Monitory

Dlaczego nie ma OLED-ów w sprzedaży

przeczytasz w 3 min.
 Hardcore IT - logo

Z przedstawionych w artykule informacji wynika, że technologia OLED jest technologią dojrzałą i bez problemu mogłaby trafić "od zaraz" do seryjnych urządzeń. Obecnie na rynku dostępne są tak naprawdę jedynie kilkucalowe wyświetlacze SMOLED stosowane w urządzeniach mobilnych. Na rynku dostępne są one od 2000 roku, a wersje kolorowe od 2005 roku.

Dostępność małych, kilkucalowych wyświetlaczy OLED wynika z faktu, że producentom  urządzeń mobilnych swego czasu bardzo zależało na wprowadzeniu tego typu energooszczędnych ekranów do telefonów komórkowych po to, aby wydłużyć ich czas działania. Ekrany te opierają się na technologii SMOLED, gdyż jest ona łatwiejsza do wprowadzenia produkcji na masową skalę. Z powodu, że wykorzystuje się tutaj technologię próżniowego napylania cząsteczek organicznych na elektrody, nie da się przy jej wykorzystaniu produkować większych ekranów. W urządzeniach próżniowych nie da się po prostu zmieścić i równomiernie napylić ekranów o większych gabarytach niż kilka lub co najwyżej kilkanaście cali.

Nokia 6215i była jednym z pierwszych modeli telefonów komórkowych wyposażonych w wyświetlacz OLED
Nokia 6215i była jednym z pierwszych modeli telefonów komórkowych wyposażonych w wyświetlacz OLED. Był on zamontowany na zewnętrznej stronie klapki aparatu.

Duże ekrany muszą być zatem produkowane wyłącznie w technologii P-OLED, która umożliwia nanoszenie elektroluminescencyjnych polimerów na elektrody i na duże powierzchnie metodami natryskowymi. Technologie te przypominają techniki malowania natryskowego stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych. O tym, że technologia ta również zdaje egzamin, świadczą co chwilę prezentowane nowe modele coraz to większych paneli OLED.

Jak już wspomniałem, w 2002 roku pojawiły się pierwsze 11-calowe panele z matrycą aktywną AMOLED opracowaną przez Kodaka. Rok później firma Sony zaprezentowała 24,2-calowy monitor AMOLED. W 2004 rynku firmy Seiko i Epson zaprezentowały zaś ekran Full HD o przekątnej 40 cali.

Jakie są szanse?

Większość analityków zajmujących się rynkiem wyświetlaczy uważa, że od 2005 roku możemy mówić o okrzepnięciu technologii OLED. Od tego momentu jest ona również gotowa do wdrożenia do seryjnej produkcji. Dlaczego rok 2005 uważany jest za tą graniczną datę? Otóż do tego czasu niebieskie diody OLED stanowiły piętę achillesową wyświetlaczy organicznych. O ile diody OLED emitujące światło zielone i czerwone są w stanie pracować nawet do 230 000 godzin, to pierwsze niebieskie diody wytrzymywały maksymalnie do 14 000 godzin. Co gorsza, emitowane przez nie światło miało lekko zielonkawy odcień. W 2005 roku firmie Universal Display Corporation udało się opracować technologię seryjnej produkcji diod OLED trwałych i wydajnych niebieskich diod OLED. Dzięki temu wynalazkowi ekrany OLED osiągnęły trwałość wynoszącą ponad 100 000 godzin

Tak więc od chwili opracowania niebieskiej diody OLED na kolejnych targach wszyscy najwięksi producenci telewizorów i monitorów (m.in. Samsung, LG, Sony, Sharp, Philips, Sanyo) prześcigają się w prezentowaniu coraz doskonalszych paneli. Powiększa się też przekątna monitorów i telewizorów OLED, które można zobaczyć na targowych imprezach. Do niedawna wyprodukowanie paneli większych niż 14-17 cali było dość kłopotliwe, jednak obecnie OLED-y powyżej 30 cali przekątnej ekranu nie są już niczym niezwykłym.

