AMD Athlon X4 845 to przedsmak tego, co czeka nas przy okazji premiery procesorów APU Bristol Ridge pod gniazdo AM4. Co prawda nadal mamy do czynienia z architekturą modułową, ale już w udoskonalonym wydaniu, która przynosi zauważalny wzrost wydajności – dołączając do tego atrakcyjną cenę, otrzymujemy bardzo dobrą alternatywę dla konkurencyjnych modeli Intel Pentium.
Podobnie jak w przypadku innych procesorów bazujących na konstrukcji modułowej, Athlon X4 845 bardzo dobrze wypada w testach wykorzystujących potencjał większej liczby wątków i wyraźnie wygrywa z 2-rdzeniowym Pentiumem G4400. Często wyprzedza on także droższe i wyżej taktowane modele AMD z poprzednich generacji.
Gorzej natomiast wygląda sytuacja z zadaniami jednowątkowymi, bo, choć rdzenie Excavator zostały solidnie udoskonalone, to jednak nadal wyraźnie odstają od rdzeni konkurencji i przy takim scenariuszu nowy procesor wypada słabiej – tym bardziej, że nie pracuje on ze zbyt wysokim taktowaniem (i z uwagi na zablokowany mnożnik nie można go zbyt mocno podkręcić). Warto jednak mieć na uwadze, że aplikacji wykorzystujących tylko jeden wątek będzie coraz mniej, zwłaszcza teraz - przy nastającej erze DirectX 12 i Vulkan.
Nowy Athlon w polskich sklepach kosztuje około 250 złotych – można więc powiedzieć, że zalicza się on do ekonomicznych propozycji, które są przeznaczone mniej wydajnym komputerom. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nie został on wyposażony w zintegrowaną grafikę, więc trzeba go połączyć z zewnętrzną kartą - najlepiej jakby to był model maksymalnie ze średniej półki, z którym będzie tworzył niedrogą i całkiem niezłą konfigurację do grania.
Pozostaje jednak pytanie – dlaczego tak długo musieliśmy czekać na desktopowy układ Carrizo i czy jeszcze jest sens „bawić się” w podstawkę FM2+, skoro tuż za rogiem czekają oferujące praktycznie to samo modele Bristol Ridge pod bardziej przyszłościową podstawkę AM4, dodatkowo obsługujące nowe pamięci DDR4...
Ocena końcowa:
- dobra wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
- współczynnik TDP 65 W
- bardzo dobry stosunek ceny do wydajności
- kompatybilny z płytami głównymi pod FM2+...
- ...tyle tylko, że niebawem pojawią się płyty pod AM4
- wydajność w zastosowaniach jednowątkowych nadal gorsza niż u konkurencji
- mały potencjał podkręcania
- dołączane chłodzenie mogłoby być cichsze
Komentarze
25Wiadomo jeden rdzeń dalej leży bo jest to wciąż budowa modułowa i nic tego nie zmieni, ale przy wykorzystaniu 4 wątków jest lepiej.
Jeśli jest możliwość to poproszę o test tego procesora w CSGO i porównaniu go do pentiuma. Może jeszcze jakieś inne gry sprawdzicie? Tylko oczywiście karta graficzna to musi być high-end, aby wyniki były na pewno właściwe i nie ograniczone kartą.
Szkoda że nie dołączono do porównania większej liczby konkurentów ze wspólnej "półki" z przeciwnego obozowiska.
Poza tym, świetny procesor do... kompresowania ZIPem :D
co oni chcieli osiągnąć?
Pokazuje to ze testujacy był nie obiektywny w "narzekaniu" na ten procek.Czyżby specyjalnie ??? hahahhahahhahha brawo benchmark !!!!! wiecej takich kitów dla dzieci !!!!!!!!!