Akasa Libra Black - tanie chłodzenie - test
Do najważniejszych zalet produktu Akasy należą niska waga, dodatkowe porty USB, bardzo dobra wydajność i cisza pracy wentylatorów.
MARKA
Dziś zaprezentuję Wam kolejny cooler laptopów od Akasy. Na początek krótka historia marki. Oferta składała się głównie z wentylatorów, przewodów i przedłużaczy UV aktywnych czy na przykład układów chłodzących procesory. Z czasem wprowadzono obudowy Midi i Big Tower, nowe cooler'y, wewnętrzne czytniki kart, podstawki chłodzące, akcesoria gamingowe, rozwiązania media center czy nawet akcesoria do tabletów! Tym razem (i po raz kolejny) przedmiotem zainteresowania będzie podstawka chłodząca Akasa Libra Black.
OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ
Akasa Libra dostarczana jest w typowym kartonowym opakowaniu, na którym standardowo znajdziemy specyfikację techniczną oraz zdjęcia poglądowe produktu. W środku znajdziemy natomiast kabel USB, krótką instrukcję i oczywiście samą podstawkę. Chłodzenie zaprojektowano dla komputerów przenośnych o przekątnej matrycy do 15,4 cala, a jej wymiary to 334 x 275 x 36 mm (szerokość x długość x wysokość).
WYGLĄD I BUDOWA
Produkt Akasy wykonano w z plastiku, oraz aluminium. Aluminiowa powierzchnia na spodzie, nie dość że prezentuje się bardzo elegancko to jeszcze z wiadomych przyczyn wspomaga odbieranie ciepła z nagrzanej podstawy notebook'a. Zastosowanie aluminium nie wpływa szczególnie na wagę konstrukcji. Całość waży jedynie 720g. JesTtto duży atut dla osób przemieszczających się często z komputerem. Ogólnie rzecz biorą Libra to uniwersalny i prosty design, którego nie powstydzi się ani nikt w biurze ani student umieszczając ją w otoczeniu innych elektronicznych gadżetów. W górnej części znjadziemy też otwory wentylacyjne, przez które wydostaje się chłodne powietrze. Podstawka ma sześć szerokich, gumowych podkładek aby zapobiec ślizganiu się laptopa.
FUNKCJE I PARAMETRY
Wentylatory wbudowane w Akasa Libra to dwie jednostki o średnicy 70mm pracujące ze stałą prędkością 1500 obrotów na minutę (rpm). Trzeba przyznać, że są one zaskakująco ciche jak na tak małe wentylatorki. Chłodzenie aktywne włączamy i wyłączamy jednym przyciskiem umieszczonym z prawej strony podstawki. Kolejną wartą zauważenia zaletą są dwa porty USB zainstalowane przy wspomnianym włączniku. Jeden z nich służy do zasilenia wentylatorów, a do drugiego możemy podłączyć dowolne urządzenie. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tracimy w laptopie gniazda USB. Obsługa urządzenia, tak jak w przypadku większości podstawek chłodzących jest banalna i sprowadza się jedynie do podłączenia jej przez kabel USB do laptop'a. W przypadku Akasa Libra warto dodać, że nawet bez włączonych wentylatorów jest ona w stanie odbierać ciepło (dzięki powierzchni z aluminium) uzyskując wyniki zblizone, a czasem nawet lepsze niż podobne produkty w tym przedziale cenowym (obecnie ok. 90zł).
METODA I WYNIKI TESTÓW
Przedstawione niżej wyniki obrazują temperatury podczas pełnego obciążenia procesora z podstawką i bez podstawki. Każdy pomiar odbywał się w odstępach 30 minut. Różnice maksymalnych temperatur wynoszą 11 stopni Celsjusza w przypadku CPU i 6 stopni jeśli chodzi o dysk twardy. Jest to bardzo przyzwoity wynik, i co równie ważne, podstawka pracowała na prawdę cicho.
PODSUMOWANIE
Do najważniejszych zalet produktu Akasy należą niska waga, dodatkowe porty USB, bardzo dobra wydajność i cisza pracy wentylatorów. Cena utrzymana została na poziomie, który nie wpędzi w bankructwo nawet studenta. Z czystym sumieniem polecam produkt Akasy.
Akasa Libra | |
plusy: • elegancki i uniwersalny design • bardzo niska waga • hub 2x USB • bardzo dobra wydajność • cicha praca wentylatorów • konkurencyjna cena | |
minusy: • moze sprawiać wrazenie nieco delikatnej konstrukcji |
Podziękowanie dla firmy Caseking za wypożyczenie sprzętu do testów.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!