Systemy operacyjne

RAM a pamięć wirtualna.

przeczytasz w 2 min.

W teście chciałem sprawdzić wpływ ilości pamięci RAM oraz pliku wymiany na wydajność laptopa. Teoretycznie im więcej pamięci RAM tym lepiej, ale czy testy to potwierdzą ? Jaką wielkość pliku wymiany (pamięci wirtualnej) ustawić dla wydajnej pracy systemu ? Zapraszam do testu.


Zestaw sprzętowy:

- Laptop Asus F5RL, najwyższy tryb wydajności, podłączony do zasilania.

- Ilość pamięci RAM: 512, 1024, 2048 MB  (128MB zarezerwowane dla karty grafiki)

- Plik wymiany (pamięć wirtualna):  wyłączony, 256, 512, 1024 MB

- System Windows XP Home SP3

Procedura testowa

Test polegał na zmierzeniu czasu wykonywania danego procesu (kilkukrotnie), do testu wykorzystałem najczęściej używane przeze mnie aplikacje.

- czas uruchomienia systemu + autostart Unreal Commander  (od momentu uruchomienia laptopa)

- czas uruchomienia Firefoxa

- czas uruchomienia Mozilla Thunderbird

- czas uruchomienia/otwarcia pliku Openoffice Calc

- czas uruchomienia/otwarcia pliku PDF w Acrobat Reader 9

- czas kompresji 150 MB danych

Aplikacje były uruchamiane kolejno, po otwarciu jednej, nie była ona zamykana, a otwierana była kolejna, przez co nie zwalniałem pamięci RAM. Wymuszało to pracę pliku wymiany (pamięci wirtualnej). Przypominam, że laptop posiada zintegrowaną kartę grafiki, co powoduje zarezerwowanie 128MB pamięci RAM (nie jest ona dostępna dla uruchomionych programów).

Oznaczenia na wykresach:

liczba1/liczba2  - liczba1 - oznaczenie ilości MB RAM, liczba2 - oznaczenie wielkości pliku wymiany

auto - automatyczne ustawienie pamięci wirtualnej

brak - wyłączony plik wymiany/pamięci wirualnej


Uruchomienie systemu

Przy uruchamianiu systemu Windows XP widać wyraźną przewagę komputera z 1024 lub więcej MB pamięci RAM. Wielkość pliku wymiany ma znaczenie tylko przy 512 MB pamięci i zaleca się automatyczne ustawienie jego rozmiaru.

Uruchomienie Firefoxa i znów duża przewaga 1024 lub więcej MB pamięci RAM. Przy 512 MB proces się ślimaczy, a przy 512MB z wyłączonym plikiem wymiany uruchomienie jest niemożliwe - zbyt mało pamięci. Pomiędzy 1024 a 2048 MB RAM brak wielkich różnic.

Dokładamy kolejny program, tym razem Thunderbird, 512 MB daje się we znaki użytkownika i skutecznie spowalnia pracę, choć 1GB ramu i ustawienie pamięci wirtualnej w tryb auto też zbyt szybkie nie jest.

OpenOffice i Calc. Sytuacja się powtarza. 512 MB RAM daleko z tyłu.

Acrobat Reader i plik PDF. Druzgocąca przewaga systemu z ! i 2 GB RAM. Wielkość pliku wymiany ma znaczenie tylko przy 512 MB.

Komprezja ZIP. Tutaj przewagę ma system z 2GB RAM, później 1GB, 512 MB daleko z tyłu. Plik wymiany bez znaczenia, z wyjątkiem oczywiście 512 MB RAM.


Z testu wynika, że w przypadku systemu Windows XP ilość pamięci RAM powinna wynosić 1GB lub więcej. Między 1 a 2 GB różnica jest odczuwalna głównie przy kompresji ZIP, przynajmniej jeśli chodzi o wykorzystane tutaj programy. Ustawienie wielkości pliku wymiany nie ma większego znaczenia, nawet przy 512 MB RAMu różnice są niewielkie. Ceny pamięci RAM nie są dziś zbyt wysokie, dlatego warto mieć jej jak najwięcej, a pamięć wirtualną wyłączyć. Test ten potwierdza zasadę - im więcej RAMu tym lepiej, pamięc wirtualna ma dziś znikomy wpływ na codzienne użytkowanie komputera, oczywiście są wyjątki, ale większość z nas nie korzysta z oprogramowania, które wykorzystywałoby ogromne ilości pamięci RAM, a w przypadku jej braku z pliku wymiany. 

