AGP VS PCI-E ,czyli Sapphire Radeon HD 3850 AGP kontra MSI Radeon 4850 OC
Jeszcze wiele osób posiada komputery z płytą która posiada gniazdo AGPx8 czy to nie czas na przejście na PCi-E ? ,w swojej recenzji porównam oraz przetestuje ,najlepszą karte pod AGP jaką jest radeon HD 3850 z radeonem HD 4850 który jest pod nowsze złącze , Czy karta pod AGP utrzyma płynność w nowych tytułach typu Resident Evil 5 ? lub NFS Shift ? o tym przekonacie sie za chwile ,zapraszam do recenzji.
1.Specyfikacja i porównanie
Sapphire Radeon HD 3850 512M GDDR3 AGP jest karta z referencyjnym systemem chłodzenia który opiera się na płaskim aluminiowym radiatorze z jedna rurka cieplną ,powietrze jest przedmuchiwane przez żeberka radiatora za pomocą płaskiej „turbinki” koloru czarnego na której umieszczono logo ATI .Radiator jest przykryty niebieskim plastikiem na którym jest naklejka znazwą karty i logiem Sapphire.
Karta pracuje na standardowych ustawieniach proponowanych przez firme ATI czyli 668 Mhz na rdzeniu oraz 828 Mhz dla Pamięci GDDR3 które posiadają szynę 256Bit.
Za komunikację miedzy GPU a AGP x8 służy chip ATI który jest umieszczony na odwrocie karty graficznej.
Sekcja zasilania posiada własny radiator ,do zasilania kart potrzebna jest 8 pinowa wtyczka zasilacza.
Karta MSI Radeon HD 4850 OC 512MB DDR3 PCI-E posiada nie referencyjny układ chłodzenia który składa sie z aluminiowego radiatora oraz specialnie wyprofilowanego wiatraczka na którym widnieje naklejka z logiem MSI
Jak widać po nazwie karty jest to wersja OC czyli fabrycznie podkrecona przez producenta ,taktowanie rdzenia wynosi 640 Mhz natomiast pamięci 993 Mhz, karta posiada 512Mb pamięci GDDR3 które komunikują się z GPU za pomocą 256Bitowej szyny pamięci.
Sekcja zasilania karty jest na obydwu stronach karty i nie posiada ona radiatora ,natomiast jest wykonana za pomocą lepszych jakościowo materiałów oraz kondensatorów, do zasilania karty potrzebna jest wtyczka 6 pin tak jak we wszystkich radeonach HD 4850.
Porównanie kart na długość :
Długość karty MSI wynosi 23,7 cm natomiast karta Sapphire jest o 0,5 cm krótsza . Po specyfikacji kart przychodzi kolej na przedstawienie platformy testowej.
2. Platforma testowa
Komputer do testów wyposażony był w dwu rdzeniowy procesor AMD Athlon 64x2 5400+ taktowany 2800Mhz , płyta główna musiała mieć AGP x 8 i PCIE x16 padło na „wynalazek” firmy Asrock a konkretnie na model Alive Dual E-Sata2 który posiada obydwa złącza ,2 wejścia Sata ,2 Sata II ,do których podczepiłem 2 Dyski Sagatte o pojemności 160Gb każdy ,talerze w nich kręciły się z prędkością 7200 obrotów na minutę, do jednego z 4 slotów na ramy powędrowała kość Kingstona DDR2 która ma pojemność 2 gb i jest taktowana szybkością 800Mhz. Za zasilanie całego zestawu odpowiadał zasilać „Procomp” który dostarczał naszej platformie 450 W .Na komputerze zainstalowałem Win Xp 32 Bit z SP3 ,sterowniki do Chipsetu,CCC w wersji 9.9 oraz Fraps .
Przed testami podkręciłem procesor z 2800Mhz na 3000Mhz ponieważ CPU ma wpływ na wydajność grafiki, po przetaktowaniu procesora platforma testowa była nie stabilna w wszystko przez przegrzewający się mostek północny który nagrzewał się do 56 Stopni co zawieszało cały komputer , postanowiłem jakoś zwalczyć tą małą niedogodność bym mógł wziąść się za testy, zmieniłem pastę termoprzewodzącą i przykręciłem na Chipset mały wiatraczek o rozmiarach 4x4 cm co dało niższą temperaturę dodatkowo zamontowałem w obudowie 2 wiatraki 12x12 cm z przodu i z tyłu by był odpowiedni przepływ powietrza w obudowie. Takim małym zabiegiem zbiłem temperaturę z Chipsetu do 34 stopni ,co dało mi możliwość dalszego podkręcania procesora ,Ustawiłem mu szynę FSP na 226 oraz podniosłem napięcie z 1,34 na 1,36 co dało stabilne taktowanie które wyniosło 3160Mhz.
