Jaki gotowy komputer dla e-sportowca? Testujemy dwa gotowe zestawy komputerowe w popularnych e-sportowych grach. Dają radę?
Niedawno na naszych łamach prezentowaliśmy testy dwóch zestawów w e-sportowych grach. W publikacji o nazwie Jaki procesor i karta graficzna dla e-sportowca? sprawdziliśmy w działaniu dwa samodzielnie złożone zestawy.
Zaawansowani użytkownicy (obeznani ze sprzętem) rzadko wybierają gotowe zestawy i wolą samodzielnie złożyć komputer - ewentualnie zlecić złożenie wybranych przez siebie podzespołów sklepowi. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie gotowce są nic nie warte - po prostu warto dokładnie wiedzieć co wewnątrz "piszczy" i wybrać komputer który ma wewnątrz dokładnie takie podzespoły na jakich nam zależy.
Jak... kupić komputer dla e-sportowca?
Wybraliśmy dwa gotowe zestawy ze sklepu Komputronik i sprawdziliśmy jak sobie radzą w popularnych grach e-sportowych, a konkretnie Fortnite, APEX: Legends i Counter Strike: Global Offensive. Wiadomo, że wymienione gry e-sportowe nie mają specjalnie wysokich wymagań, ale... jeśli chcemy grać w 120/144/160 lub wręcz w 240 klatkach na sekundę (jeśli tylko posiadamy monitor o takim odświeżaniu) to karta graficzna i procesor muszą mieć swoją moc.
Zaznaczamy, że dziś sprawdzamy w akcji jednostki centralne i ich możliwości. Nie poruszamy tu kwestii wyboru monitorów 120/144/160/240 Hz, mechanicznych klawiatur, gamingowych myszek - ale zapraszamy do naszych polecanych zestawień, które znajdziecie pod linkami.
Cel - 120 lub 240 klatek na sekundę
Generalnie w gry e-sportowe można grać praktycznie na każdym sprzęcie. ALE - jeśli myślimy o czymś poważniejszym warto zaopatrzeć się w monitory o odświeżaniu powyżej 60 Hz, a konkretnie w jednostki 144, 160, czy wręcz 240-hercowe. Stabilne 240 klatek na sekundę to wyzwanie nawet dla naprawdę wydajnego sprzętu, nawet jeśli mowa tylko o mało wymagających produkcjach e-sportowych.
Procesor, a duża liczba klatek na sekundę w grach
Generowanie 120, 144, 160, czy wręcz 240 klatek na sekundę wymaga nie tylko odpowiedniej karty graficznej, ale i mocnego procesora - zwłaszcza jeśli chodzi o moc pojedynczego rdzenia. W takich zastosowaniach świetnie sprawdzają się procesory Intela. Po namyśle wybraliśmy tańszy zestaw z procesorem Intel Core i5 9400F, który może pochwalić się sześcioma rzeczywistymi rdzeniami, a jego maksymalne taktowanie w trybie turbo może sięgnąć 4,1 GHz. Ten model to rozsądny wybór dla gracza, który pozwoli na osiagnięcie znacznie lepszych wyników niż tanie modele Pentium, czy Core i3. Niestety Core i5 9400F nie umożliwia podkręcania, ale... w tej cenie nie ma co narzekać.
Droższy zestaw został wyposażony już w procesor Intel Core i7 9700K. To z pewnością jeden z najlepszych wyborów dla wymagającego gracza. Osiem rzeczywistych rdzeni i maksymalne turbo sięgające 4,9 GHz robi wrażenie, ale jest to równocześnie model K, który umożliwia dalsze podkręcanie.
Zestaw #1 - Komputronik Infinity X520 RGB [A001] - Intel Core i5 9400F i GeForce GTX 1660 Ti
Pierwszy wybrany przez nas zestaw został wyposażony w procesor Intel Core i5 9400F (6 rdzeni/6 wątków) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Jest to więc relatywnie niedrogi, ale rozsądny i nowoczesny zestaw dla gracza. Taki zestaw powinien pozwolić nam na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości Full HD nawet w wymagające gry, ale co z osiąganiem 140, czy 240 klatek na sekundę? Sprawdzimy to zaraz za chwilę.
Oprócz wymienionego procesora i karty graficznej komputer ten został wyposażony w 16 GB RAM taktowanej 3000 MHz oraz nośnik SSD o pojemności 500 GB. Warto zaznaczyć, że jest to nośnik wykorzystujące interfejs PCIe, który może nie imponuje osiągami tak jak topowe jednostki, ale i tak maksymalne odczyty sięgają 1900 MB/s, a zapis 960 MB/s, co jest wartościami znacznie wyższymi niż w przypadku SSD SATA III.
Zestaw #2 - Komputronik Infinity S720 [KT001] - Intel Core i7 9700K i GeForce RTX 2070
Jeśli masz większy budżet i celujesz w coś wydajniejszego, to proponujemy zestaw wyposażony w procesor Intel Core i7 9700K (8 rdzeni/8 wątków) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2070. Warto wspomnieć, że na rynku niedawno pojawiła się już następna wersja tej karty, czyli RTX 2070 Super, która charakteryzuje się jeszcze większą wydajnością.
Komputer oparty jest na płycie ASUS STRIX Z390-H Gaming, a więc podkręcanie procesora w wersji "K" jest tu bajecznie proste. Dodajcie do tego 32 GB pamięci RAM taktowanej 3000 MHz (zapas, który powinien wystarczyć naprawdę na długo) oraz znakomity SSD PCIe a konkretnie Samsung SSD 970 EVO Plus o pojemności 500 GB (jeden z najszybszych modeli SSD opartych na interfejsie PCIe 3.0). Całość zamknieto w niewielkiej obudowie Corsair Carbide Series SPEC-04.
Na kolejnych stronach znajdziecie testy obydwu tych maszy w popularnych grach e-sportowych. Zapraszamy do lektury!