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    -1
    w xp mając 2GB ram z powodzeniem można wyłączyć plik wymiany ale czasem przez to system sapie że gra wymaga pliku wymiany :)swoją drogą to co pokazałeś jest od dawien dawna wiadome że przy małej ilości pamięci ram system częściej się odwołuje do pliku wymiany, im więcej ram tym mniej danych jest do pliku zapisywanych. Mając nawet kilka GB ram można sprawić że system skorzysta z pliku wymiany wystarczy w tym celu przekroczyć wartość fizycznej pamięci w jaką jest wyposażony nasz blaszak ;) Inny mankament to taki że system windows xp nie umiejętnie gospodaruje zasobami pamięci i zużywa jej dużo więcej niż dla porównaia systemy z jądrem Linux.
    • avatar
      raczek70
      0
      Ciekawie i obrazowo przedstawiony problem, czytelne wyniki. Trzeba docenić także dużo włożonej pracy.
      Gdybyś miał jeszcze ochotę rozbudować testy o wyniki z zastosowaniem witrualnego dysku, ( np. za pomocą darmowego programu Vsuite Ramdisk ).
      Wiadomo, XP nie obsługuje więcej niż ok. 3GB RAM-u. Mając w kompie 4GB, ten leżący odłogiem 1GB przeznaczamy na plik wymiany - efekty sa naprawdę godne zachodu.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czytelne wykresy, nie trzeba się wysilać aby z nich coś odczytać.
        • avatar
          gambiter
          0
          gierki wymagaja pliku wymiany. ja mam 2 gb ram i przy wyłaczanym pliku wymiany czasami pokazuje mi sie komunikat o niewystarczajacej ilosci pamieci...
          • avatar
            Bakak
            0
            Dobra recenzja ode mnie + :)

            czytelna i dość przystępna (mowa o wykresach), trochę stylistyka kuleje, ale nie jest to uciążliwe.

            trzymaj tak dalej :)
            • avatar
              0
              Mogłem stanowczo podkreślić, że test dotyczy laptopa do użytku biurowego - na testowanym laptopie nie da rady uruchomić wymagającej gry, ze względu na kiepską kartę grafiki.
              Pomysł na taki test powstał podczas dodawania RAMu do laptopa.

              Co do gier to pamiętam, że niektóre gry w ogóle nie chcą się uruchomić lub wyskakują błędy, jeżeli pamięć wirtualna jest wyłączona, mimo że nie wykorzystują całej fizycznej pamięci.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Moim zdaniem wykresy zyskałyby bardzo dużo na czytelności gdybyś podzielił je kolorystycznie na odcienie. Np. odcienie niebieskiego dla 512 RAM (jasny - brak pamięci wirtualnej, ciemny - max p.w.), zielonego dla 1024 i pomarańczowego dla 2048.

                Przemyśl to, bo recka niezła. Widać, że przysiadłeś do tego porządnie.
                • avatar
                  0
                  Trafna uwaga, niby drobiazg ale jednak, następnym razem :)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Błędne wnioski, złe zdefiniowanie pojęcia pamięci wirtualnej (nie da się jej wyłączyć, to nie jest tylko ten plik), błędy literówki, ortograficzne.

                    Plik wymiany raczej używa się w odniesieniu do Linuksa i innych systemów (swap file), pod Windows jest plik stron (page file - tak się zresztą nazywa). Żadne z tych pojęć nie jest tzw. pamięcią wirtualną.

                    Na plus jest tylko to, że chciało ci się tyle pracy włożyć i przedstawić wyniki na czytelnych wykresach :)
                    Chyba zbyt trudną tematykę sobie wybrałeś.
                    • avatar
                      Szymon331
                      0
                      Paluch w górze. Recenzja na ciekawy tema, dobrze zaprezentowana. Dużo testów. Zawsze mnie interesowało jaki wpływ na wydajność ma ten plik stronicowania. Już wiem, dzięki. Oby dostał przynajmniej wyróżnienie w podsumowaniu miesiąca. Pozdrawiam
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Zgadzam się z kolegą dechą i tak a propos napisałbyś jakich kości używałeś? Zapewne nie były to równe kości z takimi samymi zegarami... Chciałeś dobrze i widać że się starałeś ale mnie to nie powala po czasach jakie podajesz to sie zastanawiam czy Ty na pewno masz laptopa o którym piszesz a nie przepraszam masz Celerona na pokładzie to te czasy mogą być tak duże...

