Wine 1.5.22 - pobierz i uruchom aplikacje Windows w Linux (download)
Uruchom aplikacje z Windows w Linux, BSD i Mac
Na serwerach WineHQ pojawiło się nowe wydanie aplikacji WINE. Mowa tutaj o wnoszącej wiele nowości eksperymentalnej wersji WINE 1.5.22.
W najnowszej odsłonie implementacji WinAPI pojawiła się nowa wersja silnika Gecko, dostarczana jako pakiet „wine_gecko-1.9-x86.msi”. Kolejną interesującą nowością jest wdrożenie początków nowego sterownika grafiki dla systemów Mac.
Nowa implementacja sterownika „winemac”, zamiast polegać na klasycznym sterowniku X11, pozwala na wykorzystanie drivera Quartz, zawiera m.in. funkcjonalną warstwę okna, renderowanie powierzchni okna, dodaje menu Mac window z Cocoa API, oraz inne funkcje integracyjne z natywną warstwą.
Nowa wersja wprowadza także poprawki dla tekstu pisanego od prawej do lewej w Uniscribe, a także wprowadza obsługę 64-bitowych platform ARM, a będąc dokładnym architektury ARM64/AArch64. Tradycyjnie poprawiono także wiele innych błędów i dodano obsługę nowych aplikacji i gier.
Na serwerach znajduje się obecnie stabilne wydanie poprawkowe 1.4.1, w którym wprowadzono aktualizacje tłumaczeń dla wielu języków oraz usunięto rozmaite błędy, które znaleziono w poprzedniej odsłonie. Nowa odsłona nie wnosi nowych funkcji, lecz eliminuje szereg błędów i problemów.
W wersji 1.4 wprowadzono ponad 16 tys. indywidualnych zmian w kodzie programu. Wprowadzono nowy silnik grafiki DIB, przeprojektowany stos dźwiękowy, dodano pełną obsługę dwukierunkowego tekstu oraz kształtowania znaków.
Ponadto w bieżącej wersji wprowadzono wiele usprawnień i nowości w tym obsługę dużej ilości kolejnych aplikacji i gier. Do tych wartych wymienienia z pewnością należy możliwość bezproblemowego uruchomienia pakietu biurowego Microsoft Office 2010.
W rozwojowej odsłonie Wine 1.5.8 wprowadzono nową wersję silnika Gecko 13, dodano wiele nowych funkcji i poprawiono błędy. Najnowsza rozwojowa wersja 1.5.8 zawiera wszystkie nowości i poprawki wprowadzone do poprzednich wydań począwszy od wersji 1.5.0. Dodano w nich częściową obsługę kosza dla systemu Mac OS X, w GdiPlus dodano obsługę ścieżek gradientów oraz dodano wiele poprawek do obsługi MSXML. Ponadto wprowadzono poprawki do obsługi wyjątków w 64-bitach oraz wprowadzono kolejne ulepszenia w kwestii obsługi interfejsu programowani DirectX 10/11.
Dodano w wersji 1.5.1 wsparcie dla zasobów skalowanych czcionek, poprawki w odtwarzaniu audio i wideo, obsługa dekodowania skryptu w JScript, wykonywanie jest bardziej preferowane w JavaScript niż w Gecko.
W 1.5.2 ulepszono schemat nazewnictwa dla urządzeń dźwiękowych, lepsze wsparcie dla znajdowania czcionek w Mac OS X, początek wsparcia dla kodowania obrazów w JPEG, liczne poprawki w drukowaniu, ulepszono pamięć podręczną dla adresów URL.
W 1.5.3 wprowadzono obsługę śledzenia granic graficznych, dodano poprawki do wbudowanej przeglądarki Internet Explorer, dodano możliwość wyświetlania kodu ARM w debuggerze Wine, dodano ulepszenia do DirectMusic oraz ulepszono obsługę przestrzeni nazw w MSXML.
Gra Diablo III w systemie Linux za pomocą Wine
W 1.5.4 dodano nowy program DirectSound umożliwiający zmianę próbkowania, wprowadzono dostawcę negocjacji uwierzytelniania, dodano obsługę OpenGL w silniku DIB, dodano zaczątek wsparcia dla mieszanych zbiorów w .NET oraz wprowadzono obsługę procedur dla międzynarodowych nazw domen.
W 1.5.5 dodano obsługę instalacji Mono jako dodatkowego pakietu Wine, wprowadzono Dithering pędzli wzorców w DIB, dodano obsługę instalowania bibliotek uruchomieniowych .NET 4.0 oraz wsparcie dla plików DDS w D3DX9.
W 1.5.6 dodano samoczynną instalację dodatkowego pakietu Mono w Wine, dodano aplet w panelu sterownia dla joysticków. Renderowanie map bitowych zależnych od urządzenia od teraz jest wykonywane przez silnik DIB, dodano obsługę renderowania filmów przez DirectX (VMR-9), zapoczątkowano tworzenie kompilatora cieniującego D3D, poprawiono budowanie aplikacji dla BSD DragonFly.
W 1.5.7 wprowadzono silnik Gecko 13, ten sam, na którym pracuje nowy Firefox 13.0.1 i Thunderbird, dodano dynamiczną obsługę urządzeń z UDisks2, zaimplementowano więcej klas strumieniowych w bibliotekach uruchomieniowych C++, wprowadzono wsparcie dla metadanych w plikach TIFF, opracowano implementację WBEM, ulepszono obsługę rozmiarów papieru w drukowaniu.
W najnowszej wersji Wine 1.5.8 dodano więcej funkcji strumieniowych w bibliotekach uruchomieniowych C++, udoskonalono wiele kodeków z Windows, dodano więcej klas i właściwości WBEM, naprawiono kilka plików pomocy HTML oraz dodano wsparcie dla drukowania fałszywą kursywą. Nowe Wine to również wiele poprawek błędów i obsługa nowych aplikacji z Windows.
Pełna lista zmian w nowym Wine dostępna na stronach projektu WineHQ.
Pobierz: Wine 1.4.1/1.5.22 | Rozmiar pliku: 17 MB |
Wine jest oprogramowaniem umożliwiającym uruchamianie niektórych aplikacji przeznaczonych dla systemu Windows, w środowisku systemu operacyjnego Linux. Aplikacja nie jest emulatorem systemu Windows, a jedynie implementacją WinAPI. Po udostępnieniu kilku wersji testowych na serwerach pojawiła się wreszcie finalna wersja tejże aplikacji. Nowa wersja jest zwieńczeniem niezwykle długiej, przynoszącej wiele zmian w kodzie programu, pracy programistów.
Jedną z największych zmian jest z pewnością pełna obsługa 64-bitowych aplikacji, wdrożenie nowego, bardziej przejrzystego interfejsu, zmiany w strukturze audio czy też poprawki w dziedzinie obsługi protokołu HTTP. Tak jak z każdą kolejną wersją programu, Wine oferuje obsługę większej liczby aplikacji, których większościową listę można znaleźć na appdb.winehq.com.
Źródło: Wine
Komentarze
12