Zdjęcia platformy testowej:
3. ile z nich można jeszcze wycisnąć?
podkręcanie obydwu Radonów oraz pomiar temperatury i hałasu
Po tych małych problemach zabrałem się szybko za podkręcanie Radeona HD 3850 który jest już na zabytkowe agp x 8 ,po chwili pomyślałem że szybko skacze przygodę z jego podkręcaniem i nie myliłem się ,z 668 Mhz które ma na rdzeniu udało mi się uzyskać 750Mhz natomiast z pamięciach wycisnąłem stabilne 950Mhz . Po przekroczeniu progu 760 Mhz karta zaczyna sypać artefaktami, więc nasze OC szybko się kończy . Po średnim OC przyszedł czas na temperatury a wyglądały one następująco:
Na karcie jest płaski jednoslotowy aluminiowy system chłodzenia z „turbinką”który średnio się spisuje na tej karcie. Temperatury wzrosły i to znacznie z 44 na 62 stopnie w spoczynku oraz z 63 na 73 stopnie w stresie, po przekroczeniu progu 60 stopni „turbina” na Radku przyspiesza i staje się słyszalna na szczęście to jeszcze nie 100% jej obrotów bo przy maksymalnych obrotach karta jest głośna ,jeśli by to komuś przeszkadzało możliwe jest ustawienie obrotów wentylatora na stałe np. przez program RivaTuner.
Po zabawie z 3850 czas na jego młodszego brata czyli Radeona Hd 4850, wiec rozebrałem platforme testową zmieniłem kartę na młodszy odpowiednik ,przykręciłem ją, podpiąłem zasilanie oraz w biosie zmieniłem ustawienie z AGP na PCEx16 ,karta została poprawnie wykryta przez system więc zainstalowałem sterowniki i poprzez program RivaTuner zabrałem się za „wyciskanie” dodatkowych Mhz z mojego Radeona , z fabrycznych ustawień udało mi się uzyskać odpowiednio 750 dla rdzenia karty (standardowo 640) oraz 1134Mhz dla pamieci GDDR3.(standardowo 993) Po tych zabiegach przyszedł czas na temperatury oto i one:
Karta MSI po podkręceniu tylko ciut mocniej się grzała ,teraz mógł by ktoś zadać pytanie „czemu tylko 750 Mhz na rdzeniu jak są takie małe temperatury ???” ,a to dlatego ze po przekroczeniu progu 765 restartował się sterownik karty ,lecz artefaktów nie było … za małe napięcie na rdzeniu ? nie wiem nie znam się na tym, Msi nie dodaje żadnych programów do regulacji napięcia na GPU ,wiec nie miałem jak sprawdzić.
Po chwili spędzonych na forum Benchmark.pl trafiłem na temat z V-Modem ,drobnej modyfikacji która zwiększa napięcie na GPU w kartach z Serii 4850,po przeczytaniu tematu doszedłem do wniosku ze nie będę się za to brał ponieważ nie chcem uszkodzić swojej karty ,za która „troche” zapłaciłem i w której jest dość duży potencjał OC. Poziom Hałasu karty był mały ,rzekł bym prawie niesłyszalny ,ponieważ wentylator ma tylko jeden poziom obrotów, nie da rady go przyspieszyć w RivaTune zresztą po co to robić, Aluminiowe chłodzenie MSi oraz ten specjalnie wyprofilowany wiatraczek świetnie się razem spisują ,karta jest cicha i ma niskie temperatury co przedłuża jej żywotność.
4 Więcej FPSów. Dajcie mi Więcej FPSów!
Testy czyli jak dwaj bracia spisali się w 3Dmarku oraz grach.
Przyszedł czas na testy ,obydwie karty przetestowałem w 3D Marku 06 oraz następujących grach :
- Company Of Heroes
- Resident Evil 5 Benchmark
- Resident Evil 5
- Race Driver GIRD
- Need For Speed Shift
- Toms Clancy’s HAWX
- GTA4
- Call of Duty 5
Na pierwszy “ogień” poszedł oczywiście 3D Mark 06 ,program ten testuje CPU oraz GPU a wynik podaje w punktach. Test był robiony na ustawieniach domyślnych 3D Marka oraz po podkręceniu Kart graficznych.
Jak widzimy karta MSI jest szybsza od starszego brata o około 22% , obydwie karty zastały podkręcone ale i tak nie pozwoliło to Radonowi HD 3850 na przekroczenie magicznego progu 10000,Szkoda pewnie z lepszym procesorem wyniki podniósł by się i to znacznie.
