Najnowszy tablet firmy Acer A510 został zaprezentowany już jakiś czas temu a mimo to jest to towar bardzo ciężko dostępny. W jednym ze sklepów internetowych Acer A510 widnieje od końca lutego, jako „chwilowo niedostępny” i nadal nie wiemy kiedy będą dostawy. Ponieważ udało mi się zdobyć jeden egzemplarz postanowiłem napisać mini recenzję tego sprzętu. Mój egzemplarz to wersja „Olympic Games Edition”, na obudowie posiada logo Acer’a , logo Olimpijskie oraz napis Worldwide partner. Jest to wersja z czarną obudową, 32GB pamięci wewnętrznej (bez modułu 3G). Według mnie brak modułu 3G nie jest wadą, ponieważ jeżeli zaistnieje potrzeba skorzystania z internetu w terenie to mój telefon na Androidzie będzie robił, jako Hot-Spot.
Specyfikacja tabletu według producenta - hardware:
Acer Iconia Tab A510 32GB WIFI
- Procesor do urządzeń mobilnych NVIDIA Tegra 3 z czterordzeniowym procesorem ARM Cortex – A9
- Pamięć flash 32GB, pamięć RAM 1GB
- 10,1” WXGA (1280x800) TFT 262K LCD Multitouch
- Aparat 5MP z tyłu z automatycznym ustawianiem ostrości
- Przednia kamera 1MP
- GPS
- Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n
- Bluetooth 2.1 + EDR
- Gniazdo kart microSD (obsługa do 32GB)
- Akumulator litowo-polimerowy: 9800 mAh (36,26 Wh)
- Wyjście Dolby Mobile/Dolby Digital Plus/ HDMI
- Wymiary: 260 x 175 x 10,95 mm
- złącze micro USB, micro HDMI oraz mini-jack 3.5mm.
- tablet obsługuje flash po ściągnięciu wtyczki do przeglądarki
Zawartość pudełka
Pudełko jest tylko trochę większe od samego tabletu, widnieje na nim logo Olimpijskie oraz zdjęcie tabletu. Z tyłu znajduje się specyfikacja w kilku językach. Po otwarciu opakowania ukazuje nam się tablet, aby dostać się do pozostałych akcesoriów należy go wyjąć. W pudełku znajduje się również instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, paszport tabletu :), ładowarka oraz przejściówka micro-USB na gniazdo USB. Dzięki przejściówce mogłem podpiąć swój dysk przenośny i sprawdzić jak działa – a działa bardzo dobrze, o czym w dalszej części recenzji.
Jakość wykonania, wygląd zewnętrzny
Najnowszy tablet ze stajni Acera ze swymi zaokrąglonymi rogami przypomina inne tablety i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na dole ekranu znajduje się logo ACER a na górnej krawędzi napis ICONIA TAB. Powyżej ekranu (nie na środku) znajduje się przednia kamerką a po jej lewej stronie (patrząc od przodu) czujnik oświetlenia – tablet posiada funkcję automatycznego dopasowania natężenia podświetlenia. Patrząc z tyłu urządzenia znajdziemy centralnie zamontowany aparat, na środku logo Acera oraz logo Olimpijskie. Tablet posiada dwa głośniki (producent twierdzi, że stereo ukryte za metalową maskownicą - widoczne na poniższych zdjęciach). Tył obudowy jest pokryty gumą, którą bardzo przyjemnie się trzyma w rękach i jak do tej pory nie miałem nigdy wrażenia, że urządzenie może mi wypaść z rąk – uważam, że jest to duży plus dla tej konstrukcji.
Podczas używania mojego Acera zauważyłem, że grzeje się on dosyć mocno w okolicy prawego boku, najbardziej w prawym dolnym rogu. Po wykonaniu testów wydajności tablet był dosyć mocno ciepły w tej okolicy – termometr pokazywał 43 stopnie celcjusza a czasem pokazywał wartość Hi ponieważ jest to termometr do sprawdzania temperatury ciała ludzkiego (niestety nie posiadam odpowiedniego sprzętu, aby sprawdzić dokładne temperatury). Sprzęt nie był na tyle ciepły, aby się poparzyć, ale nie katowałem go bardzo, aby uzyskać taką temperaturę. Uzyskane temperatury nie wróżą nic dobrego w lato, kiedy odprowadzenie ciepła z obudowy będzie gorsze
Złącza i przyciski
U góry na lewej krawędzi znajduje się włącznik z białą diodą oraz gniazdo mini-jack 3.5mm. Na dolnym boku znajduje się gniazdo micro – USB. Góra to przyciski głośności oraz blokada zmiany orientacji ekranu. Na koniec prawy bok, na którym znajduje się gniazdo micro HDMI a pod zaślepką gniazdo na kartę micro SD. Jest również miejsce na kartę SIM, ale w mojej wersji jest ono zaślepione na stałe.