Niestety, mimo tego, że producenci doskonale opanowali technologię wytwarzania OLED-ów, użytkownicy nie mogą liczyć na ich szybkie wprowadzenie do sprzedaży. Wynika to z dwóch przyczyn. Pierwszą są wysokie opłaty licencyjne dla posiadającej prawa patentowe do sporej liczby technologii związanych z panelami OLED firmy Eastman Kodak. Drugą przyczyną są nakłady, które firmy wytwarzające wyświetlacze poniosły na rozwój technologii i produkcji paneli LCD. O ile część patentów firmy Kodak sukcesywnie zaczęła wygasać, o tyle koszty związane z rozwojem technologii LCD muszą się zwrócić. Co gorsza, technologia LCD jest wciąż rozwijana i przesunięcie w czasie masowej, rynkowej premiery OLED-ów jest oczywiste.

Dlatego też, póki co, panele OLED pojawiać się będą jedynie na kolejnych targach jako ciekawostki technologiczne, a nie gotowe produkty. Do tej pory wyjątkiem od tej zasady był wprowadzony do produkcji panel Sony XEL-1, który obecnie kosztuje blisko 5000 złotych, a w chwili premiery był trzy razy droższy. XEL-1 to stosunkowo mały, 11-calowy telewizor OLED o rozdzielczości 960x540 pikseli.

Sony XEL-1
Sony XEL-1

Wielu analityków przewiduje, że seryjna produkcja paneli OLED ruszy w 2012 roku. Osobiście w to wątpię. Pamiętam zapowiedzi dotyczące rozpoczęcia seryjnego wytwarzania OLED w 2010 roku. Plany te zweryfikowało pojawienie się monitorów LED LCD. Za rogiem czeka już kolejna generacja telewizorów LED LCD backlit. Z pewnością producenci poczekają jeszcze chwilę z wdrożeniem do produkcji OLED-ów - ze 3-4 lata. Oby to całe OLED-owe zamieszanie nie skończyło się tak, że zanim OLED-y wejdą na serio do produkcji, będą już technologią mocno przestarzałą.

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Szymon331
    0
    Nareszcie żadnego pitu pitu. Wielki plus za ten artykuł :)
    Czekam na więcej podobnych.
    • avatar
      pomidor
      0
      Dobry artykuł, aczkolwiek trochę lania wody tez jest. Nieprawdą jest natomiast rzekome opóźnianie produkcji. Samsung inwestuje gigantyczne pieniądze w budowę fabryk
      http://www.oled-info.com/samsung-invest-48-billion-oleds-2011
      , podobnie jak LG. Jednak na pierwszy ogień pójdą wyświetlacze dla telefonów, ponieważ z nich jest większy zysk, dopiero później będą większe przekątne. LCD nie wstrzymają OLED, bo z tych drugich jest dużo większy zysk, a poza tym konkurencja też działa.
      • avatar
        plewcio
        -1
        fajny tekst, ale przyznam, że rozprawkę chemiczną pominąłem.
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          bardzo fajny i ciekawy artykuł
          ja przeczytałem wszystko:)
          • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Świetny artykuł. Aż chce się takie coś czytać
            • avatar
              DeRuleX
              -1
              Ostatnio o LEPach miałem na Materiałoznastwie. Bazują one na polimerach przewodzących prąd. Najlepsze jest to, że polimery takie odkryto przez przypadek. Pan Hideki Shirakawa przez przypadek dodał za dużo katalizatora i powstał polimer przypominający folię aluminiową, który przewidzi prąd. Nasza Pani profesor miała okazję rozmawiać z Shirakawą. Jak to dobrze, że ludzie czasem sie mylą.
              • avatar
                Vyzygota
                -1
                Bardzo dobry tekst, oby takich więcej.
                Widać że piszący odrobił swoją pracę domową zgłębił temat i wie o czym pisze a nie tylko użył znanej kombinacji klawiszy.