Po 3D Marku i punktach ,przyszedł czas na gry, Pierwsza gra w testach jest Company Of Heroes strategia czasu rzeczywistego z dodatkiem „Chwała Bohaterom” oraz zainstalowana najnowszą łatka 2.60. Ustawienia graficzne podczas testów wygladały następująco zmieniała się tylko rozdzielczość :
Obydwie karty podczas testów wyświetlają grę powyżej 30 klatek na sekundę co gwarantuje płynną rozgrywkę ,Karty po OC przyspieszają jedynie Radeon HD 3850 w rozdzielczości 1280x1024 stoi praktycznie w miejscu może to wina AGP i jej mniejszej przepustowości ? nie wiadomo .
Jako drugą grą w moim teście jest Resident Evil 5 wersja Benchmark który został wydany przez CAPCOM około miesiąca temu po to by sprawdzić czy sprzęt który posiadamy udźwignie finalny produkt. Testy były robione na następujących ustawieniach:
Wyniki testów przebiegły szybko o to ich wyniki :
Wyniki przeprowadzone w Resident Evil 5 Ver.1.0 podczas normalnej rozgrywki CO-OP na Etapie w 2-1 :
Po wykresach widać ze benchamrk który został wydany jakiś czas temu nie ma odzwierciedlenia w finalnym produkcie i dobrze ponieważ gra została poprawiona i widać wyraźny przyrost fpsów, pokusiłem się też o dodanie wyniku z Laptopa mojego brata , Wszystkie karty są na tyle szybkie by wyświetlić płynny obraz w tej grze , nawet GF 8600M GT którego podkręciłem na czas testu.
Po RE5 przyszedł czas na najlepsze samochody 2008 roku czyli na GIRDa , Silnik graficzny na którym opiera się gra jest bardzo dobrze zoptymalizowany co przekłada się na duża liczbę fpsów i ładny wygląd tras oraz samochodów. Testy w GRID były przeprowadzone na maksymalnych ustawieniach szczegółowości grafiki z AAx2.
Obydwie karty świetnie wypadły w GIRD ,zresztą to nic dziwnego gra jest bardzo dobrze zrobiona ,szczególnie widoki z kokpitów aut, jak i same Auta oraz otoczenie i trasy , tak powinno się robić gry ogromne brawa dla panów z codemasters .
Po GIRDie przychodzi czas na nowego Need For Speeda a mianowicie SHIFTa ,gra już przed premiera przez niektórych została okrzyknięta jako „Shit” lub „Klon GIRDa” ,może to wszystko przez mało udana poprzednia część tej serii, czy panowie z EA GAMES stworzyli dobra grę ?
Testy zostały zrobione na następujących ustawieniach graficznych:
W menu zapowiadało się już źle około 41 klatek na sekundę jak będzie w grze ? oto moje totalne zaskoczenie ,Gra wygląda pięknie szczególnie wnętrza każdego samochodu ale jest jeden problem gra nie działa płynnie,około18 klatek na sekundę nie zachwyca , przy takiej „Płynności” nie da rady nic zrobić na torze ,chciał bym tutaj dodać iż gra ma takie problemy tylko i wyłącznie wtedy gdy jakieś przeciwnik jedzie przed nami , gdy jedziemy sami lub cudem wszystkich wyprzedzimy mamy płynność na poziomie 45 klatek na sekundę !, gra ma problemy z kartami ATI ? możliwe ,jak się okazuje nie tylko ja mam problemy z płynnością ale i duża grupa graczy którzy maja kartę ATI lub ATI w CF, chodź zdążają się przypadki że i Karty Zielonych maja problemy w tej grze, wina GRY czy Sterownika ?,Dowiemy się gdy zobaczymy łatkę od EA lub nowe sterowniki od ATI-AMD. Natomiast na Radeonie HD 3850 gra się uruchamia lecz po paru sekundach wywala błąd „NFS.EXE” co skutecznie uniemożliwia mi przeprowadzenie testów .( dlatego nie ma wykresu wydajności z tej gry )
NFS Shift zaskoczył mnie wspaniała grafika ale i zarazem rozczarował wydajnością .
Kolejną grą w moich testach jest Tom Clancy’s HAWX jest to przedstawiciel lotniczych gier akcji ,w której zasiadamy za sterami samolotu i strzelamy do czego popadnie (oczywiście nie do swoich), to co przykuło moja uwagę w tym tytule to grafika , modele samolotów są wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły ,oraz efekty dymu, chmur oraz wybuchów są odwzorowane bardzo realistycznie ,jednym słowem gra ma bardzo dobra grafikę oraz świetny tryb CO-OP a jak z wymaganiami ?, testy w grze zostały przeprowadzone w wbudowanym w grze benchmarku na następujących ustawieniach szczegółowości grafiki:
Obydwie karty wyświetlają płynny obraz w rozdzielczości 1280x1024 z AAx2 ,Radeon HD 4850 jest średnio szybszy od swojego brata o około 18-20% .