                        Ogólnie popraw literówki bo strasznie kują w oczy.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Ehh, nie rozumiem was wszystkich. Ja mam 4gb ramu i 11GB Swapa, w tym momencie używam 2,37GB ramu i 2,49GB Swapa (samego swapa, proszę mi tu nie dawać teorii o odejmowaniu - 2,49-2,37) Konwersja filmów, kompresowanie itp zmuszają cie do tego.

                          Co do recenzji to uważam że za mało swapa zostało użyte aby zobaczyć efekt, zresztą na początku jest napisane że użyte zostanie też 1024 MB swapa. Powinniście dać swapa na 3gb wtedy różnice można odczuć.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Zrób jeszcze porównanie dla WIN7
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ja ustawiam plik wymiany wielkości 1,5 ilości pamięci na wszystkich moich kompach. Czyli np: jak mam 3072 MB mam to plik wymiany ustawiony na sztywno na 4608 MB. Nie ma z niczym problemu :)
                              • avatar
                                0
                                Laptop Asus F5RL, pamięci były taktowane 667 MHz, timingi mogły być inne przy 512MB, ale kości 1GB i 2x 1GB były identyczne, procesor Dual Core, system jest już dość stary, więc może być zaśmiecony. Mijało się z celem uruchamiania programu do obróbki video albo gier, nie ten sprzęt.
                                Nie ma możliwości poprawek MR.
                                • avatar
                                  AMD64
                                  0
                                  Swapa mam zmniejszonego z 6GB do 1GB bo go nie używał przy 4GB RAM. W grach też nie zauważyłem żeby go używał - wszystko ładnie śmiga.
                                  • avatar
                                    bullseye
                                    0
                                    Jeszcze przydałby się test na systemie innym niż XP (czytaj mało udana Vista bądź 7) bo z tego co zauważyłem XP kiepsko obsługuje pamięć ram (w sensie mało efektywnie, często zostawia śmieci jakieś).
                                    • avatar
                                      qwerty
                                      0
                                      Oszustwo z tymi wykresami. Słupki mają różną długość przy tych samych wartościach!!!
                                      • avatar
                                        CougarV6
                                        0
                                        Czas uruchomienia firefoxa na takim sprzęcie to dla mnie abstrakcja.
                                        12 czy 40 sekund nie ważne. I tak bym dostał białej gorączki.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Dobra robota. W pełni ogarnąłem te zależności :D a i mi też przy czwórce potrafi pisnąć że brakuje:) ale to są wyjątkowe aplikacje/gry..
                                          • avatar
                                            b1tzz
                                            0
                                            Fajne, czytelne wykresiki... przynajmniej coś przydatnego się pojawiło, oczywiście łapa w górę.

                                            • avatar
                                              anthilles
                                              0
                                              rzecz wiadoma przedstawiona w czytelny sposób, przydatne :)

                                              + i pozdrowienia
                                              • avatar
                                                blackedeyed
                                                0
                                                Świetnie podsumowany artykuł i czytelne wykresy.
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  A po co wyłączać plik wymiany??? Duże dyski twarde takie teraz tanie a wam szkoda tych pare nędznych GB???
                                                  • avatar
                                                    dnetsky
                                                    0
                                                    ARTEK SUPER !!!

                                                    gratuluje pomysłu

                                                    jedna uwaga jednakoż

                                                    brak pliku wymiany przyśpiesza komputer bez dwóch zdań jednakże
                                                    przy uruchamianiu nowych GIER

                                                    będzie krzyczało o plik wymiany .... sprawdzałem przy 4 GB RAM na WinXp

                                                    więc wróciłem do ustawienia na auto
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      taka uwaga/pomysł: w Excelu (na pewno 2007) można robić wykresy 3d od dwóch zmiennych, mógłbyś np. na jednej osi dać ilość ramu, na drugiej pliku wymiany a na trzeciej oczywiście czasy uruchamiania. W OpenOffice nie ma chyba takiej opcji, jest tylko "wygląd 3d" ale to co innego. Chociaż przyznaję, że i bez tego wyniki są przedstawione w sposób czytelny.
                                                      • avatar
                                                        Diana Socha
                                                        0
                                                        o damn
                                                        interpunkcja i poprawnosc jezykowa koszmarna... cos Ty chlopie na polskim robil?:P

                                                        a merytoryka ok, dobre testy, chociac wizualnie moznaby nad nimi popracowac

                                                        leci lapka w gore :)
                                                        • avatar
                                                          stachol64
                                                          0
                                                          Bardzo to ciekawe i ładnie przedstawione

                                                          Witaj!

                                                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                          Połącz konto już teraz.

                                                          Zaloguj przez 1Login