                Wielkie +
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -1
                  artykul pierwsza klasa:) jedyna nowa rzecza jaka sie dowiedzialem to oled 3d:) wielki +
                  • avatar
                    ophiuchus
                    -1
                    Znakomity artykuł! Fajnie, że autor wyraźnie pisze o tym, że producenci wciskają nam stare technologie tylko dlatego ażeby maxymalnie na nich zrobić...przykre to jest...
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -1
                      eee coo?

                      ;)
                      • avatar
                        SoundsGreat
                        -1
                        Tia... wszyscy płacimy za rowijanie niedoskonłych LCD... A do czasu OLEDów pozostaje nam akceptować pobór prądu rzędu 150-250 W i wybrać plazmę, albo przymknąć oko na niedociągnięcia LCD. Szkoda.
                        • avatar
                          system
                          -1
                          Podziwiam wkład pracy włożony w napisany tekst. Mnie wystarczy co mam szkoda że mój stary 757MB padł.
                          • avatar
                            b4rt3k
                            -1
                            mam lcd od lg i nie kupie kolejnego monitora w tej technologii, jest p[o prostu kiepska, niewazne czy to tn, ips czy pva, lcd to na obecne czasy badziew

                            chetnie kupilbym oledowy ekran 24 cale za 2k :D
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              -1
                              swietny tekst. Moze poza ta drobna teoria spiskowa na koncu.

                              na dzien dzisiejszy tylko galaxy s2 ma AMOLED, bo nie licze produktow prezentacyjnych/przedpremierowych.

                              swoja droga samsung nie moze zaspokoic popytu na wlasny AMOLED, przynajmniej na razie.

                              na rynek TV amoledy wejda, gdy cena produkcji spadnie kilkunasto-krotnie i prawdopodobnie od razu jako bezokularowe 3d, bo LCD juz zaczyna z wyswietlaczami jak w LG Optimus 3d.
                              • avatar
                                Chiny_X
                                -1
                                Zróbmy bojkot paneli LCD i ich nie kupujmy :)
                                • avatar
                                  jewgienij
                                  -1
                                  TAK!
                                  Co do pisania hardcorow, w jakim formacie? txt?
                                  • avatar
                                    Virtus
                                    -1
                                    Organizacje obrony praw konsumenta powinny się tym zająć. Tego typu zmowy, opóźniające w sztuczny sposób wprowadzenie towaru na rynek są nielegalne.
                                    • avatar
                                      Virtus
                                      -1
                                      Jak wyłączyć druk wytłuszczony ?
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        -1
                                        Bardzo dobry artykuł, dzięki.
                                        • avatar
                                          Kenjiro
                                          -1
                                          Bardzo dobry artykuł, czytałem praktycznie jednym tchem. Szczerze gratuluję i liczę na więcej tego typu artykułów w przyszłości :).
                                          • avatar
                                            vincentlaw
                                            -1
                                            Wiadomo, że nie wdrożą tego do produkcji ponieważ zwyczajnie się to nie opłaca. Równie dobrze przez kolejne 5 lat mogą sprzedawać nam te same produkty. To JEST spisek. Zresztą mogę polecić Wam film pod tytułem "Spisek Żarówkowy". Traktuje on o planowanym postarzaniu produktów. W skrócie wygląda to tak, że kupujesz coś, co jest specjalnie zrobione w taki sposób by szybko się popsuło tylko i wyłącznie po to byś kupił kolejny produkt. Tak jest, było i będzie. Pozdro.
                                            • avatar
                                              Grzegorz Kubera
                                              -1
                                              Bardzo cieszy mnie, że artykuł się spodobał. Dołożę wszelkich starań, aby pojawiały się kolejne teksty z cyklu "hardcore it". Mam nadzieję, że Marcin czyta Wasze komentarze i również jest zadowolony. :-)
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                -1
                                                Świetny artykuł.
                                                Wyjaśnia dlaczego wciskany jest nam LCD, i technologia gorsza wypiera lepszą, gdzie bynajmniej nie chodzi o konsumenta, jak to się zawsze zapewnia w reklamach.
                                                100 tys godz. to ponad 10 lat działania matrycy przy użytkowaniu 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przy jakości obrazu gdzie LCD-ek niczego ciekawego do zaoferowania nie ma. Kupić sprzęt który może swobodnie działać przynajmniej 10 lat (raczej nikt nie korzysta z monitora 24h na dobę) i zadowalać właściciela jakością wyświetlanego obrazu, gdzie nie byłoby potrzeby jego wymiany w tym okresie - przecież nie o to chodzi. :[
                                                • avatar
                                                  krzywyzielarz
                                                  -1
                                                  Wielkie dzięki za arta dobra robota, kilka dni temu zobaczyłem na głównej, znajomy chciał kupić monitor xD wysłałem mu linka do tego artykułu to się zbulwersował bo uważał że LCD jest super xD
                                                  osobiście mam DELL'a P1130 21' CRT nie zmienię do puki mi nie padnie albo nie wyjdą olki xD
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    -1
                                                    Nie powiem nic odkrywczego - świetny art, prosto tłumaczy skomplikowane rzeczy.
                                                    Nurtuje mnie za to jedno pytanie:
                                                    Co z 3D polaryzacyjnym? Napisałeś o 3D migawkowym, ale czy możliwe jest stworzenie wyświetlacza OLED, który polaryzuje prostopadle względem siebie obraz dla prawego i lewego oka?
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      -1
                                                      zapomnieliście napisać przy tym artykule o dużo krótszej żywotności ekranów OLED (ok. 5000-7000 godzin), niż LCD (60000-100000 godzin)
                                                      • avatar
                                                        Marked
                                                        -1
                                                        Fajny artykuł.
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          -1
                                                          Marcin - Świetny Artykuł - Czekam na następny.
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            -1
                                                            szkoda ze mi sie ekran sypie :p poczekalbym na oledki ale niestety bd musial zainwestowac w lcd bo na mojm crt'ku juz wgl nie da sie nic robic xd
                                                            • avatar
                                                              Warrk
                                                              -1
                                                              Artykul ciekawy, pasuje do tematyki portalu. Wypada tylko zalaowac ze nie matakich czesciej.

