AMD Athlon X4 845 to jedyny desktopowy procesor Carrizo – przedsmak tego co szykuje dla nas producent przy okazji premiery modeli Bristol Ridge.
dobra wydajność w zastosowaniach wielowątkowych; współczynnik TDP 65 W; bardzo dobry stosunek ceny do wydajności; kompatybilny z płytami glównymi pod FM2+...
Minusy...tyle tylko, że niebawem pojawią się płyty pod AM4; wydajność w zastosowaniach jednowątkowych nadal gorsza niż u konkurencji; mały potencjał podkręcania; dołączane chłodzenie mogłoby być cichsze
Skąd to całe Carrizo?
Może trudno w to uwierzyć, ale od premiery pierwszych procesorów AMD na bazie mikroarchitektury Bulldozer minęło już prawie 5 lat. Początkowe modele na bazie konstrukcji modułowej nie zaliczały się do zbyt udanych propozycji, lecz z biegiem czasu producent wprowadzał poprawki do rdzeni i wydawał kolejne generacje układów FX i APU. Wprawdzie do poziomu konkurencyjnych modeli z kolejnych generacji Core trochę brakowało, ale na pewno coś się ruszyło do przodu.
Ostatnim ogniwem w "transformacji" konstrukcji modułowej jest mikroarchitektura Excavator, która swoją premierę miała rok temu przy okazji debiutu 6. generacji układów APU „Carrizo”- tyle tylko, że na początku pojawiły się one jedynie w wersjach mobilnych, a w segmencie desktopowym w tym samym czasie zaserwowano odświeżone i lekko przyspieszone modele 5. generacji „Kaveri” przemianowane na modele „Godavari”.
Entuzjaści poczuli więc pewien niedosyt, bo nie mogli wypróbować nowych, maksymalnie udoskonalonych procesorów w komputerach stacjonarnych. AMD początkowo tłumaczyło się tym, że... nowa generacja mikroarchitektury została zaprojektowana głównie z myślą o układach APU i urządzeniach mobilnych.
Tak przynajmniej wyglądała teoria, bo na początku tego roku, podczas gdy świat hardware'u już huczał od pierwszych informacji odnośnie całkowicie nowej mikroarchitektury Zen, producent postanowił nas nieco zaskoczyć i wydał pierwszy (i wszystko na to wskazuje, że jedyny), desktopowy procesor „Carrizo” – model Athlon X4 845. Procesor ten zawitał do naszej redakcji, ale nim się mu przyjrzymy z bliska, musimy jeszcze powiedzieć kilka słów o nowej mikroarchitekturze Excavator.
Excavator - kolejny krok do przodu
Rdzenie Excavator, pomimo zastosowania takiej samej litografii, jak w przypadku rdzeni Steamroller, są znacznie bardziej „ścieśnione” (rozmiar rdzenia zmniejszono o 23% przy wykorzystaniu takiej samej liczby tranzystorów). Rozwiązanie to pozwoliło uzyskać większą efektywność energetyczną, bez konieczności kosztownej zmiany procesu technologicznego.
Oprócz tego zwiększono pojemność i szybkość pamięci pierwszego poziomu przeznaczonej dla danych (L1), ale równocześnie o połowę zmniejszono pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2). Ciekawostką jest też zintegrowanie 2-kanałowych kontrolerów pamięci DDR3-2133 i DDR4-2400, niemniej jednak modele Carrizo potrafią obsługiwać tylko te pierwsze (nowsze pamięci potrafią wykorzystać dopiero modele z 7. generacji o nazwie kodowej Bristol Ridge). Wersje desktopowe, w odróżnieniu od wersji mobilnych, nadal korzystają z zewnętrznego, niezintegrowanego mostka południowego.
Nowością jest również dodanie wsparcia dla instrukcji AVX2, MOVBE, SMEP (Supervisory Mode Execution Prevention) i BMI1/2. Usprawniono też technologię AVFS (Adaptive Voltage and Frequency Scaling), która odpowiada za skalowanie częstotliwości w zależności od napięcia układu.
Zmiany te pozwoliły nieznacznie zwiększyć ilość instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC) – współczynnik ten wzrósł w zależności od scenariusza o 4-15%. Dużo ciekawiej wygląda kwestia efektywności energetycznej, bo według zapewnień producenta wzrosła ona nawet o 40%.
Na kolejnych stronach przyjrzymy się specyfikacji procesora Athlon X4 845, a także sprawdzimy jego wydajność w testach syntetycznych i zastosowaniach użytkowych.