System operacyjny - software
Tablet pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.0.3 ICS z dodatkową funkcjonalnością, jaką jest Acer Ring. Jest to dodatkowy przycisk (żółte kółko) na pasku znajdującym się na dole ekranu. Jest on umieszczony centralnie a po przyciśnięciu ukazuje się coś w rodzaju okręgu umożliwiającego zmienić głośność, wybrać jedną z czterech opcji (można dowolnie skonfigurować, co to będzie np. uruchoomienie aparatu, przeglądarki internetowej, wykonanie zrzutu ekranu lub inna, wybrana opcja). Dodatkowo „ring” udostępnia funkcjonalność szybkiego dostępu do zdefiniowanych stron internetowych. Witryny prezentowany są w miły dla oka sposób jako minuaturku możliwe do przewijania po okręgu. Po wybraniu takiej miniaturki automatycznie otwierana jest przeglądarka internetowa. Wydaje mi się, że producent zrezygnował z dodatkowych nakładek na system operacyjny – wygląda jak normalna lodowa kanapka… no może z małą wisienką (Acer ring).
Producent zainstalował kilka dodatkowych aplikacji:
- Astro – menadżer plików, task killer, wykonywanie backup aplikacji
- AUPEO! – radio internetowe
- clear.fi – odtwarzacz multimediów i serwer multimediów (zgodne z DLNA)
- Evernote – aplikacja do robienia notatek (graficznych, dźwiękowych i tekstowych)
- Movie Studio – prosty edytor filmów
- pakiet Polaris Office – umożliwia tworzenie dokumentów tekstowych, skoroszytów oraz prezentacji
- Zinio – sklep z czasopismami
- Acer print – narzędzie do wydruków – niestety nie posiadam drukarki, więc nie mogę sprawdzić działania tej aplikacji
- VirusScan firmy McAffe z ochroną w czasie rzeczywistym
System startuje po około 1 minucie (1m 05 sek) czyli dość długo. Po chwili zastanowienia wydaje mi się, że może to być spowodowane działaniem antywirusa podczas uruchamiania, ponieważ tuż po starcie w liście ostatnio uruchomionych aplikacji jest McAffe.
Jak się na to patrzy.. czyli to co najważniejsze w tablecie – ekran
Według producenta tablet posiada ekran TFT o przekątnej 10,1 cala i 262K kolorach. Jest to ekran pojemnościowy obsługujący multitouch (obsługa do 10 punktów). Zaskoczyła mnie deklarowana ilość wyświetlanych kolorów, ponieważ dużo tańsze tablety mają możliwość wyświetlenie palety 16M kolorów. W codziennej zabawie z tabletem nie widziałem aby brakowało mu kolorów a przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami są płynne (również w aplikacjach do rysowania – mój syn je bardzo lubi ;) )
Jeśli chodzi o reakcję na dotyk to jest ona bardzo dobra, ekran jest bardzo czuły. Przewijanie obrazu odbywa się już po delikatnym muśnięciu ekranu. Pisanie na klawiaturze ekranowej nie sprawia żadnych problemów.Wadą jest błyszcząca powłoka ekranu typu lustro oraz widoczne odciski palców, które jednak bardzo szybko schodzą po przetarciu szmatką. Nie wiadomo czy producent zastosował szkło Gorilla Glass czy jakieś inne – brak takowych informacji. Po tygodniu używania pojawiła się mała ryska na ekranie co sugeruje, że ekran nie należy do najwyższej półki jeśli chodzi o odporność na zarysowania. Dodam, że staram się z nim obchodzić bardzo delikatnie a jak dorwie się do niego mój synek ( w sierpniu skończy trzy lata) to bardzo uważam, aby używał tylko rąk do „macania” ekranu. Kąty widzenia oceniam jako dobre, spokojnie można oglądać serial w dwie i więcej osób. Tablet posiada opcję automatycznego dopasowania jasności do otoczenia – opcja ta działa dobrze i w zasadzie używam jej cały czas. Janosć ekranu jest wystarczająca do zabawy na dworze w pochmurny dzień, jeżeli jest słonecznie nadal nie jest źle ale przeszkadzają odbicia w ekranie.
