Prawie 10 miesięcy po premierze japońskiej i niespełna 6 miesięcy po premierze amerykańskiej, firma Sony zdecydowała się wreszcie wypuścić na Stary Kontynent swoje najnowsze dziecko - PlayStation Port
Prawie 10 miesięcy po premierze japońskiej i niespełna 6 miesięcy po premierze amerykańskiej, firma Sony zdecydowała się wreszcie wypuścić na Stary Kontynent swoje najnowsze dziecko - PlayStation Portable (w skrócie - PSP). Oficjalna premiera tejże konsoli w Europie miała miejsce 1 września 2005 r. Sony Poland tym razem stanęło na wysokości zadania, dzięki czemu PSP dostępne jest od 1 września także w Polsce.
Dzięki uprzejmości firmy Komputronik jeden egzemplarz PSP trafił do naszej redakcji już w środę popołudniu, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć się bliżej temu co chce nam aktualnie zaoferować Sony swoim nowym urządzeniem.
Podstawowym założeniem, które przyświecało naszemu testowi było udzielenie odpowiedzi na pytanie - czy warto było tak długo czekać i czy rzeczywiście nowa, przenośna konsola PlayStation jest w stanie zrewolucjonizować rynek handheldów?
Postaramy się tak przedstawić niniejszy test, aby każdy z Was, sam mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie po przeczytaniu całego przygotowanego przez nas artykułu.
Aktualnie na rynku znalazł się tzw. Value Pack czyli wersja wzbogacona o kilka dodatkowych akcesoriów. Na rynku amerykańskim i japońskim dostępne są także wersje "zwykłe", które zawierają jedynie samą konsolę. Dzięki temu zabiegowi cena urządzenia jest znacznie niższa. Nie wiadomo dlaczego w Europie pojawiła się jedynie wersja rozszerzona i ewentualnie czy i kiedy pojawi się wersja zwykła.
Z zapartym tchem, powoli rozpoczęliśmy rozpakowywanie pudełka z konsolą. W zestawie Value Pack znaleźliśmy:
- kartę Memory Stick Duo 32 MB MagicGate
- demo disc na płytce UMD
- słuchawki z pilotem do PSP
- czarny, stylowy pokrowiec na konsolę z logiem PSP
Po przejrzeniu zawartości pudełka i przekartkowaniu instrukcji obsługi (mała, niezwykle obszerna książeczka, której grubość w ppierwszej chwili zaskakuje) dotarłem wreszcie do najistotniejszego elementu tj. samej konsoli. Trzeba przyznać, że spece z Sony nieźle się napocili, żeby wszystkie elementy pudełka ładnie do siebie pasowały, a jednocześnie dobrze chroniły PSP.
Pierwsze spojrzenie na konsolę - wygląda ona naprawdę dostojnie i bardzo reprezentacyjnie. Czarny, połyskujący materiał, z którego wykonana jest przednia cześć przypomina materiał użyty w telefonie Sony Ericsson T610. Niestety, tak jak w nim, tak i w PSP materiał ten jest niezwykle podatny na zabrudzenia. Wystarczy dotknąć powierzchni i zostają na niej 'tłuste' ślady palców. W zestawie co prawda znajduje się ściereczka do czyszczenia konsoli, jednak jest to rozwiązanie raczej tymczasowe. Tak naprawdę musielibyśmy bowiem czyścić konsolę średnio co 5 minut, bo tyle mniej więcej potrzeba, żeby cała konsola była wypaćkana odciskami paluchów. Dlatego też warto od razu zaopatrzyć się ochraniacz na konsolkę, który zapobiegałby jej brudzeniu się. Tego typu akcesoria pojawiły się już na rynku.
miękki futerał na PSP w wyposażeniu
Wyświetlacz jest wręcz olbrzymi. Konsola została wyposażona w pełni przezroczysty, panoramiczny (16:9) ekran TFT o wielkości 4,3 cala i rozdzielczości 480 x 272 pixeli, wyświetlający obraz w pełnym kolorze 16.77 millionów kolorów.
Jak dotąd żadna przenośna konsola nie mogła poszczycić się takim ekranem. Może dlatego, że Nintendo, które króluje w segmencie handheldów, cały czas zmierza w kierunku maksymalnej miniaturyzacji podczas gdy Sony pragnie zaoferować użytkownikom PSP coś znacznie więcej niż tylko konsolę do gier.
Specyfikacja techniczna konsoli PSP
- Wymiary: ok. 170 mm (Wys) x 74 mm (Szer) x 23 mm (Gł)
- Waga : 280 g (łącznie z litowo-jonową baterią)
- Procesor: PSP CPU, taktowany 333MHz
- Pamięć podstawowa: 32MB
- Wbudowana pamięć DRAM: 4MB
- Wyświetlacz: szerokoekranowy - 4,3" 16:9 TFT LCD, o rozdzielczości 480 x 272 pixeli (16.77 mln kolorów)
- Wbudowane głośniki stereo
- IEEE 802.11b (Wi-Fi), USB 2.0, Memory Stick PRO Duo, IrDA, IR Remote (SIRCS),
- Napęd: UMD Drive
PSP jest "ręczną przenośną konsolką" (handheld) i jako takie rozwiązanie, nie przewidziano możliwości podłączenia jej do odbiornika TV. Oczywiście wkrótce mogą pojawić się jakieś nieoryginalne akcesoria zmieniające PSP w prawdziwy rozrywkowy kombajn. Taką też sytuacje obserwujemy w przypadku największego konkurenta PSP - Nintendo DS (ostatnio zasłyszane wiadomości o przygotowaniu dla NDS nakładki sprzętowej umożliwiającej oglądanie telewizji na tej konsolce).
Specyfikacja dysków UMD
- Rozmiary: 65 mm x 64 mm x 4,2 mm
- Waga: 10g
- Pojemność maksymalna: 1,8 GB
- Kodowanie: AES 128-bit
- UMD Audio (kodeki: ATRAC3plus, PCM, (MPEG4 AVC))
- UMD Wideo (kodeki: MPEG4 AVC, ATRAC3plus, Caption PNG)