Zawiera wiele przydatnych funkcji i powinien przypaść do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom komputerów. Znajdziemy np. auto-overclocking o nazwie Gigabyte C.I.A., jak i przydatne funkcje zwiększające wydajność, takie jak "Performance Enhance" (tutaj zmienimy m.in. opóźnienia pamięci) i "Robust Graphics Booster" dla kart graficznych, zawierającą ustawienia "Turbo" oraz "Extreme".
Regulacja częstotliwości:
CPU: 100-700 MHz (skok - 1 MHz)
PCI-Express: 90-150 MHz (skok - 1 MHz)
Mnożnik pamięci: 2, 2.4, 2.5, 3.0, 3.2, 3.33, 4.0Regulacja napięć:
CPU: 0,7 - 2,35 (skok - 0,00625)
PCI-Express (+) 0,05 - 0,35 (skok - 0,05)
Pamięć DRAM (+) 0,05 - 1,55 (skok - 0,05)
W BIOS-sie testowanej płyty cieszy także obecność innych funkcji. Dla przykładu jest to możliwość ustawień dla SATA - jeśli masz zainstalowaną Vistę, ustaw tutaj tryb ACHI, by uzyskać nico lepszą wydajność. Nie brakuje także bardzo pomocnego Q-BIOS, który oferuje możliwość aktualizacji BIOS-u z poziomu POST (w trakcie uruchamiania komputera). Jest także możliwość wgrania BIOS-u z pamięci flash USB. Gigabyte proponuje nawet funkcje zapamiętywania profili ustawień BIOS-u, co jest bardzo pomocne - nie musimy za każdym razem zmieniać poszczególnych opcji. Profile są dostępne pod klawiszami [F11] i [F12].
Dynamic Energy Saving (DES)
Płyty główne z literą E dodawaną na początku nazwy zawierają technologię DES producenta. Stanowi ona połączenie sprzętu z oprogramowaniem. Sprzęt ma specjalne diody LED niedaleko procesora, które sygnalizują jego obciążenie. Zielony kolor oznacza niewielkie, zaś czerwony - wysokie. Jeśli nie chcesz aby płyta główna informowała w ten sposób o obciążeniu CPU, możesz wyłączyć diody.
Nie jestem raczej zwolennikiem wszelkiego rodzaju świecidełek na płytach głównych, niemniej Gigabyte przynajmniej rozsądnie umieścił te diody i spełniają one ważniejsze zadanie, niż samo świecenie-dla-świecenia. Tak więc łatwo poznać obciążenie procesora np. podczas grania. Chyba że komputer umieszczony jest pod biurkiem - wówczas nikt raczej nie będzie tam nurkował.
Poza diodami LED wygląd płyty głównej za sprawą DES nie uległ żadnej zmianie. Większość tego rozwiązania to oprogramowanie, które Gigabyte dołącza wraz z urządzeniem. Oto jak prezentuje się DES:
Oprogramowanie nie jest raczej sprzyjające początkującemu użytkownikowi. Dobrze chociaż, że w instrukcji znajdziemy informacje o tym, co jest klikalne, a co nie jest. DES jest ponadto w j. angielskim, co może być utrudnieniem dla osób nieznających tego języka.
Przyciski funkcji Level sygnalizują aktualnie używane napięcie procesora - są trzy poziomy. Niestety program nie podaje jakie napięcie jest dokładnie uaktywnione. Niektórym użytkownikom może się to nie spodobać. Z tego co udało mi się dowiedzieć, napięcie CPU zmienia się nieznacznie.
U góry widać ile mocy wykorzystuje w danej chwili CPU, zaś funkcja Power Saving wyświetla informacje o tym, ile mocy zostało już zużyte od momentu włączenia komputera lub w wybranym przedziale czasowym. Tutaj także dowiesz się ile mocy udało ci się zaoszczędzić przy pomocy DES.
Oprogramowanie informuje jedynie o tym, ile mocy zużywa procesor. Nie wiadomo jaki apetyt na energię elektryczną ma cały komputer, więc do końca nie wiesz ile cię to wszystko kosztuje. A szkoda, bo osoby lubiące oszczędzać wówczas z pewnością bardziej doceniłyby tą aplikację.
Specjalne animowane cylindry włączają się lub wyłączają tak samo jak diody LED sygnalizujące poziom obciążenia. Również ich liczba zgadza się z tym ilością świecidełek.
DES działa naprawdę niezłe i faktycznie oszczędza energię. Jeśli dziennie pracujesz po kilka lub nawet kilkanaście godz. przy komputerze, możesz tym sposobem zaoszczędzić wiele W. Co więcej, za pomocą tej technologii nie tylko obniżysz rachunki za energię elektryczną (zwłaszcza jeśli np. posiadasz w swojej firmie 15 komputerów pracujących codziennie).
DES, jak tłumaczy Gigabyte, zmniejsza także negatywny wpływ powszechnej komputeryzacji na środowisko. Mniejsze zużycie energii prowadzi bowiem do zmniejszenia globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie - zmniejszenie spalania węgla w elektrowniach, dzięki czemu mniejsza ilość dwutlenku węgla zostaje emitowana do atmosfery.
Ponadto DES przyczynia się także do obniżenia temperatury komputera.