Z czym wam się kojarzy firma Rockstar Games? Tak z GTA! ,następną grą w teście jest Grand Theft Auto 4 , najbardziej oczekiwana gra 2008 roku , nie ma co ukrywać ze jej wydajność w dniu premiery była co najmniej zła , wiele osób skarżyło się na zanikające tekstury ,błędy w grafice , a jak jest dziś ? testy wykonałem po podkręceniu obydwu układów i w następujących ustawieniach zmieniała się tylko rozdzielczość obrazu :
Radeon HD 3850 radzi sobie średnio w tej grze , tak naprawdę trzyma się na granicy płynności w rozdzielczości 1280x1024 podczas większych akcji fps lubią spaść nawet do 20 ,chodź na upartego można grać lub po prostu zmniejszyć rozdzielczość ekranu wtedy gra się komfortowo nawet na karcie pod AGP, cieszy ten fakt tym bardziej ze właśnie na niej przeszedłem GTA 4 ( wątek główny) .
Przyszedł już czas na ostatnią grę w moim teście a mianowicie Call Of Duty 5 wyprodukowaną przez firmę Activision ,w grze wcielamy się w dwóch żołnierzy na 2 różnych frontach i strzelamy do Niemców albo do Japończyków , to co zaskoczyło mnie w grze Call Of Duty to tryb CO-OP ,nigdy w poprzednich częściach nie było tego , co jest wielkim plusem jak dla mnie ponieważ kampanie mogę przejść razem ze swoim bratem co umila gre . Testy były przeprowadzone na następujących ustawieniach ( tekstury – Extra ) :
Radeon HD 4850 jest średnio o 26% szybszy od swojego brata na AGP , podczas większych starć na karcie pod AGP są drobniutkie przycięcia prawie nie zauważalne ( minimalny fps jaki zauważyłem na niej to 36 ), tak że nie psuje to wrażeń z gry i można grać bez problemu.
5. Podsumowanie testów
Po testach widać że AGP wcale nie umarło , Radeon 3850 jest średnio o 18-26 % wolniejszy ale to nie przeszkadza w płynnym graniu ,wyjątkiem jest tu gta4 ale trzeba wsiąść pod uwagę to że dwa rdzenie AMD to dla tej gry za mało , Karta ma średni potencjał OC ,chodź to pewnie wina jedno slotowego chłodzenia co przekłada się na szybszą prace „turbinki” która słychać , chodź możemy sobie z tym fantem poradzić ustawiając prace wentylatora na stałe przy niższej prędkości co odbije się tylko ciut wyższymi temperaturami ,Karta jak na swój wiek nadal pokazuje „pazurek” i starcza do grania w rozdzielczości 1024x768 oraz 1280x1024 oprócz gta 4 które potrzebuje do zachowania płynności lepszego procesora .Ewidentnym plusem karty jest to że zajmuje tylko jeden slot w komputerze . Radeon HD 4850 jak dla mnie jest godnym następcą swojego brata ,posiada lepszy układ chłodzenia oraz pracuje ciszej niż swój rywal , na dobrą sprawę jedynym minusem karty MSI jest to że zajmuje 2 sloty w komputerze , chodź w dobie wydajnych kart graficznych musimy się do tego przyzwyczaić .
Dziękuje tym którzy wytrwali do końca mojej recenzji , jest to mój pierwszy tego typu „text” w życiu, a zarazem nie ostatni ponieważ nawet mi się to spodobało. Dziękuje swoim Koleżanką Paulinie i Karolinie które nawet nie wiedzą jak bardzo pomogły mi się oderwać od ciężkiej pracy którą jest pisanie recenzji , Pozdrowienia dla was Dziewczyny;) i zarazem dziękuję za życzenia urodzinowe :* , Jedyne co mi zostało to zaproszenie was do pisania komentarzy ,oceniania oraz następnej recenzji która będzie już nie długo ,do zobaczenia wkrótce .
Komentarze
10Ode mnie 5 ;)
Gdyby obie karty to HD3850, to byłoby fajnie :P
Ode mnie czwóreczka :D
Mniejwiecej takie samo porownanie zostalo zastosowane w tej recenzji. Nic ciekawego sie z tego nie dowiemy. Bo to normalne ze karta z kolejnej epoki bedzie lepiej dzialac z grami itp.
pozdrawiam