Jak zmieni się świat w ciągu najbliższej dekady? Jak będą wyglądały nasze relacje i praca? Czy będziemy zdrowsi i szczęśliwsi?
Technologie komputerowe, a przede wszystkim mobilne, rozwijają się obecnie szybko, jak nigdy dotąd. Różnego rodzaju gadżety towarzyszą nam na każdym kroku, a ich obecność (lub nie) ma coraz większy wpływ na nasze życie i otaczający nas świat. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj tydzień bez smartfona – to on nas budzi, pozwala nam utrzymywać kontakty biznesowe i ze znajomymi oraz pełni funkcję organizera. Tymczasem jesteśmy coraz bliżej nadejścia ery inteligentnych gadżetów, technologii ubieralnej oraz wszechobecnego Internetu Rzeczy. Firma Gemalto przeprowadziła badanie, w którym 1200 respondentów przedstawiło swoje oczekiwania względem następnej dekady. Jak zmieni się świat i co tutaj zastaniemy w roku 2025?
Smartfon częścią człowieka
Obecnie widok człowieka ze smartfonem w rękach nie dziwi nikogo – to właściwie jedna z najbardziej powszechnych sytuacji, w jakiej możemy drugą osobę zobaczyć. Być może jednak w przyszłości smartfon będzie spokojnie spoczywał w kieszeni. Przestanie być potrzebny? Wręcz przeciwnie – stanie się sercem większego układu, niemal częścią każdego z nas. Będzie przesyłał informacje na pozostałe gadżety – okulary rzeczywistości rozszerzonej, smartwatche i inne tego typu urządzenia. Ankietowani badania „Connected Living 2025” nie twierdzą jednak, by w ciągu najbliższej dekady miał powstać sprawnie działający interfejs bezpośrednio łączący mózg z komputerem, dzięki któremu sterowanie całą elektroniką odbywało się poprzez myśli. Niemniej nowych technologii nie zabraknie.
Ludzie będą zdrowsi
Dzięki nowoczesnym technologiom ludzie będą zdrowsi. Duży wpływ może mieć na to szybka diagnoza i monitorowanie na bieżąco niektórych parametrów, takich jak tętno czy ciśnienie (to mamy już dzisiaj), ale też poziom cukru (nad tym prace już trwają). Najwięcej na rozwoju technologii zyskają pacjenci wymagający wstawiania protez (dzięki drukowi 3D) oraz ...nasze jamy ustne. Połowa ankietowanych twierdzi, że do 2025 roku spopularyzują się inteligentne szczoteczki do zębów, które umożliwią dokładniejsze ich mycie, a w przypadku wykrycia ubytków lub próchnicy zawiadomią dentystę.
Praca? Zakupy? Planowanie? Od tego są asystenci
Wirtualni asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą za 9 lat towarzyszyć nam w wielu sytuacjach. To oni umówią nas na spotkanie, utworzą szczegółowy plan dnia na podstawie zawodowych i osobistych zobowiązań czy też zrobią zakupy uwzględniając na przykład braki w lodówce. Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że tego typu technologia pomoże nam w przyszłości zarządzać planem dnia i uporządkować życie towarzyskie oraz zawodowe. W pracy zresztą również możemy doczekać się sporych zmian:
Inteligentne miasto roku 2025
To oczywiście jeszcze nie wszystko, co może zmienić się w ciągu najbliższej dekady. Ankietowani twierdzą, że monety mogą zostać do tego czasu całkowicie wyeliminowane, a inteligentne toalety przeanalizują zawartość naszych odchodów, by jak najszybciej powiadomić nas o zagrażającej chorobie. Niezwykle mocno może także ewoluować transport – samochody autonomiczne będą stawały w najbliższych latach normą, a transport publiczny będzie bardziej inteligentny i lepiej przystosowany do naszych wymogów.
A jak wy wyobrażacie sobie życie w roku 2025?
Źródło: Gemalto, inf. własna. Grafiki w tekście: Gemalto
Komentarze
19A tak na serio, nauka spowolni przez konflikty społecznie i polityczne. Zbyt wiele osób chce się za szybko nachapać kosztem zbyt wielu ludzi.
To są pytania na które chcę znać odpowiedzi!!!
nośników o pojemności 100-500TB które zastąpią obecne HDD
BATERII o większej pojemności dostępnych dla każdego ustrojstwa, mówią o tym od 30 lat i zmienia się bardzo w niewielkim stopniu
oczekuję też że świadomość konsumentów na tyle wzrośnie że powiedzą basta korporacjom i ich szpiegowaniu każdego kroku użytkownika
na nośniki jakieś szanse są, reszta ... w marzeniach :P
A resztę niech sobie wsadzą, smartfona posiadam od 2 miesięcy i jakoś życia mi nie zmienił ani ułatwił.
A resztę niech sobie wsadzą, smartfona posiadam od 2 miesięcy i jakoś życia mi nie zmienił ani ułatwił.