Aparat
Urządzenie posiada dwie kamerki. Przednia kamerka posiada matrycę o rozdzielczości 1MP, ma ona służyć głównie do wideorozmów. Kamera z tyłu posiada matrycę 5MP i automatyczne ustawianie ostrości. „Oczko” z przodu patrzy na nas nieco z boku (a jak mawiają: nie patrz na mnie zboku… ;) ) nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ podczas podglądu tego co widzi kamerka widoczne jest przesunięcie i może dziwnie wyglądać podczas wideorozmów. Jakość zdjęć z tylnej kamerki oceniam, jako średnią. Przdnia kamerka rejestruje gorszy obraz, z mniejszą ilością szczegółów. Zauważyłem również, że obraz zarejestrowany tylną kamerką ma proporcje coś jak 4:3 a ta z przodu nagrywa w 16:9. Aparat nie posiada diody doświetlającej, dlatego zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu są kiepskie.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć
Aparat:
Kamerka przednia
Tylnia kamerka potrafi nagrywać z 1080P natomiast przednia 720P.
Poniżej przykładowe filmiki
Aparat:
http://youtu.be/aVii7X5Kgbw?hd=1
Kamerka:
http://youtu.be/MdcC3X8j3NU?hd=1
Port USB
W celu skopiowania danych na tablet podpiąłem go pod złącze USB. W ustawieniach można wybrać tryb MTP lub PTP. Pierwszy tryb umożliwia kopiowanie danych na pamięć wewnętrzną a sam tablet jest widoczny w Windows jako urządzenie przenośne (nie jest widoczny jako dysk). Tryb PTP umożliwia przesyłanie tylko zdjęć i filmików nagranych z kamery. Po wybraniu tego trybu foldery, które widziałem po wejściu na urządzenie (widoczne w Windows) nie miały nazw.
Przegrałem kilka plików, transfery przedstawiają się następująco:
Z komputera na tablet: 10,2 MB/s
Z tabletu na komputer: 12,8MB/s
Niestety podczas kopiowania zdarza się, że tablet zamiera i nie da się go normalnie używać.
Podłączyłem również dysk na USB – Verbatim 500GB i działał bez problemu (sformatowany FAT32). Trochę denerwuje, że galeria w androidzie domyślnie skanuje dysk i wyświetla miniaturki wszystkiego, co znajdzie nawet po odłączeniu od dysku, dotyczy to również odtwarzacza muzyki. Nie jest to jednak wada urządzenia a systemu operacyjnego.
Internet
Przeglądanie stron internetowych jest bardzo przyjemne, domyślnie zainstalowana przeglądarka działa poprawnie. Przewijanie stron jest płynne, nic nie "chrupie". Domyślna przeglądarka obsługuje również Flash po zainstalowaniu plugina. Wypróbowałem kilka gierek flashowych, które ładowały się bardzo szybko i działały płynnie. Jednak natrafiłem na grę Angry Animals, która nie działała tak płynnie jak na komputerze. Serwis Vimeo działał na domyślnej przeglądarce a na Operze odtwarzany był jedynie dźwięk. Przeglądanie internetu jest szybkie i komfortowe. Osobiście do przeglądania internetu używam tabletu tylko w pozycji
poziomej ponieważ w pionie tekst jest trochę za mały. Strony dopasowane do telefonów komórkowych wyglądają dobrze również w pionie, ponieważ nie są przeładowane obrazkami.
Odtwarzacz video i audio
Do testów odtwarzania plików wideo użyłem zestawu plików ze strony: http://www.auby.no/files/video_tests/
Poniżej wyniki testu na odtwarzaczu MX Video Player:
Birds - lekkie przycinki
Hddvd - klatkowanie
Monsters - płynnie, napisy
Suzumiya - płynnie, napisy
Matrix - płynnie, napisy
Harry Potter - płynnie, ścieżki dźwiękowe
Planet - lekkie przycinki, napisy
Shrinkage - płynnie
Niestety nie udało mi się zmusić odtwarzacza domyślnie zainstalowanego w Androidzie do wyświetlania powyższych filmów, podczas próby odtworzenia pliku, odtwarzacza nie było na liście do wybory. Nie było problemów z wideo w 3GP oraz wszelkiej maści plików avi, działa również rvmb. Dobry jakościowo wyświetlacz powoduje, że filmy ogląda się bardzo przyjemnie. Polecam używanie odtwarzacza MXVideo player, ponieważ ten domyślny z Androida nie odtwarza wielu plików.
