Testujemy kolejny procesor AMD Llano. Tym razem jest to czterordzeniowy model A6-3650, który został zintegrowany z grafiką Radeon HD 6530D.
AMD nie ustaje w swoim ataku na średni segment rynku i zgodnie z założeniami wprowadza do obiegu kolejne modele jednostek Llano dla podstawki FM1. W dniu premiery zaprezentowaliśmy najmocniejszy model Llano, czyli A8-3850, wyposażony w Radeona HD 6550D. Teraz w nasze ręce trafił model stojący stopień niżej, a mianowicie A6-3650 z Radeonem HD 6530D. Podobnie jak jego starszy brat, A6-3650 jest również jednostką czterordzeniową.
Przypomijmy, że Llano to jednostki APU firmy AMD. APU, czyli Accelerated Processing Unit są połączeniem jednostki centralnej (CPU) oraz procesora graficznego (GPU). Mówiąc najprościej jest to procesor wyposażony w zintegrowaną grafikę. Firma Intel już jakiś czas temu przedstawiła swoje pierwsze procesory wyposażone w zintegrowaną grafikę - najpierw były to modele Clarkdale (podstawka 1156), a następnie Sandy Bridge (podstawka 1155). Zarówno Clarkdale jak i Sandy Bridge były procesorami wykonanymi w technologii 32 nm (z tym, że rdzeń graficzny w procesorze Clarkdale wykonany był w procesie 45 nm). APU Llano są pierwszymi jednostkami AMD dla rynku mainstream, wyprodukowanymi w procesie 32 nm. Nie są jednak pierwszymi jednostkami APU, bowiem firma AMD wcześniej zaprezentowała platformę Brazos.
AMD Llano - A6-3650 z Radeonem HD 6530D
AMD Llano z trzech segmentów
APU Llano będą należały do trzech segmentów: A8, A6 i A4. Oczywiście im niższa cyfra, tym z niższym segmentem mamy do czynienia. Serię A6 można więc uznać średnim segmentem średniego segmentu. ;-) Llano z założenia mają być tanimi i wydajnymi jednostkami dostępnymi dla każdego. Nie mają konkurować z Sandy Bridge, ale powalczyć o rynek tanich komputerów. Sandy Bridge mają się "zająć" procesory Bulldozer - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to już we wrześniu. Miejmy nadzieję, że tak się stanie, bo nawet najwięksi fani AMD mają już dość czekania na nowe procesory.
Co znajdziecie w tym artykule? Przede wszystkim całe mnóstwo testów. Należy pamiętać, że Llano to nie procesor, a raczej nie tylko procesor. To APU, które ma działać jako samodzielna jednostka bez zewnętrznej karty graficznej - chociaż jest to oczywiście możliwe (możliwe jest również łączenie mocy zintegrowanego GPU z zewnętrzną kartą graficzną w trybie Dual Radeon Graphics). Testy zostały dobrane tak, aby kompleksowo sprawdzić możliwości APU AMD. Mamy więc:
- testy rdzeni procesora w popularnych benchmarkach jak Sandra 2011 i Cinebench
- testy zintegrowanego układu graficznego przy obliczeniach GPGPU
- testy po podkręceniu (OC)
- porównanie zintegrowanej grafiki AMD Llano do Intel Sandy Bridge, oraz zewnętrznych kart graficznych
- testy w grach i 3D Markach
- opis dwóch płyt głównych z podstawką FM1 firm Asus i Gigabyte
- testy konwersji wideo z zastosowaniem sprzętowej akceleracji (AMD APP) oraz technologii AMD Steady Video