziej doskwiera na zdjęciach. Niestety w tym przypadku nie mamy informacji, która pozwoliłaby usunąć ten efekt. (foto wikipedia/Richmilliron)
Efekt rolling-shutter w aparatach cyfrowych jest coraz lepiej kontrolowany, a w najnowszych modelach lustrzanek wręcz całkowicie niwelowany. Jednak istnieje cała rzesza kamer, zwłaszcza tych stosowanych w smartfonach, które nie radzą sobie najlepiej ze wspomnianym efektem.
Na pomoc osobom, które chcą filmy z takich kamer wgrać na YouTube, przychodzi nowa funkcja zintegrowana z narzędziem stabilizacji obrazu. Stabilizuje ona nie tylko obraz, ale również usuwa efekt rolling-shutter. I to bez jakiejkolwiek informacji o sensorze wykorzystanym do zarejestrowania wideo.
To duża zaleta opracowanego przez Google algorytmu, gdyż można go z powodzeniem zastosować także do już wgranych filmów, w przypadku których zapomnieliśmy czym były nagrywane. Poniżej ustabilizowane wideo z usuniętym efektem rolling-shutter.
W przypadku tworzenia bardziej zaawansowanych projektów, efekt rolling-shutter można usunąć za pomocą oprogramowania do postprodukcji filmów. Opcję taką oferuje Adobe After Effects CS6.
Więcej o YouTube:
- YouTube: Google tworzy skrypt wybierający najśmieszniejsze filmy
- YouTube: 4 miliardy odwiedzin dziennie
- YouTube odnowiony - czy jest ładny i funkcjonalny?
- YouTube EDU: darmowe materiały edukacyjne wysokiej jakości
- YouTube zapłacił 100 000 funtów za amatorskie filmy
Źródło: Google
Komentarze
44Wspomagane przez GPU działa doskonale na filmy w każdej rozdzielczości.
Jeśli przypatrzymy się na budynki zauważymy że w jednym momencie się one zaokrąglają. Nie wiem co jest tego powodem ale bardzo dziwnie to wygląda
a tak na poważnie to jakoś nienaturalnie nagrany wygląda ten pierwszy filmik (straszne trzęsienie kamery) filmy nagrywane zapalniczkami przez pseudo amatorów tak nie wyglądają.
Jak to jest w aparatach jak np Canon 550D, Canon 60D, itp, czyli lustrzankach krecacych filmy.
Tam jest matryca CMOS, ale migawka nie zamyka sie co klatke by zczytac obraz.
To wystepuje w nich efekt Rolling-Shutter, czy nie? Jesli nie to dlaczego?
A jak to jest w kamerach jak np RED? Tam migawka zamyka sie na kazda klatke?