Wyjście HDMI działa w trybie mirror, dlatego też na ekranie telewizora, do którego podłączyłem tablet widziałem to samo, co na Acerze (zachowana jest ta sama rozdzielczość). Można zauważyć spowolnienie działania urządzenia - przewijanie ekranu działa wolniej a lekkimi przycięciami. Jeżeli włączymy plik wideo i to tryb wyjścia HDMI zmienia się i możliwe jest wysłanie np. filmu w rozdzielczości Full HD. W trybie wspomagania sprzętowego odtwarzania plików wideo wykorzystywane są w pełni możliwości SoC tabletu i urządzenie powinno odtworzyć pliki z wyższym bitrate natomiast w większości przypadków nie udało mi się w tym trybie uzyskać napisów na TV. Po przełączeniu w tryb software'owy napisy sa wyświetlane. Uważam, że ten element jest jeszcze niedopracowany i programiści z Google'a i innych producentów odtwarzaczy multimedialnych na Androida powinni dopracować te aplikacje.
Jeżeli chodzi o dźwięk to jest on dobrej jakości (jak na urządzenie tego typu), na słuchawkach za około 100zł (Koss) dźwięk może się podobać. W ustawieniach systemu znajdziemy ustawienia Dolby Mobile, dzięki, którym można podciągnąć trochę tony wysokie i/lub niskie. Głośniki są wystarczające nawet do oglądania filmików, oczywiście nie ma mowy o odtwarzaniu jakichkolwiek niskich tonów, ale nie spodziewałem się niczego lepszego. Filmy w full HD z YouTube'a chodzą płynnie i bez zacięć. Pliki dźwiękowe jakie sprawdzałem to mp3 o różnym bitrate oraz flac, z żadnym plikiem nie miałem problemów. Po podłączeniu tabletu po HDMI do amplitunera (H/K 255) można używać go jako odtwarzacza muzyki w postaci cyfrowej. W moim przypadku jest to jedyne urządzenie (oprócz komputera), które umożliwia odtwarzanie plików FLAC. W celu uzyskania jak najlepszych wyników po podłączeniu tabletu do amplitunera polecam wyłączenie trybu Dolby Mobile. Podczas normalnej pracy urządzenia tryb ten poprawia wrażenia ale po podłączeniu do amplitunera dźwięk jest bardzo spłaszczony i nienaturalny.
Bateria
Akumulator o pojemności 9800 mAh powinien był wystarczająby aby móc używać tabletu cały dzień. Tuż po rozpakowaniu używałem go przez ponad 14 godzin i system wskazywał, że akumulator jest naładowany w 10%. Tablet ładuje się do pełna (system wskazuje 97% i nie idzie wyżej) w około 3,5 godziny co jest bardzo dobrym rezultatem biorąc pod uwagę pojemność akumulatora.
Wydajność
Miałem nadzieję, że Nvidia dużo bardziej dopracuje swoją Tegrę 3 w stosunku do swojego poprzednika i nie zawiodłem się. Płynność działania systemu Android w wersji 4.0.3 jest bardzo dobra. Aplikacje uruchamiają się szybko i bez lagowania. Wszystkie uruchomione gry te mniej jak i te bardziej wymagające (kilka pozycji z Tegra Zone: Soulcraft, Zen pinball) działały bardzo dobrze i zapewniły mnie i mojej małżonce wielu pozytywnych wrażeń :) Oprócz SoC Tegra 3 znajdziemy w urządzeniu 1GB pamięci RAM, która po uruchomieniu systemu wypełniona jest niemalże w połowie (475MB zajętej pamięci). Zawiódł mnie sklep Google Play, ponieważ potrafi przyciąć podczas przewijania ekranu z aplikacjami, co nie powinno mieć miejsca (doczytywane są ikonki). Aplikacja Zino, dzięki której można zakupić czasopisma doczytuje okładki i w niej szarpanie obrazu nie występuje (jak widać da się). Mam nadzieję, że programiści Google’a coś z tym zrobią. Obracanie ekranu z pozycji pionowej do poziomej działa już, gdy ekran jest pochylony około 45 stopni w stosunku do horyzontu. Samo obracanie rozpoczyna się po ponad 1 sekundzie. Według mnie mogłoby być trochę szybciej, ale możliwe jest, że po skróceniu tego czasu ekran mógłby się obracać w momentach, w których nie było to celowe.
