Szerokokątny i ultraszerokokątne obiektywy dla systemu Sony E - marki Zeiss I Voigtlander
Zeiss i Voigtlander zaprezentowały cztery szerokokątne i ultraszerokokątne obiektywy przeznaczone dla aparatów z mocowaniem Sony E
System Sony E w ostatnich dniach wzbogacił się o cztery nowe obiektywy, na które powinni zwrócić uwagę zwolennicy szerokiego kąta widzenia. Trzy szkła, to ultraszerokokątne stałoogniskowe obiektywy Voigtlander, a czwarte to 21 mm obiektyw Zeiss z serii Loxia.
Najpierw Voigtlander. Do wyboru mamy 10 mm Hyper-Wide-Heliar oraz 12 mm Ultra-Wide-Heliar, oba o jasności f/5,6 i nieco jaśniejszy 15 mm Super-Wide-Heliar o jasności f/4,5. Cen obiektywów na razie nie znamy, a opinie na temat optyki można czerpać na razie z lektury recenzji szkieł 12 i 15 mm z mocowaniem VM. Z kolei najszerszy z obiektywów 10 mm Hyper-Wide-Heliar jest kompletnie nową konstrukcją.
Dedykowany pełnej klatce, nawet w połączeniu z sensorami APS-C da bardzo szerokie pole widzenia odpowiadające obiektywowi o ogniskowej około 15 mm. We wszystkich obiektywach zastosowano system bezstopniowej regulacji przesłony, co docenią szczególnie filmowcy. Obiektywy zostały zoptymalizowane pod kątem współpracy z mocowaniem Sony E, a do sprzedaży trafią wiosną 2016 roku.
Więcej szczegółów możemy podać odnośnie Zeiss Loxia 21 mm f/2,8. Będzie to trzecie szkło w serii Loxia, w sprzedaży pojawi się już w grudniu 2015 roku, a jego cena wyniesie 1499 dolarów.
Podobnie jak 35mm i 50mm Loxia, także i tym razem mamy obiektyw manualny, którego zaletą ma być ładne rozmycie tła.
Zeiss promuje nowy obiektyw jako niewielkie szerokokątne szkło, które sprawdzi się przy fotografii krajobrazowej, architekturze i wszędzie tam, gdzie zależy nam na szerokiej perspektywie. Obiektyw kompatybilny jest w funkcją DeClick dla bezstopniowej regulacji przesłony.
Parametry Zeiss Loxia 21 mm f/2,8:
- mocowanie Sony E
- ogniskowa 21 mm
- jasność f/2,8 (minimalnie f/22)
- ustawianie ostrości: ręczne (pierścień obraca się o 180 stopni)
- kąt widzenia: 91o (przekątna), 81o (w poziomie), 59o (w pionie)
- maksymalna skala powiększenia: 0,13x
- konstrukcja: 11 elementów w 9 grupach, w tym 4 soczewki ze specjalnego szkła o anomalnej dyspersji częściowej i jedna asferyczna
- minimalna odległość ogniskowania 0,25 m
- filtr 52 mm
- wymiary: 72 x 62,1 mm
- waga: 394 gramy
Poniżej przykładowe zdjęcie z obiektywu Zeiss.
Źródło: Zeiss, Voigtlander
Komentarze
1