Po udanych nośnikach Ultimate SU800, producent przygotował bogatsze modele Ultimate SU900. Oczekiwania były spore, ale co z tego wyszło? Właściwie niewiele, bo już wcześniej mieliśmy do czynienia z niezłą konstrukcją, a zastosowanie lepszych pamięci nie przyniosło znaczących zmian.
No właśnie, znaczących zmian w konstrukcji dysków nie uświadczyliśmy - producent postawił na ten sam kontroler i ilość pamięci podręcznej, a podmienił jedynie kości pamięci – moduły 3D TLC NAND zastąpiono wytrzymalszymi 3D MLC NAND. To za mało, aby osiągnąć spektakularny wzrost wydajności.
Nie zrozumcie nas źle – nośnik Ultimate SU900 oferuje świetną wydajność, zarówno w testach syntetycznych, jak i rzeczywistych. Problem jednak w tym, że oferowana wydajność jest bardzo zbliżona do tej, jaką oferuje tańszy model Ultimate SU800. Jedynie nieco poprawiła się wydajność w teście długotrwałego obciążenia.
Wprawdzie same kości nie wpłynęły zbytnio na wydajność nośnika, ale za to powinny przełożyć się na niezawodność konstrukcji – świadczy o tym gwarancja przedłużona z 3 do 5 lat oraz współczynnik TBW zwiększony z 400 do 800 TB (w naszym kraju nie ma on wpływu na warunki gwarancji). Ponadto producent dorzuca w zestawie dystans zwiększający grubość nośnika do 9,5 mm, ramkę montażową do zatoki 3,5 cala i tradycyjnie pakiet Acronis True Image HD.
ADATA Ultimate SU900 bazuje na sprawdzonej konstrukcji z modeli Ultimate SU800 – możemy więc oczekiwać podobnej wydajności, a w bonusie dostajemy dłuższą gwarancję i bogatsze wyposażenie
Ultimate SU900 512 GB kosztuje u nas około 850 złotych. Wychodzi więc na to, że za dłuższą gwarancję i lepsze wyposażenie trzeba dopłacić około 200 złotych. Czy warto? W zależności od swoich priorytetów, każdy powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. My chyba wolelibyśmy pozostać przy tańszym modelu Ultimate SU800, gdzie kości 3D TLC NAND pozwoliły uzyskać bardzo dobry stosunek ceny do wydajności - bez wątpienia jest to przyszłość nośników SSD, którą powinna podążać firma ADATA.
Ocena końcowa
- bardzo dobra wydajność w testach rzeczywistych (jak na dysk pod SATA III)
- dobra wydajność w testach syntetycznych (jak na dysk pod SATA III)
- bogate wyposażenie (dystans, ramka i pakiet Acronis True Image HD)
- 5-letnia gwarancja nieograniczona współczynnikiem TBW
- trochę słaba wydajność przy losowych operacjach odczytu
- jednak zbyt wysoka cena na tle modelu Ultimate SU800
Komentarze
25Ja aktualnie siedzę na 120 od Plextora i szczerze jak patrzę na aktualne ceny dysków SSD to mam wrażenie że przez ostatnie 3 lata prawie w ogóle ceny nie drgnęły :|
przydałby się test długotrwałego zapisu sekwencyjnego po zajętości 50% pojemności nośnika, żeby zobaczyć jak tutaj sobie bufor SLC radzi.
i want to buy new ssd. I looked and finally found two suitable options available in my region.adata su900 and Samsung 850 Pro.
i need fast drive for programming and debugging with 500 gig space.
Which of these two options are better for me?