Poniżej wyniki z kilku benchmarków:
- Neocore: 62,5FPS
- Vellano: 1295
- Smartbench 2012: 3675 Productivity
- 2223 Gaming
- NenaMark 1: 62,7FPS
- Antutu: 10691 (z tym testem jest coś dziwnego, bo czasem uzyskiwałem około 8700 punktów a czasem blisko 11000, różnica była w wyniku testu pamięci, który czasem był bardzo niski).
- An3D Bench: 7844
- An3D Bench XL: 35930
Lokalizacja i GPS
Do sprawdzenia czy usługa lokalizacyjna oraz moduł GPS działają poprawnie użyłem Google Maps. Urządzenie szybko znalazło moją pozycję, lecz była ona określona na podstawie „usługi lokalizacyjnej” a nie modułu GPS. Test wykonywałem w domu, tuż przy oknie gdzie mój stary GPS Pentagram łapie sygnał po dłuższej chwili. Tablet Acera nie mógł złapać „fix’a” przez kilkanaście minut. Po sprawdzeniu jednym z dostępnych w Google Play programów okazało się, że z okna tablet widzi tylko dwa satelity. Wystarczyło jednak wyjść na balkon bloku, w którym mieszkam a tablet bez problemu znalazł lokalizację. Uznaję ten wynik za dobry.
Podsumowanie
Najnowszy tablet firmy Acer jak każdy sprzęt posiada swoje plusy i minusy. Na dzień dzisiejszy tablet ma kosztować około 1850 zł. Dla przeciętnego Kowalskiego jest to dużo, lecz w porównaniu z konstrukcjami innych producentów (jedynie Asus Prime jest zbudowany na SoC Tegra 3 a nowszych modeli Qualcomm czy Exynos jeszcze nie ma) cena wydaje się być konkurencyjna. Obecnie niektóre tablety na Tegra 2 są droższe od tego modelu, co może wróżyć spadki cen "dachówek" w najbliższym czasie. Uważam, że dobrze wydałem swoje pieniądze gdyż Acer A510 spełnia wszystkie moje oczekiwania czyli: odtwarzanie filmów (xvid jak i MKV), obsługa filmików w flash na stronach internetowych, komfortowe przeglądanie internetu - ogólnie rzecz biorąc konsumpcja treści. Granie na tablecie nie było dla mnie priorytetem, ale patrząc na gry, które zainstalowałem stwierdzam, że sprawia to dużo frajdy. Mój syn uwielbia gry na pamięć gdzie odkrywa się karty z rysunkami oraz puzzle, żona natomiast wszelkiego rodzaju gry logiczne.
Poniżej plusy i minusy:
Plusy
+ dobry wyświetlacz
+ długo wytrzymująca bateria, szybko się ładuje
+ szybki i nowoczesny SoC (Tegra3) co zapewne pozwoli na instalację następnej wersji Androida
+ Android 4.0.3 bez potrzeby aktualizacji
+ gumowana obudowa dobrze leży w dłoniach
+- złącze USB i HDMI – niby są, więc OK, ale trzeba stosować przelotki, dlatego plus i minus
Minusy
- dosyć mocno się grzeje
- ekran podatny na rysowanie
- dla niektórych może być dosyć ciężko (673g - osobiście nie przeszkadza mi waga urządzenia)
- średniej jakości aparat (może jestem bardzo wymagający ale od dłuższego czasu używam tylko lustrzanki :) )
Komentarze
9Za szybko, na wnioski i własną ocenę przyjdzie czas w dalszej części tekstu. To tak na przyszłość.
Ładne zdjęcia, w miarę dobry tekst (trochę błędów stylistycznych i wychodzenie przed orkiestrę w nieodpowiednim czasie), ciekawy sprzęt.
Zatem +
//pozdrawiam