ADATA Ultimate SU800 to przykład na to, że jednak da się zrobić tani i dobry dysk SSD. Receptą na sukces okazało się zastosowanie nowoczesnych kości 3D TLC NAND, które pozwoliły znacząco obniżyć cenę nośnika, jednocześnie zachowując bardzo dobre osiągi.
Na pochwałę zasługuje świetna wydajność w testach rzeczywistych, która często przewyższa możliwości droższych modeli pod SATA 6 Gb/s. Co prawda trochę gorzej wypada kwestia losowego odczytu oraz długotrwałego obciążenia, ale jak na nośnik mający wyróżniać się ceną i tak jest naprawdę nieźle, tym bardziej, że nie odczujemy tego tak bardzo w codziennych zastosowaniach.
ADATA Ultimate SU800 z pewnością zalicza się do jednych z najbardziej udanych nośników tego producenta – szczerze polecamy szukającym dobrego i niedrogiego SSD
Pomimo niedawnej podwyżki cen, dyski Ultimate SU800 nadal można nazwać bardzo opłacalną propozycją. Testowana przez nas wersja o pojemności 512 GB kosztuje około 630 złotych, co czyni ją jedną z najkorzystniejszych propozycji przy przeliczeniu pojemności do ceny. Za wyborem nowego modelu przemawia też dodawany w zestawie pakiet Acronis True Image HD oraz 3-letnia gwarancja nieograniczona współczynnikiem TBW (nie obrazilibyśmy się jednak, gdyby trwała trochę dłużej - np. 5 lat jak w serii Samsung SSD 850 EVO).
Możemy zdradzić, że to dopiero początek eksperymentów producenta z pamięciami 3D NAND i wkrótce w jego ofercie powinny pojawić się wydajniejsze modele Ultimate SU900 – tym razem jednak z jeszcze lepszymi kośćmi 3D MLC NAND. Nie wiemy jak wy, ale my już nie możemy się doczekać!
Ocena końcowa
- bardzo dobra wydajność w testach rzeczywistych (jak na dysk pod SATA III)
- dobra wydajność w testach syntetycznych (jak na dysk pod SATA III)
- atrakcyjna cena
- w zestawie pakiet Acronis True Image HD
- gwarancja nieograniczona współczynnikiem TBW...
- ...ale szkoda, że trwa tylko 3 lata
- trochę słaba wydajność przy losowych operacjach odczytu
Komentarze
14Wtedy zobaczymy jakie są wyniki przy normalnym RZECZYWISTYM użytkowaniu - ja osobiście mam co najwyżej po 20-50GB wolnego miejsca na partycjach.
Czy będzie choćby te 70MB/s na takim BX200 na TLC. Czyli jak jak na HDD z zeszłej epoki:
https://goo.gl/D1pNiu
czy może tak jak wyżej kokosnh pisze - 28MB/s - czyli wyniki poniżej dysków HDD z zeszłego tysiąclecia...
Zostawmy testy RAM dysku, cachu RAM czy SLC marketingowcom aby mieli bzdury do wypisywania na pudełku.
To już samsung evo 256GB z 3 GB buforem SLC lepiej sobie radził.
W recenzjach też mówią że bufor SLC nie działa w tym dysku najlepiej ( a czasem w ogóle ) i uzyskujemy prędkość zapisu 28MB/s
http://techreport.com/r.x/2016_11_4_SU800/1qd-seq-write.png
recenzja http://techreport.com/review/30921/adata-ultimate-su800-512gb-ssd-reviewed
sama adata potwierdziła wyniki zapisu ( twierdząc że bufor się zapchał i kontroler w takim wypadku pomija bufor, i zapisuje bezpośrednio do kostek TLC, stąd taka prędkość )
Choć mam nadzieję że za parę lat już to błędem nie będzie.