                                                              Ale musze wytknac jeden ogromny minus - niegodzi sie uzywac opracowanych przez kogos materialow nie wymieniajac kto autorow.
                                                              Praktycznie wszystkie obrazy pochodza z sieci wypadaloby napisac co najmniej z jakich stron.
                                                              Zrodla tekstowe tez dobrze byloby wymianic (How stuff works etc.)

                                                              Do automatycznego tworzenia bibliogrfii polecam darmowy dodatek do Firefoxa "Zotero"
                                                              http://www.zotero.org/

                                                              P.S. Artykul ciekawie napisany troche za malo Hardcore'owy jak dla mnie a zmowa producentow ma glebokie podloze ekonomiczne (chca wydoic ile sie da z LCD).
                                                              • avatar
                                                                wolfikx
                                                                -1
                                                                15tyś za 11 cali :) Nic dziwnego, że Sony ma coraz gorsze notowania finansowe :) :)
                                                                • avatar
                                                                  Gwynnbleid
                                                                  -1
                                                                  Ciekawy artykuł. Najbardziej zainteresowały mnie te wyświetlacze FOLED (fajna sprawa z tymi elastycznymi wyświetlaczami). No i ciekawe jakby się oglądało film w 3D na tym ekranie OLED z technologią 3D (oczywiście na większym wyświetlaczu niż na tym opisanym w artykule:) ).
                                                                  • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    -1
                                                                    Artykuł z 2011, mamy rok 2014, czyli minęły 4 lata. Nic nie stracił aktualności poza tym, że mamy pierwszego producenta który się wyrwał i zapanowała moda na ekrany wygięte w ..... drugą stronę. Teraz tylko czekać aż kolejny się wyrwie i zaczną się prać o klienta, czyli o nas. Więc czekamy kolejne 2 lata do roku 2016. Wprowadzenie mniejszych paneli i monitorów komputerowych nie powinno być wtedy żadnym problemem.

                                                                    Witaj!

                                                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                    Połącz konto już teraz.

                                                                    Zaloguj przez 1Login